mas.jpg
Foto: Shutterstock

S tantrickou masáží mám osobní a velmi příjemnou zkušenost. Před lety jsem ji spolu s partnerem absolvovala v pražském salónu se skvělou pověstí a nutno dodat, že šlo o zážitek mimořádný, komplexní a mnohaúrovňový. A přestože jde o záležitost dávno minulou, tu a tam se k ní v myšlenkách ráda vracím. Vzpomínky na tantrickou masáž jsem si oživila příjemným rozhovorem s Bc. Michaelou Lynnette Torstenovou, MBA, majitelkou salónu Tantra masáže Praha.

Tantrická masáž je stále opředena mýty, přestože doba i v tomto směru jistě pokročila. Spousta lidí si stále pod pojmem tantrická masáž představuje „maskování“ erotické masáže a intimností v docela jiném duchu, než tantra nabízí. Řekněte, jak byste tantrickou masáž stručně definovala – co je jejím posláním a na jakém základě je postavena?

Skutečná tantrická masáž je unikátním a propracovaným rituálem vycházejícím z tantrické filosofie a přístupu, rozhodně ne erotickou službou, se kterou bývá zaměňována. Bohužel erotické masérky a ziskuchtiví podnikatelé často zneužívají slovo „tantra“ jako marketingový trhák a tím tantře vytvářejí špatné jméno. Tantrická masáž v tradičním pojetí je mnohem víc než jen masáží. Především jde o hluboké setkáním dvou lidí, které je plné citlivosti, úcty a pozornosti k tělu i duši přijímajícího. Přestože má předem daný rámec, je každá tantrická masáž unikátním rituálem, vznikajícím mezi přijímajícím a dávajícím v závislosti na jejich vzájemné energii. Forma se tedy s ohledem na osobnost klienta i masérky liší ve svých detailech. Tantrické principy i kvalita masážních postupů však vždy zůstávají zachovány. Prostor zde má i důvěřování intuici a sledování energie přítomného okamžiku, které jsou nedílnou součástí každé tantrické masáže.

mma1.jpg
Foto: Se souhlasem tantramasaze.com

V masáži se propojují prvky tantricko-taoistických technik a klasické masáže s osobním přístupem, citlivou pozorností a hlubokými znalostmi práce s energií. Tantrická masáž se tradičně provádí na futonu (matrace), při svitu svíček a zvuku orientální hudby, v klidném a nerušeném prostředí.

Součástí tantra masáže jsou různé druhy doteku, od jemných až po dynamické. Tantrická masáž je na rozdíl od jiných masáží masáží holistickou, zahrnuje tedy i masáž intimních partií. Jejím záměrem však je, aby přijímající prožil plné přijetí sebe sama. Uvědomil si svou sílu a proudění energie v celém těle, nikoliv jen v pánvi, jak jsme běžně zvyklí. Při této masáži také často dochází ke změně účelového pojímání sexuality a otevření se novému, spontánnímu prožívání intimity a vzrušení.

Co by měla masáž přinést klientovi, co může očekávat?

Tantrická masáž je v první řadě léčivým rituálem, který přináší přijímajícímu nejen fyzické uvolnění, ale – je-li poskytována masérkou či masérem se skutečným tantrickým vzděláním – pomáhá také odbourat stud a různé bloky spojené se sexualitou. Masáž může být prožita i jako masáž partnerská, vedoucí k hlubší intimitě partnerů, k větší vzájemnosti a lepší komunikaci o intimních otázkách i vzájemných potřebách.

mma3.jpg
Foto: Se souhlasem tantramasaze.com

Tantrická filosofie navíc učí přijímající prožívat proudění sexuální energie nejen v pohlavních orgánech, ale v celém těle, což vede k hlubšímu uvolnění, propojení se sebou i s partnerem a k intenzivním orgasmickým prožitkům. Součástí tantrické masáže však samozřejmě není sex jako takový. Při masáži se přijímající učí, jak pomocí dechu zvýšit energii v celém těle, odbourat stud a přijmout svoje tělo se všemi pocity. Masáž samotná je pak zážitkem všech smyslů, fyzickou i psychickou relaxací, při kterém masér či masérka hýčká celé tělo přijímajícího za pomoci různých masérských a tantrických technik. Masáž pomáhá také při různých intimních problémech, kam patří třeba poruchy erekce, předčasná ejakulace, stud a odmítání vlastního těla, nedostatek intimity v partnerském vztahu a mnohých dalších. Důležité však je vybrat si správné a zkušené průvodce, kteří vás daným tématem provedou.

