Proč si nepořizovat psa z rukou množitelů, o tom jste si mohly přečíst před týdnem. Nejen že nebudete podporovat týrání zvířat, ale máte také nesčíslně vyšší šanci, že získáte zdravého a psychicky vyrovnaného domácího mazlíčka s průkazem původu. Protože jen ten je skutečně čistokrevný. Jak ale poznat, že máte co dočinění s takzvaným množitelem, který chová psi často v otřesných podmínkách a pouze pro peníze?

Inzerát často napoví

Množitelé mívají svůj specifický slovník, který má přilákat vaši pozornost. Nabízí speciální, netradiční, výjimečně zbarvená či neobyčejně „mini“ štěňátka, občas vymyslí dokonce i „nové plemeno“. Fotografie psů, které k inzerátu přikládají, bývají jen ilustrační, zato skutečně roztomilé, a stále se opakují. Takovýto „chovatel“ inzeruje štěňata po celý rok, protože má více fen, které navíc nechává zabřeznout stále dokola, bez odpočinku. Množitelé se také často nespecializují pouze na jedno plemeno, jsou schopni dodat nejrůznější rasy.

Vyhláška Ministerstva zemědělství stanovuje nejen maximální počet vrhů feny. Mohou to být tři za poslední dva roky. 

Dalším specifikem inzerentů z řad množitelů je také lákavá cena, která je nepoměrně nižší oproti té od férových chovatelů. Proč? Mohou si to dovolit. Neřeší náklady na veterináře, kvalitní stravu, nakrytí feny, průkaz původu ani daně.

Provozovatelé množíren také neradi zveřejňují svou totožnost, nebo často mění telefonní číslo i své jméno. To kvůli negativním reakcím svých zákazníků, které zaplavují internet.

Kdo obchoduje se zvířaty, musí mít platné živnostenské oprávnění. Zákon také říká, že musí nejpozději 30 dnů před zahájením podnikání nahlásit příslušné krajské veterinární správě výkon živnosti, druhy a počty zvířat a také to, jak se o ně bude starat.

Pozor na varovné signály

Když už se na inzerát takzvaně chytíte a pro štěňátko se vydáte, pozor na tyto varovné signály.

 • Prodávající vás nepustí do bytu/domu. Chovatel, který to se zvířetem myslí dobře, vám umožní i opakovanou návštěvu, aby si na vás zvyklo. Když už vás prodávající domů pustí, má tam mnoho psů, ale nikde nemá matku štěněte. Může také tvrdit, že se fena o štěně nestará.
 • Chov zvířat není evidentně v pořádku, všude je nepořádek a zápach.
 • Prodávající nedokáže odpovědět na vaše dotazy týkající se zdraví štěněte, jeho rodičů a péče o štěně ani čím bylo krmeno.
 • Nezajímá se, proč psa chcete, jaké máte zkušenosti, nebo v jakých podmínkách u vás bude.
 • Nedostanete platnou smlouvu a doklady ke štěněti (očkovací průkaz/Pas). Chybí záznamy o odčervení a očkování včetně data a razítka veterinárního lékaře.
 • Chovatel vám nechce ukázat doklad totožnosti. Někdy se totiž stává, že se množitel vydává za někoho jiného, tedy za skutečného chovatele.
 • Údajně čistokrevné štěně nemá průkaz původu. „Nejčastější lež množitelů je ta, že štěně bylo nadpočetné, a tak se na něj již nedostal průkaz původu. Jindy můžete slyšet, že bylo uchovnění náročné a složité, ale že jejich pejsek je stoprocentně čistokrevný. Průkaz původu ale dostane každé štěně z vrhu, i takové, které má vady,“ upozorňuje spolek Psí Šance.
  Prodávající bude tak „hodný“, že vám štěně přiveze domů, nebo se s vámi setká někde na půli cesty, například na benzínce. Nedělá to proto, abyste nemuseli jezdit tak daleko, ale proto, abyste nebylo vidět, v jakých podmínkách psy chová.
 • Štěně je příliš malé. Pokud má ještě sací reflex, jsou mu maximálně 3 týdny.
Zákon hovoří také o minimálním věku štěňat pro odběr – musí jim být alespoň padesát dnů (sedm týdnů).
 • Zpozorněte také, pokud je štěně zanedbané či nemocné. Má blechy (černé tečky v srsti), špinavé uši, rýmu, kašel, průjem, má viditelné defekty na těle – fontanelu (nesrostlé kosti lebky, lebka není hladká, propadne se prst), kýlu (boule na pupíku nebo v tříslech), krátkou horní nebo dolní čelist, chybí varle či končetiny.

„Pokud chcete koupit štěně na základě inzerátu, nesvolte s předávkou na benzínové pumpě nebo na nádraží. Zajeďte se podívat na chov a na matku štěňat, v klidu si promluvte s chovatelem o povahových vlastnostech rodičů, o zdravotních problémech, které můžete u daného plemene očekávat.  Na internetu si také můžete předem porovnat cenu, za jakou se prodávají „papírová“ i „nepapírová“ zvířata. Budete častokrát překvapeni. Při koupi žádejte ke štěňátku očkovací průkaz, kde jsou všechna očkování potvrzena veterinárním lékařem a doklad o odčervení. A hlavně nezapomeňte po zabydlení v novém domově štěňátko seznámit s jeho veterinářem, který jej prohlédne a případně provede nezbytné preventivní úkony,“ shrnuje Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy.

Čtěte také:

Reklama