Jsou v nejlepším věku, úspěšní a pohlední. Přesto se jim nedaří navázat vztah. V České republice v současné době žije více než 11,5 % single mužů a číslo stále roste. Poslední dobou přibývá těch, kteří spadají do kategorie 28-35 let. „Snažil jsem se o vztah několikrát, ale nikdy to nedopadlo dobře. Ve výsledku šlo vždy jen o randění, o romantický vztah nikdy,“ říká Petr (30), manažer nejmenované české kapely.

Problém se netýká jen Evropy, ale i USA. Polovina Američanů ve věku 18 do 34 let podle údajů z průzkumů The Washington Post uvedla, že stále nemohou navázat romantický vztah. Číslo nezadaných je v současnosti nejvyšší od roku 1986.
zad.jpg
Foto: Shutterstock

Podle průzkumu Pew Research Center z roku 2017 svobodní muži jako hlavní důvod svého stavu uvedli, že ještě nenašli tu správnou osobu. Momentální důvody jsou jasné, svou roli v hledání partnera hraje pandemie a s ní spojené sociální distancování. Trendem online seznamovacích aplikací je totiž stále spíše sex na jednu noc, než navázání hlubokého vztahu, i když existují výjimky potvrzující pravidlo.

Mezi další aspekty se však řadí nedostatek volného času, pohodlnost či příliš vysoké nároky. „Ze své zkušenosti vím, že spousta mých roky nezadaných kamarádů má představu, že najdou roztomilou modelku, která bude mít přehled v kulturním dění a nezkazí žádnou legraci. Několikrát jsem se je snažila s někým seznámit, ale daná osoba byla vždy trochu oplácaná nebo to prostě nebyl jeho typ. Svou snahu už jsem vzdala,“ říká Jana (32), která se živí jako produkční.
zad1.jpg
Foto: Shutterstock

Ne každý to chce změnit

Z veřejných průzkumů také vyplývá, že ne každý chce ve vztahu být. Mnohým mužům vyhovuje být single, zvlášť kolem třicítky, kdy se snaží profesně uspět. „Je jasné, že se hranice posouvají. Dříve lidé dospívali v 18 letech a do 20 už byli v manželství. Dnes tyto tendence přichází kolem třicítky, třeba u nás je průměrný věk, kdy se lidé berou 28 let. A samozřejmě přibývá i těch, kteří upřednostňují práci před vztahem,“ říká psycholožka Kateřina Novotná.
Laura Lane, jedna z moderátorek podcastu This Is Why You Are Single (Tohle je důvod proč jsi sám) a spoluautorka stejnojmenné knihy, tvrdí, že lidé často hledají vztah ze špatných důvodů. Třeba proto, že jsou nespokojeni se svým životem a myslí si, že to napraví jiná osoba. „Taková partnerství většinou končí rozchodem, protože abyste byli šťastní, musíte být nejprve spokojeni sami se sebou,“ říká Laura Lane.

Důvodů, proč přibývá stále více nezadaných mužů, je mnoho. Na vině je kromě jmenovaných příkladů i pornografie, nezaměstnanost či stále se rozšiřující duševní nemoci. Problém s navazováním dlouhodobých vztahů může být však spojen i s traumatem z dětství nebo z drastického odmítnutí v dospívání. „V takovém případě je potřeba přehodnotit postoj, odstranit bloky a naučit se mít rád sám sebe. Někdo to zvládne sám, ale pokud ve svém okolí máte někoho, kdo se již dlouhou dobu utápí ve smutku, zkuste s ním probrat návštěvu terapeuta,“ uzavírá Kateřina Novotná.

Reklama