V práci jsem narazila na rozličné lidi, kteří utrpěli vzdělání, tituly a podobné věci, které mohou vypovídati o tom, že je to člověk moudrý a vzdělaný. Nebo naopak že to byl zdatný estébák a donašeč. Eventuelně obojí. Ale je to doktordocent a to je, pani Nováková, něco.

Takže tituly v předku i v zadku (jak říká Stařenka Oggová) mě fakt na kolena nesrazí, hlavně poté, co v doktordocentově mejlu uvidím šestatřicet hrubek nebo po pracovních sporech typu Vy tomu nerozumíte, vy jste jenom ženská a ženské ničemu nerozumí, to ví každý.

V kanclu jsem nebyla zabydlena dlouho, ale už jsem měla vlastní stůl, počítač a hrnek na kafe. A agendu, včetně schůzek s různýma lidima včetně těch doktordocentů, tuplovaných bakalářů (ti jsou nejlepší, pokrokový model občana Dvakrát nic nevím, dvakrát víc ti vytrubuju) a jiné havěti.

A v den D měl přijít pan prof. Ing. RNDr. Jan Sádlo-Osmahlý, Ph.D. CSc. Podepisoval tak dopisy, i když psal ručně, takže jsem přemýšlela, jestli platí, že velké ego, malej... víte co, ale zjišťovat jsem to nehodlala, dotyčný pán patřil do věkové kategorie plesnivých dědků, když pominu jiné aspekty věci.

Jeho životopis jsem si našla v nějakém tom Kdo je co nebo někde na webu, podle dat dostudování mi bylo jasné, že tento pán má blíže ke zdatným estébákům (komu asi byla povolena druhá vysoká škola v sedmdesátých letech? Ano, kádrové rezervě, soudruzi. Kdo mohl být profesorem? Soudruh, soudruzi. Velikej soudruh. Kdo mohl jezdit po kongresech a schůzích na kapitalistický Západ? Ano, tušíte správně, kovaný a prověřený soudruh), takže jsem opravdu nebyla rozklepaná úctou.

A doktordocent dorazil o dvacet minut později v okamžiku, kdy šéfka nebyla přítomna a já využívala chvíle bez náplně k vybírání unavených věcí z ledničky v předsíňce. Na zaklepání jsem tedy pozvala dotyčného dál, než jsem se stačila představit, tak si mě prohlédl nosními dírkami, vpochodoval do kanclu, usadil se jako císařpán (ale i císařpán by zvládl nějaké to brejden)...

Paní doktorka tady není, ale..."
„To vidim. Já tu počkám a mezitím mi udělej kafe." Kafe jsem šla udělat, šéfka šla vyptat něco vedle a nebyl důvod předpokládat, že se zdrží. Kávy jsem udělala tři, Sádlovi-Osmahlému, šéfce a sobě. Donesla jsem je k jednacímu stolu, rozložila, chopila se svojí a nadechla se, že se představím, ukážu mu papíry, o kterých se má diskutovat...

„A to si tu jen tak mýrnyx týrnyx popíjíš kafe?" zeptal se doktordocent.
„No já jsem přišel projednat to a to, ne tady koukat na nějakou slečinku, jak přede mnou svačí. Takže se zvedni a sežeň někde tu Vomáčkovou (to jako šéfku) a Topinkovou (to jsem měla být já). A nepřekážej tady, když se pracuje."

Bohužel nejde popsat, jak mě dotyčný zuřivě nepouštěl ke slovu. Pokaždé, když jsem se nadechla, že se představím nebo nějak jinak vysvětlím situaci, prohlásil nějaké moudro.

„Doktorka Vomáčková je u ředitele, ale měla by hned při-"
„Tak ji někde sežeň, já nemám čas koukat tady na nějakou kancelářskou slepici. A tu Topinkovou taky, ta je kde, vůbec?"
"Já jsem..."

„Co tys, to je mi fuk. Řikám, že máš sehnat tu Vomáčkovou a Topinkovou, tebe na nic nepotřebuju a ze všeho nejmíň na to, abys tady přede mnou lemtala kafe a tvářila se, jako že ti ten stůl patří."
„...."

V tomto okamžiku přišla šéfka.
„Pan profesor už přišel, ty věci jsou nachystané na stole a papíry taky," oznámila jsem jí, pro případ, že by si nevšimla.
„Huhlyhuhl," pravil doktordocent místo pozdravu. „Tak rychle, já nemám čas a ještě mě tady zdržuje ta vaše sekretářka nebo co to je."

Šéfka dotyčného znala z předešlé schůzky a nevarovala mě, potvora. Zato to mudrcovi dala vyžrat.
„Vidím, že s paní Topinkovou, která má tuto záležitost na starosti, jste se už seznámili."
Nikdy jsem neviděla nikoho tak rychle zblednout.

Poselství příběhu si domyslete.
Vaše čtenářka Gentiana


Dobrý den,
nebudu tu zbytečně plkat pod všeříkající novinkou.:) Díky moc za příspěvek! A co nám řeknete k tématu vy? Čekáme na adrese redakce@zena-in.cz!

Reklama