„Starší dcera si přeje nejnovější typ chytrého telefonu, protože ten její prý už je absolutně out a nikdo ve třídě takovou hrůzu už nemá. Přitom je novější, než ten můj. Mladší zase touží po pejskovi. Ani jedno si ale nemůžeme z finančních nebo časových důvodů dovolit. Jenže jak jim to vysvětlit, když je to pro obě tak nesmírně důležité? Nerada bych, aby byly z Vánoc zklamané,“ ptá se maminka Soňa (37) a rozhodně není jediná. Rodičů, kteří nemohou splnit nejvroucnější přání svých dětí, je plno. Jak z toho ven?

Určitou míru zklamání prožije o Vánocích každé dítě, které pod stromečkem nenajde svůj vytoužený dárek. Na nás rodičích ale je, aby jeho míra nepřesáhla celkovou radost z nejkrásnějších svátků v roce.

vanoce.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Začněte u dopisu Ježíškovi

Dokud dětská přání ještě nejsou na papíře, můžete se o nich s dětmi pobavit. Měly by předem vědět, že ani Ježíšek, přestože je kouzelný, nedokáže zařídit úplně všechno. Musí obletět všechny děti, takže by velké množství dárků pro každé z nich nezvládl sehnat. Navíc přání v dopisu nejsou něco jako nákupní seznam, ale tipy pro Ježíška, čím by jim mohl udělat radost. Možná něco vybere, možná se rozhodne udělat jim radost něčím jiným. O to víc se budou těšit třeba jen z jedné „objednané“ položky, kterou po večeři vybalí z vánočního papíru.

„Je možné třeba dětem říci, že si mají přát jeden velký dárek, jeden dárek měkký a jeden třeba knížku. U malých dětí je vysvětlení jednoduché - Ježíšek by více neunesl. S větším dítětem je dobré mluvit a klidně mu vysvětlit, že my bychom také chtěli třeba koně nebo letadlo, ale že jsou prostě některé věci, na které si člověk musí pořádně dlouho počkat,“ radí dětská psycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová.

Žádné přání není hloupost

Co ale s většími dětmi, které už na Ježíška nevěří? Tady se vyplatí otevřenost. Na rovinu jim sdělte, proč je kýženou věcí obdarovat nemůžete, přestože víte, jak moc je to pro ně důležité. Ať už z finančních, nebo jakýchkoli jiných důvodů. Pak je na místě hovořit spolu o možném kompromisu. Potomek asi bude smutný tak jako tak, ale ocení, že se s ním jednáte narovinu. Co je naopak velkou chybou, to je shazování důležitosti a vhodnosti vytouženého dárku.

„Pokud máte pocit, že vaše dítě chce úplnou hloupost, zastavte se a uvědomte si, že takto to vidíte vy vašima očima. Zkuste přijmout, že vaše ratolest má jiné vnímání světa. To, co je pro vás hloupost, váš syn nebo dcera “nutně potřebuje”. A my dospělí často netušíme, k čemu. Když mu to budete necitlivě rozmlouvat, nabouráte důvěru mezi vámi a respekt k němu,“ upozorňují rodinné poradkyně z Akademie rodičovství Katka Nejedlá a Iva Kyselá.

Ježíšku, já chci štěně!

Co dělat v případě, že si dítě vroucně přeje domácího mazlíčka, například psa, kterého mu ale pořídit nechcete nebo nemůžete? Pak je opět důležité promluvit si s dítětem včas. „Je třeba vysvětlit, že Ježíšek nenosí dárky tam, kde by se jim nedařilo dobře. Že štěně není jen tak nějaký dárek. Že to není věc, ale další člen rodiny, o kterého se musejí start hlavně dospělí. A také, že někdy prostě nemůžeme mít to, co bychom opravdu hodně chtěli. Ani Ježíšek neumí zařídit všechno,“ navrhuje dětská psycholožka.

Počkej a uvidíš…

Nikdy bychom ale neměli dělat natěšenému dítěti plané naděje, nebo si z něj pod stromečkem dokonce utahovat. Třeba svetrem pečlivě zabaleným v krabici od vytouženého laptopu. Pro dospěláka to může být legrace, zatímco pro zklamané dětské oči totálně zkažené Vánoce.

„Pokud víte, že nějaký dárek vaše dítě nemůže z jakéhokoli důvodu dostat, proberte to s ním předem, ať předejte zklamání pod vánočním stromečkem. Možná máte ještě dost prostoru pro kompromis, či jiné náhradní řešení. To se totiž až na Štědrý večer hledá skutečně těžko,“ dodává Jitka Jeklová.

Zdroj informací: Akademie Rodičovství, Jitka Jeklová

Čtěte také:

Reklama