„Nechápu, jak někdo může nechat očkovat sebe, natož ještě své malé děti. Klukům to nedám píchnout, ani kdyby mě nutili. Možná až za pár let, až se uvidí, co to způsobuje, nebo nezpůsobuje,“ je přesvědčená Renata, kterou ale na druhou stranu velmi obtěžují restrikce pro neočkované. A tak už vymyslela, jak je obejít.

no.jpg
Foto: Shutterstock

Chceme získat imunitu přirozeně, tak covid zkrátka proděláme. Jsme s manželem víceméně zdraví, takže se toho ani nebojíme. A děti to většinou prodělají bezpříznakově,“ myslí si Renata a dodává, že nechce spoléhat na náhodnou nákazu. Podnikla k tomu už příslušné kroky.

„Vyrozuměla jsem celé příbuzenstvo i spolehlivé známé, aby mi volali hned, jak někdo z nich chytí covid. Kdo se ozve první, k tomu pak vyrazíme na návštěvu, ideálně s přespáním. To by bylo, abychom to nechytili, když prý je to tak moc nakažlivé,“ usmívá se Renata. Jenže to by ji mohlo stát víc než jen možné zdravotní komplikace.

„Trestní zákoník konkrétně stanoví (§ 152), že ten, kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až 3 roky. S ještě vyšší sazbou, a to 3 až 10 let, je třeba počítat, pokud by pachatel způsobil těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo dokonce smrt. Pokud by byla způsobena smrt více než dvou osob, hrozil by až dvanáctiletý trest. A pozor, trestná je i příprava úmyslného šíření onemocnění COVID-19,“ upozorňuje advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík.

Neodrazuje ji ani to, že by mohlo jít o trestnou činnost. Samozřejmě to nechci zadarmo. Riziko dotyčnému vykompenzuji finančně. A samozřejmě to nebudu nikde v okolí roztrubovat,“ dušuje se.

Je vakcína proti covid-19 bezpečná?

Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc lidí, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost.

Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci, ale i pacienti hlásí podezření na případné nežádoucí účinky, které se průběžně na evropské úrovni vyhodnocují.

Vakcína proti nemoci covid-19 je jedním z jednoznačných kroků, jak dlouhodobě a doufejme, že i natrvalo zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. V minulosti zavedení vakcinace pomohlo ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravých neštovic, dětské obrny či záškrtu). Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zdroj informací: Advokátní kancelář Kocián Šolc BalaštíkMinisterstvo zdravotnictví ČR

Čtěte také:

Reklama