Když jsme tu nedávno vzpomínali lásku dívek a žen, které „vyrůstaly“ na seriálu Sandokan, Inda Kabira Bediho, ihned se mi vybavil další osudový muž televizních divaček. Koncem osmdesátých let nás přece všechny okouzlil Michael Praed s lukem a šípem - Robin Hood ze Sherwoodu.

Michael PraedPamatuji si - jako by to bylo včera, jak v rámci odpoledního pořadu Magion běžel někdy v roce 1988 (rok plus minus) seriál britské televize Robin of Sherwood (1983). Sledovali malí i velcí diváci (co měli tu možnost :-)) a se zatajeným dechem očekávali každé další pokračování poměrně realisticky pojatého příběhu o bandě Robina Hooda (pravým jménem Robina Loxleyho).

Kromě urostlého mladíka se smyslem pro fair play nás samozřejmě zaujaly také pohanské mýty a mystické motivy, které se prolínaly celým seriálem. V jinak poměrně chudé nabídce zahraničních televizních pořadů socialistických let zazářil svou výjimečností jako hvězda, ehm, jako Magion. :-)

  • A možná si také vzpomínáte na to zklamání, když po dvou sériích nahradil tmavého a sex appealem obdařeného Michaela Praeda blonďatý Jason Connery.

Legenda Robin Hood: Bez hudby by to nebylo ono

Stačí pár tónů a jste v tom zase... podmanivou hudbu k oblíbenému seriálu má na svědomí irská skupina Clannad. Ano, ta, z které vzešla úžasná a jedinečná ENYA.

Úvodní hudební znělka: Vzpomínáte?

A když už jsme u té muziky, nelze nezmínit mega hit Everything I do, I do it for you (Bryan Adams), který byl ozdobou prý ne příliš povedené verze Robina Hooda s Kevinem Costnerem. Je pravda, že hrdina oscarového filmu Tanec s vlky určitě lépe „tancoval s vlky“ než střílel lukem... aspoň tak to působilo na mě. No, nebo v tom byla moje nesoudná závislost na Michaelovi, jež neumožnila objektivní pohled?

Robin Hood: Který byl nejlepší aneb Věděli jste, že... ?

  • První Robin Hood byl na plátnech kin ještě němý (1922)
  • Verze z roku 1938 posbírala dokonce tři Oscary, Robina hrál Erroll Flynn.
  • Legendárního hrdinu ztělesnil jednou i starý dobrý Sean Connery (1976 - tehdy ovšem ještě vlastně ne starý, ale jen dobrý... :-))
  • Do filmové sbírky Robinů patří i kreslený film (místo chlapáků se tam ovšem můžete těšit jen na zvířátka)
  • Existuje rovněž velmi povedená parodie z roku 1993, která nešetří ironickým humorem - a vy se prostě musíte smát, i kdybyste nechtěli.
  • Ve výčtu, který je samozřejmě mnohem delší, nesmí chybět celkem nové dílko s charismatickým Russellem Crowem, ovšem „gladiátorská výprava“ zde přebíjí onu poetičnost a přitažlivé tajemno... asi příliš realistické pro romantickou duši, jako jsem já (smích).

A jak to vnímáte vy?

Kde jsme ještě viděli Michaela Praeda

Znalkyně internetového vyhledávání jistě vědí, že pohledný herec byl k vidění v seriálu Dynastie a díky svému podmanivému hlasu, který jsme si bohužel kvůli českému dabingu nemohli vychutnat, je vyhledávaným vypravěčem audioknih.

  • Jinak žádné bulvární zprávy nečekejte. Je to zřejmě - stejně jako jeho životní role - prostě klaďák každým coulem.

Nepovedené a úsměvné scénky

(tato hudba k seriálu ovšem nepatří, tentokrát jde skutečně jen o zpěvačku ENYA na sólové dráze)

Povzbuzena láhví vína a hecováním kamarádek jsem jednou dokonce napsala do televize dotaz, zda by seriál opět nemohli vysílat (místo nejmenovaných pořadů - hihihi), ale přišla mi strohá odpověď, že nikoliv. Pokud tedy budete mít volnou chvíli během dlouhých zimních večerů a máte chuť se taky na toho fešáka z lesa po letech podívat, doporučuji pravidelné dotazy směrem na Divácké centrum České televize.

Přečtěte si také:

Reklama