h

Floxy patří k tradičním květinám venkovských zahrádek. Poutají naši pozornost nejen svou výškou a výraznou barvou, ale i nezaměnitelnou vůní. Přesto jsou poslední dobou skromnou popelkou.

Milé čtenářky, v článku o gladiolách jste mě svými příspěvky do diskuze přiměly k zamyšlení. Proč se většina zahrad sobě podobá jako vejce vejci? Proč se přestávají pěstovat tradiční druhy květin, které bývaly pěstitelskou pýchou našich maminek a babiček? Kde jsou srdíčka, hledíky, stolisté růže, astry, topolky a mnoho dalších?

Možná namítnete, že vaší zahrady se to netýká, a jsem tomu ráda, ale zdá se, že některé druhy už prostě nejsou in a pomalu mizí.

Rozhodla jsem se je zmapovat a věnovat těmto „obyčejným“ a skromným kytičkám samostatné články a trochu je připomenout. Jste pro? Já věřím, že ano, a bude mi velkým potěšením, když mi pomůžete rozšířit jejich seznam.

Dnešní kapitolu budu věnovat floxům

Říká se, že čich má dlouhou paměť, a já musím jen souhlasit. Floxy v mnoha barevných variantách bývaly ozdobou babiččiny předzahrádky a voněly tak omamně, že bych tam trefila i po slepu. Moc se jim dařilo a každoročně vyrůstaly v obrovských trsech, přestože, nebo právě protože, tamní půda byla hodně písčitá a vlastně chudá. Možná jim babička přilepšila trochou hnoje, ale jsem si jistá, že víc se s nimi „nepárala“. V zahradě rostlo to, čemu se dařilo. Nikdo „neznásilňoval“ půdu tím, že by zásaditou měnil na kyselou, jílovitou za písčitou a naopak, jak to často děláme dnes. Na to dřív nebyl čas a myslím, že to tak bylo správně.

Ale zpět k floxům, které ještě vídáme na venkově, ale z městských zahrad postupně mizí.

m

Přitom jsou krásné, hodně výrazné, celé léto kvetou, nádherně voní a vydrží dlouho ve váze. Co si víc přát?

Jsou to vděčné trvalky, které nemusíte vykopávat, zimovat ani se jim bůhví jak věnovat. Rostou samy i tam, kde by jiné druhy chřadly. Snesou plné slunce, ale pokvetou i v polostínu.

A těch barev…

Nejznámější jsou cyklámenově růžové a světle fialové, ale můžete mít i bílé, růžové a různě žíhané.

f

Pár krasavic jsem si vyfotila kousek od naší chalupy a slibuji si, že na podzim vyžebrám nějakou sazenici. Myslím, že floxy by v naší zahrádce chybět neměly.

Co vy na to, milé ženy-in? Jak se vám líbí floxy? Pěstujete je také, nebo jsou pro vás téměř neznámou květinou? Napište mi do diskuze!

Čtěte také:

Reklama