flower

Není moc žen, které neocení krásu řezaných květin. Co udělat pro to, abychom se mohly kochat jejich krásou u nás doma co nejdéle? Sesbíraly jsme všechny dobré rady, které vám pomohou.

Přiznejme si hned na začátku, že řezané květiny jsou odsouzeny k záhubě, ale přesto přináší radost a krásu do našeho života a rozhodně má smysl se jimi obklopovat. Pomocí několika rad můžeme prodloužit jejich životnost.

  • Čerstvé květiny

Alfa a omega úspěchu je čerstvost květu. Vezměte si, jak dlouho některé květiny putují po světě, než se dostanou na náš stůl. Dobré květinářství by staré květy nemělo nabízet…

  • Seříznutý stonek

Nůžky raději schovejte, mohly by poškodit stonek, lepší službu vám udělá ostrý nůž. Listy do vody také nepatří, zahnívají a problém je na světě. Také údajně platí, že čím je květina kratší, tím delší má životnost.

flower

  • Vyberte jim správné místo

Řezané květiny nemají rády prudké slunce a průvan. Nejdéle vám budou dělat radost v mírném chladu a polostínu. Popelník vedle vázy také nepatří, ani květiny kouř neocení. Podobně je to s mísou ovoce.

  • Dejte jim pít

Čerstvá voda květinám jen prospěje, každé dva dny ji vyměňte. Vody dáváme jen tolik, aby stonky byly ponořené cca čtyři cm. Většina květin ocení pokojovou teplotu vody, u růží je to naopak. Teplá voda lehce nad 40 stupňů je pro ně ideální. Stonky slunečnic a hortenzie je dobré dokonce ponořit na deset vteřin do vařící vody. Pokud dostanete speciální výživu, určitě ji použijte.

„V květinářství většinou dostanete speciální výživu v prášku, ve kterém jsou všechny potřebné živiny. Pokud však nemáte tento přípravek po ruce, můžete si poradit i s domácími zásobami. Využít se dá kostka cukru, citronová šťáva, acylpyrin nebo roztok z jablečného octa. Potřeba je také před vložením květin do vázy nádobu pořádně vymýt a vydezinfikovat. Na sterilizování vázy vám bude stačit obyčejná voda s mýdlem, pokud chcete být obzvláště obezřetní, můžete použít vodu smíchanou s bělidlem,“ prozrazuje Natallia Mičková z e-shopu Givelo.cz.

kytice

Foto: Shutterstock, Givelo

O kytkách jsme na našem webu psali i zde:

Uložit

Uložit