Ne nadarmo se o New Yorku říká, že nikdy nespí, a těm, kteří se v něm dokážou nudit, už prý není radno ani pomoci. Zábavy a lákadel všeho druhu tu totiž najdete tolik, že vám z toho jde mnohdy hlava kolem. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří by Big Apple rádi navštívili, ale mají strach, že je dovolená finančně zruinuje, nabízíme vám pár tipů, jak ušetřit.

New York

Hodně jídla za málo peněz

Většina turistů řeší, kde se dobře a levně najíst. Velký výběr restaurací a podniků za dobrou cenu naleznete určitě v ulici St. Marks v East Village - části Manhattanu, která leží východně od Greenwich Village. Jedním z velmi oblíbených míst je například japonská restaurace Maya, kde vás dobrý oběd nebo večeře vyjde na 8 až 15 dolarů. Skvělé je zde například sushi nebo obložené mix talíře, které jsou tu obzvláště populární a váš žaludek určitě uspokojí. Současným hitem v japonských a čínských restauracích, zvláště pak u mladých lidí, jsou husté nudlové polévky Ramen. Asijská kuchyně u Newyorčanů totiž stále vede na plné čáře. Jedním z nejčastějších způsobů, jak se rychle a levně najíst, je pochopitelně „čína“, která se hojně kupuje jako takzvané takeout food neboli jídlo, které si můžete odnést s sebou v malých krabičkách. Bez přehánění se dá říci, že díky bohaté nabídce a snadné dostupnosti na tomto způsobu potravy obrovská část Newyorčanů doslova žije. V East Village nicméně najdete všehochuť. Stačí si vybrat. Oblíbenou pochoutkou je také Pinkberry Frozen Yogurt, což je něco na způsob jogurtové zmrzliny a ujíždí na ní většina Američanů. Koupíte ji přibližně za pět dolarů, v East Village na ni můžete ušetřit až dva dolary, a ještě si ji v některých podnicích můžete sami natočit. Pokud si chcete dopřát pivo, dejte si ho v době, kdy mají restaurace takzvané Happy hours, které trvají většinou od tří do šesti odpoledne. Během této doby vás vyjde až o polovinu levněji (cca 80 Kč).

New York

Lázně v New Yorku nejen pro milionáře

Po celodenním průzkumu města a památek možná nebudete mít náladu na nic jiného než na pořádný odpočinek. Ani ten ale nemusíte trávit pokaždé v hotelovém pokoji. Zkuste si alespoň jednou dopřát skutečnou oázu klidu a relaxace v lázeňském centru s názvem Spa Castle, které se nachází v městské čtvrti Queens (ze zastávky Mainstreet vás do Spa Castle dopraví jejich vlastní minibus, který jezdí každou půlhodinu). Za $35 na osobu tu můžete prolenošit doslova celý den. V ceně špičkového vybavení a nádherně čistých prostorů je osm druhů saun včetně místnosti s ledovým vzduchem (Iceland sauna), masážní střiky, masážní židle, jacuzzi a odpočívadla s televizí. Můžete se tu natáhnout na pohodlná lehátka a spát jak dlouho chcete. Za příplatek $5 můžete vyzkoušet také akupunkturu, nechat se namasírovat nebo si zajít do tělocvičny. Pro porovnání: běžně v New Yorku spa vyjde na 100 dolarů za den! Ve Spa Castle je otevřeno od šesti hodin ráno do půlnoci každý den včetně víkendů. http://nyspacastle.com/eng/introduction/introduction01.php

Sport

V zimě ve městě příliš mnoho sportovních aktivit nenajdete. Přesto byste si neměli nechat ujít bruslení, které Newyorčané tolik milují a považují za tradiční zvyk. Pokud vám jde o nezapomenutelnou atmosféru, pak zamiřte do Rockefeller Center, které je právě kvůli lednímu bruslení pod svým obřím vánočním stromem jedním nejnavštěvovanějších míst New Yorku. Počítejte však s tím, že než se na vás dostane řada, můžete strávit i dvě hodiny ve frontě. Jestli chcete ušetřit, vyhnout se davům, ale přesto si užít atmosféru v americkém stylu, zkuste raději Wollman Skating Rink v jižní části Central Parku. Rozhodně tu nebude takový nával jako u „Rockefellerů“ a přes týden vás bruslení vyjde o polovinu levněji ($10.50). V New Yorku si ale můžete zabruslit i zdarma. Bryant Park Ice Rink se nachází mezi 40. a 42. ulicí na 5. a 6. Avenue. Zaplatíte pouze $13 za vypůjčení bruslí.

New York

Nakupování

Možná už jste slyšeli, že pokud jedete do USA nakupovat oblečení, je nejepší odletět jen s tím, co máte na sobě, a nebrat si možná ani kufr. A je to skutečně tak. I značkový kufr si totiž koupíte při svých nákupních orgiích za skvělou cenu a budete jej postupně plnit úžasnými kousky, které byste si u nás mohli jen stěží dovolit. New York je pro nakupování jako stvořený. Velké slevy číhají po vánočních svátcích například v obchodím domě Macy´s na Herald Square na Broadwayi mezi 34 a 35 ulicí. Tato nakupovací ikona nabízí opravdu vše, po čem by ženská materiální stránka osobnosti mohla kdy zatoužit. Jde o největší obchodní dům na světě a doporučuje se po něm pohybovat s plánkem. Nejlepší čas k návštěvě je během týdne před obědem. Tehdy je v něm nejméně lidí. Hned naproti Macy´s čeká další lákadlo - ráj luxusního prádla Victoria´s Secret. Pánové jistě prominou, ale musí pochopit, že tohle si žádná žena asi nebude chtít nechat ujít. Zavítat můžete i do obchodního domu Bloomingsdales na třetí Avenue, o kterém tolik básnila Rachel ze seriálu Přátelé. Když se místních zeptáte na levné oblečení, odkážou vás většinou na značky jako je Banana Republic, Gap nebo Old Navy. Zatímco u nás je mnozí prezentují jako luxusní zboží, v Americe s nimi příliš neoslníte. Dobře uděláte také nákupem kosmetiky. Značka L´Oréal zde například prodává výrobky, které u nás nikdy neuvidíte. O tom, že jsou mnohem kvalitnější, levnější a nabídka je mnohem pestřejší, zřejmě ani nemá smysl psát.

Do New Yorku si proto opravdu neberte mnoho svršků. Pokud patříte k milovnicím módy a kosmetiky, budete mít při cestě zpátky zcela jistě minimálně o jedno zbrusu nové zavazadlo navíc.

Reklama