Čtenářka Eliana se výšek dříve nebála, lezla do jeskyní i po skalách. Chce to však mít vždy pod kontrolou. Díky Eliano za Váš příspěvek. To by mohlo pomoct naší Saše. Ta má panický strach z létání. Až za jejího letu umře najednou kapitán i druhý pilot, pocit, že s letadlem umí přistát, by ji mohl uklidnit...

Za mých mladých let jsme dělali psí kusy a lezli po skalách, spouštěli se do jeskyní a vůbec zkoušeli osud. O lezení po skalách mluvit nebudu, celkem nuda, ale s partou jsme jezdili na čundry na Ameriku poblíž Karlštejna. To bylo dostatečné vyžití, když jsme se spouštěli do jeskyní a štol (měli jsme mapy podzemí) a spali nahoře na okraji pod širákem. Romantika to byla do chvíle, kdy jsme s kamarádkou Lídou sjely ve spaní se spacáky k okraji srázu...prostě technologická chyba, kluzký spacák na karimatce udělal své. Zkušenější chlapci nás pak poučili, že je třeba se vázat v těchto případech lanem ke stromu. 

Uběhlo pár let a s mým mužem jsme se vydávali na až na vrcholky hor a vzrušující to tedy bylo též. Nepředstavujte si žádnou romantiku, ale pěknou dřinu. Na Ještěd jsme lezli pěkně strmě pod lanovkou. Když jsme následně finišovali a vylezli tu skalku přímo pod tou kosmickou lodí za nevěřícných pohledů turistů a těsně u cedule, kde se pravilo, že zde je cesta nebezpečná a zakázaná, prohlásil můj muž, že lanovka je pro sraby a stezka pro děti. Zpět jsme šli, za jeho mrmlání, po značené stezce! Taktéž jsme pár týdnů na to vyšlápli na Sněžku. Bylo tam krásně a ten rozhled!

   Výška v letadle a  spíš hloubka pod jeho trupem mne brala též. Samozřejmě hned poté, co jsem si dvacetkrát přečetla manuál pro případ nouze a doma před odletem si nacvičila na simulátoru opakované přistání s Boeingem. Simulátor je samozřejmě pro děcka, jinak si nemohu vysvětlit, že jsem to v devadesáti procentech rozsekala o kopec,věž a jiné letadlo....já přece tuším jak držet knipl...

  Po problémech s páteří a následnými závratěmi i v poloze leže jsem šplhání do výšek na dlouho vzdala. Ovšem vloni jsem se rozhodla to zlomit a na poutích vyzkoušela pár děsivých atrakcí ve výškách. Super adrenalin. Pak jsem si troufla na několik rozhleden, kde jsem se tedy klepajíce držela spíše jejich středu, než že bych se hrnula k zábradlí a nakláněla se do kraje. Letos jsem chtěla manželovi nadělit k narozeninám let balónem, ale zasáhla vyšší vůle- rozestonalo se nám auto, takže to o rok odložím. Sama bych do balónu nevlezla. Jak nemám kontrolu a ani šajnu o tom jak to v případě infarktu instruktora řídit, či dvojitý padák na zádech, tak do toho nejdu! 

Eliana
Text nebyl redakčně upraven


Dne máme téma:  Bojíte se výšek?

  • Bojíte se výšek?
  • Nebo vám hlubina pod vámi přináší radost a potěšení?
  • Máte závratě?
  • Hroutíte se na přehradách, rozhlednách a věžích?
  • Lezete na komíny a střechy?
  • Milujete lezení po skalách?
  • Nesnášíte schody, které jsou točité?
  • Bojíte se letadla?

Vaše příběhy, úvahy, zážitky, fotky i videa posílejte na známý redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás dnes odměním. Dárek vyberu podle toho, zda máte výšky ráda, nebo nerada…

Reklama