rajecV zimě je naše tělo daleko více ohroženo než v létě. Díky častějším přechodům z vyhřátých prostor do chladu či zimy a naopak je náš imunitní systém vystaven zvýšené zátěži. Náš organizmus dennodenně zápasí s bacily. Navíc díky nedostatku slunečního záření v zimě můžeme trpět depresemi.

Známe to všichni: v zimních měsících, kdy je nedostatek denního světla, odcházíme do práce za tmy, pracovní dobu strávíme pod umělým osvětlením ve vytopené kanceláři a zpátky se opět vracíme za tmy. Tento styl rozhodně našemu zdraví a kondici neprospívá. Jedním z předpokladů, jak přečkat zimu ve zdraví, je dodržování optimálního pitného režimu, který mnozí z nás v této roční době podceňují.

Správný pitný režim ovlivňuje naši psychickou a fyzickou pohodu. Pokud má tělo nedostatek tekutin, bolí nás hlava a cítíme se unavení. Oproti létu se v chladných měsících výrazně snižuje poměr pocitu žízně a pocení. To však neznamená, že naše tělo nepotřebuje pravidelný a hodnotný pitný režim. Umělé teplo z radiátorů velmi vysušuje ochranný filtr sliznice, a tím se stáváme snadným cílem pro bacily.

Zjistěte si, kolik byste denně měli vypít

Dospělý člověk by měl vypít cca 20 až 40 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za 24 hodin, což je cca 2 až 3 litry tekutin denně. Pro zjištění množství tekutin, které byste měli denně vypít, existuje jednoduchá matematická rovnice. Svou váhu v kilogramech podělte 15 a výsledek násobte 0,5 (např.: 53:15 = 3,15 * 0,5 = 1,75 litru). U dětí probíhá výměna látek mnohem rychleji než u dospělých, proto musí dítě v průběhu dne rovnoměrně přijímat větší množství vody (s ohledem na jeho tělesnou hmotnost). Dětem je nutné nápoje důsledně nabízet a dohlédnout, aby je vypily. V aktovce školáka nebo batůžku předškoláka by nikdy neměla chybět láhev s vhodným nápojem a ovoce s vysokým obsahem vody.

Není voda jako voda, aneb správná mineralizace

Teplo je v těle rozváděno krví, na což je důležité myslet především v zimě, kdy velkou část tepelné energie vydáváme na vyrovnání tepelných rozdílů s vnějším okolím. Neméně důležitou funkci v řízení tělesné teploty vykonává náš metabolismus. Správný oběh krve a metabolický děj je závislý na správném stravování a dostatečném množství přijímaných tekutin.

„Vhodnou látkou k udržení stálého vnitřního prostředí těla je voda. Ta má nízký osmotický tlak, který je nižší než osmotický tlak krevní plazmy, a tudíž lehce vstupuje do buněk, snižuje koncentraci krevních minerálů, čímž hasí žízeň. Nejvhodnějším zdrojem tekutin pro náš organismus jsou proto pramenité vody s nízkou mineralizací v rozmezí od 150 do 400 miligramů na litr. Zásobují tělo optimálním množstvím potřebných látek, zejména sodíkem, draslíkem a hořčíkem,“ upřesňuje Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc., přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Pramenité přírodní vody

Pramenité vody s nízkou mineralizací se hodí pro denní konzumaci, protože nezatěžují organismus vysokým obsahem minerálů. Optimální mineralizaci nabízí pramenitá voda Rajec, která obsahuje 300 mg/l. Je tak vhodnou součástí každodenního pitného režimu. Silně mineralizované vody, s mineralizací často až 3000 mg/l, pomáhají při léčení různých chorob a doplňování ztracených minerálů nebo při větší fyzické nebo psychické námaze. Ale nejsou ideální pro pravidelný pitný režim, při kterém by měl zdravý člověk vypít denně 2 až 3 litry tekutin.

Funkční vody a extrakty

Funkční vody, které by také neměly v pitném režimu chybět, jsou obohaceny o prvky, které blahodárně působí na organismus. Nejčastěji to bývají extrakty z bylin. Takováto voda tak neuspokojuje pouze potřebu uhasit žízeň, ale přináší výhody pro organismus. Extrakty bylin mají zklidňující účinky, mohou povzbuzovat, případně přinášet tělu rovnováhu nebo posilovat proti nepříznivým vlivům okolím.

Rajec Bylinka kombinuje optimální mineralizaci pramenité vody Rajec s bylinnými extrakty meduňky, mateřídoušky, šalvěje, pampelišky či šípku. Právě šípek díky vysokému obsahu vitaminu C posiluje naši imunitu, působí preventivně proti nachlazení a infekcím, zlepšuje zásobování buněk kyslíkem a stará se o naši nervovou soustavu a schopnost soustředit se. Proto by určitě měl být v této variantě součástí pitného režimu v zimních měsících.

10 základních pravidel správného pitného režimu:

  1. Denně byste měli vypít 2 až 3 litry tekutin.
  2. Káva, černý čaj a alkohol se do pitného režimu nazapočítávají, naopak organizmus dehydratují.
  3. Mléko a kakao jsou spíše jídlem než nápojem.
  4. Nečekejte na pocit žízně - ten je poslední výstrahou vašeho těla.
  5. Při sportovaní, pobytu v teplých místnostech (vytopená kancelář, sauna) či ve stresových situacích pijte více.
  6. Dbejte na pestré složení tekutin.
  7. Ideální pro správný pitný režim jsou vody s mineralizácí 150 až 400 miligramů na litr, neslazené čaje a šťávy.
  8. Pijte průběžně během celého dne a nikoli nárazově. Převážnou část tekutin byste měli zkonzumovat do 14 hodin, jen tak je dokáže organizmus nejlépe zpracovat. Ideální je též začít den se sklenicí vody nalačno a poslední dávku tekutin vypít večer před spaním.
  9. Nevhodné je pít těsně před jídlem, během něho a bezprostředně po dojedení.
  10. Nepodceňujte význam minerálů, které ve vyváženém poměru hrají důležitou roli při metabolických procesech v lidském organismu.
Reklama