Přepravě zvířat se v České republice věnují dva zákony. Prvním z nich je zákon o silničním provozu, kde je mezi povinnosti řidiče uvedeno i to, že musí zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby. Jak přesně má být zvíře v autě bezpečně převáženo ovšem dokument nespecifikuje.

Nejasné zákony

Dále se převážením zvířat zabývá zákon na ochranu zvířat proti týrání, a i v něm se hovoří o zajištění bezpečnosti, ale ani tento zákon neposkytuje konkrétní návod, jak přesně na to u jednotlivých zvířat. Zakazuje však to, aby měla zvířata svázané končetiny a nesmí jim hrozit žádné riziko uškrcení apod. Při převozu v přepravce (menší pes, kočka apod.) je nutné, aby byla přepravka umístěna ve vodorovné poloze a nemohla se během cesty hýbat. V zákonu je mimo jiné zmíněna i povinnosti zajistit zvířeti po cestě pití a žrádlo, aby nestrádalo.
5f4cb741e40d2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Vzhledem k ne příliš jasným instrukcím, jsme vznesly dva dotazy na Policii ČR. Zajímalo nás, jaký konkrétní způsob převozu zvířat je bezpečný a také to, jakých chyb se v tomto ohledu lidé nejčastěji dopouštějí. Ani v tomto případě nebyla odpověď příliš konkrétní.

„Pejska nebo jakékoliv jiné zvíře bychom měli přepravovat co nejbezpečněji. Chráníme tím život nejen zvířete, ale také svůj. Řidič má ze zákona povinnost zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu. Zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Pokud tak neučiní, může mu hrozit pokuta ve výši až 2000 korun v příkazním řízení na místě,“ uvedla vrchní komisařka kpt. Bc. Hana Rubášová, DiS.

Rady veterinářky

Následně jsme tedy požádaly o pomoc ještě veterinářku MVDr. Lucii Novotnou z veterinární výjezdové služby Vet4pets. Ta také zmínila, že zákon nehovoří jasně, ale alespoň jsme od ní dostaly konkrétnější radu.

„Ideální je připoutání pomocí bezpečnostního pásu za postroj zvířete. Délka pásu by měla být taková, aby si zvíře mohlo pohodlně sednout nebo lehnout, ale aby zároveň nedocházelo k jeho volnému pohybu po autě. Další možností přepravy psů je jejich umístění v kufru, který je oddělen sítí či mříží od zadních sedadel. Pro malé psy, kočky či jiná zvířata jsou vhodné přepravky připoutané pásem k sedadlu. Při delších cestách jsou nutné časté přestávky k vyvenčení a občerstvení,“ radí Lucie Novotná.
5f4cb6f9dd37aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jedním z možných řešení je také pořízení speciální autosedačky určené pro domácí zvířata, popřípadě autopostroje s bezpečnostním pásem.

Nevolnost

Při přepravě zvířat nehraje roli jen správné připoutání, ale i to, jak zvíře cesty snáší. Některá jsou totiž náchylnější k nevolnostem, stejně jako lidé. Jejich nejčastějšími projevy bývá apatie nebo naopak neklid, kňučení, přílišné slinění, či dokonce zvracení.

Pokud tím vaše zvíře trpí, nedávejte mu těsně před cestou najíst. Jednou z možností, která může pomoci, je také tableta proti nevolnosti. Ta se může dát psům i kočkám. Nezapomeňte ve voze pravidelně větrat, a vyměňovat tak vzduch. Zvířata vždy umístěte ve směru jízdy, dělejte časté zastávky a vezměte jim do auta nějakou hračku. Nezbytné také je zvíře zvykat na cestování už od co nejmladšího věku. A nezapomeňte místo přepravy vybavit alespoň dekou pro případné zachycení zvratek.

Čtěte také:

Reklama