Pomalu ale jistě obměňujeme nejen šatníky, ale i botníky. A to je ideální čas začít svědomitě pečovat o nohy. Navíc neupravené nehty ani ztvrdlá kůže na patách parády moc neudělají.

Uvědomte si, že nohy nesou celou váhu vaše tělo, jsou tak nejvíce zatíženou součástí kostry. Tím pádem byste měla o své končetiny pečovat celoročně. Jenže, kdo se stará o nohy v zimě? Asi jen malé procento žen. Ovšem s příchodem jara o ně pečuje už většina z nás. A tak by to mělo být! Navíc, pomalu začneme obouvat otevřené lodičky a sandálky. A proto je právě teď nejvyšší čas začít se intenzivně věnovat svým nohám.

pedikura

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Doma, nebo v salónu?

Samy si na chodidlo a patu vidíme jen velmi těžko, a všichni víme, jak snadno se lze říznout při holení i na místech dobře přístupných. Odstraňování mrtvé kůže na patách vypadá zdánlivě snadně. Je ale velmi těžké odhadnout, jakou vrstvu „seškrábnout“ tak, abychom se neřízli a nedostali se do živých buněk. Doma si nohy pravidelně mažte a samozřejmě pečujte také o nehty. I ty je ale v rámci pedikúry v salónech nutné odborně ostříhat a zpilovat. Málokdo si je totiž doma upraví tak, aby později třeba nezarůstaly a nepůsobily zbytečné bolesti. 

Všechno staré musí pryč

Nezbytnou součástí každé pedikúry je odstranění staré kůže. Je nesmírně důležité udržovat pokožku chodidla a paty vláčnou a vyživenou. Popraskaná, suchá, pálivá či mokrá kůže nohou může být důvodem mnoha našich potíží, jako je bolest při chůzi nebo pocit vody v botách.

Mokrá, nebo suchá varianta?

„Při mokré variantě pedikúry se nohy nejprve namáčí ve vodní lázni a následně se speciálními nástroji odstraňuje stará kůže. Je potřeba počítat s tím, že kůže nabobtná a stane se celistvou vrstvou s tukovým polštářem, který je pak často odstraněn spolu s kůží. Ale tukový polštář na nohou potřebujeme, je totiž přirozenou ochranou zatížených kostí,“ říká Marek Mikulka ze salónu Nohy v nebi.

Při suché pedikúře pouze otřeme suchou nohu. Pomocí skleněného pilníku odstraníme suchou a mrtvou kůži. Na rozdíl od mokré pedikúry odstraníme skutečně pouze mrtvou kůži, ale tzv. mozol a tukový polštář bude na noze stále zůstávat. I tady je ale třeba dát pozor, aby se kůže neodstranilo příliš mnoho. Jakmile se při ošetření dostanete až do tzv. živých buněk, způsobíte si více bolesti než úlevy, protože nohy budou při chůzi extrémně citlivé.

Výsledek pedikúry by měl být při obou variantách stejný – zdravá a vyživená kůže nohou, žádné bolesti či nepříjemné pocity. Každému z nás ale vyhovuje jiná cesta a tak je potřeba nejdříve vyzkoušet, co bude to pravé pro vás.

Čím si nohy mazat?

„Mým tipem jsou pěny. Ty se po nanesení na kůži samy postupně vstřebají a během pár minut se úplně vsáknou. K dostání jsou pěny pro suchou i diabetickou pokožku, potivou pokožku a samozřejmě pro normální. Krém naopak vytvoří film, který velmi často nedovolí ostatním složkám přípravku proniknout do struktury kůže a tukového polštáře,“ vysvětluje Jiří Pantůček, odborník na přírodní kosmetiku. Samozřejmě ale záleží na každé z vás. Jak se říká, ten má rád to, a ten zase tohle.

Čtěte také:

Reklama