Úřady se marně snaží přinutit německého matematika Adama Riese, aby zaplatil poplatky za televizi. Asi se jim to nepodaří - je totiž už 450 let po smrti.

 

Německá společnost GZE, která má starosti výběr poplatků za televizi, poslala účet na poslední známou adresu tohoto matematického génia, odborníka na algebru. Adresa byla správná - Adam Ries si dům opravdu v roce 1525 koupil.

V poslední době tu ale přebývá společnost založená na jeho počest. "Dostali jsme dopis adresovaný panu Adamu Riesovi s tím, že má zaplatit za televizi a rádio," řekla předsedkyně klubu Annegret Münchová.

Paní Münchová společnosti dopis vrátila s tím, že požadavek je mírně opožděný, protože Ries zemřel v roce 1559, několik set let před vynálezem rádia či televize. Společnost GEZ se ale jen tak nechtěla vzdát a za pár týdnů poslala upomínku.

Není to poprvé, co se tato firma dopustila podobného přehmatu. Vloni dostala škola pojmenovaná po slavném básníkovi Friedrichu Schillerovi v dopise výzvu, aby pan Schiller nahlásil, kolik má doma televizí a rádií a aby zaplatil příslušné poplatky.

Reklama