614c66e7cba7dmma1.jpg
Foto: Se souhlasem tantramasaze.com

Během procedury si mimo jiné užijete masáž teplým orientálním olejem, uvolnění ztuhlých svalů, masáž hlavy, krku, chodidel a třeba i použití teplých lávových kamenů. Součástí je i masáž intimních partií, protože tantrická filosofie učí přijímat člověka jako celek.

Obvykle bývá řeč o tom, co tantra přináší klientovi. Když se na to podíváme z druhé strany, co tantra dává masérovi (masérce)? Jak například pracují s případným vzrušením a podobně – patří to sem vůbec?

Tantrické masérky (maséři) procházejí dlouhou cestou, při které se stávají terapeutickými průvodci. Je nutné proniknout nejen do hloubky tantrické filosofie, ale je nezbytné naučit také pracovat s tělem, znát různé masérské postupy a osvojit si umění předat tantrický zážitek. Každý tantrický průvodce musí na vlastní kůži znát, jak tantra pracuje se sexuální energií a jak tyto prožitky zprostředkovat klientovi.

Masérka se během rituálu stává průvodkyní, která klienta po celou dobu vede. Je tedy důležité, aby byla napojená a masáž prožívala spolu s ním. To obvykle vede k pocitům vzrušení a něhy, někdy také potřeby péče. Po masáži pak masér(ka) zažívá radost a pocit uspokojení, když vidí rozzářeného a uvolněného klienta. V neposlední řadě je to pak pocit smysluplné práce. Někdy se však může stát i to, že masérka zažívá nepříjemné pocity. Zejména s klienty, kteří nerespektují hranice tantrické masáže a chtějí např. sex. Masérka se pak nemůže soustředit na masáž a klienta, ale na udržení rámce masáže a svých hranic. Taková tantra masáž pak neuspokojí klienta ani masérku, nicméně takto nastavených klientů je ale už naštěstí málo.

Využívají možnosti tantrických masáží spíše ženy, muži, případně páry?

Tantra masáž je zatím stále oblíbenější u mužů, kteří mají v tomto směru více odvahy jít do něčeho neznámého. Ženy tantrickou masáž dostanou většinou jako dárek od přítele či kamarádky, ale jsou i takové, co se objednají samy. S rostoucím povědomím o tantře a s vyprávěním kamarádek, co již tuto masáž zkusily, však žen postupně přibývá. Masáž je velmi oblíbenou také u párů, kteří chtějí sdílet sbližující a inspirativní zážitek, jenž může přinést oživení a inspiraci, a často otevřít vzájemnou komunikaci.

A na závěr – co by podle Vás mělo v povídání o tantře určitě zaznít, co byste v této souvislosti chtěla vyzdvihnout, předat čtenářům?

Tantra je úžasnou a léčivou filosofií, která určitě stojí za vyzkoušení. Abyste měli krásný a přínosný zážitek, je však třeba zvolit centrum, kde masérky a maséři procházejí skutečným tantrickým výcvikem. Tantrické zkušenosti se ale nedají načerpat přes víkend! Jedná se o hluboký osobní proces, který přináší nový pohled na svět a otevírá další možnosti prožívání, kterými vás pak masér(ka) provází. Pokud si vyberete správně, stojí to za to. A já vám ze srdce přeji, abyste prožili tak úžasnou cestu tantrou, jakou jsem prošla já sama, a která mě k této práci přivedla.

kak.jpg
Foto: Se souhlasem tantramasaze.com

Za milý rozhovor děkuji Michaele Lynnette Torstenové ze salónu Tantra masáže Praha
 

Reklama