Je to místo, které se těší největší popularitě na světě. Každý ví, co je New York City a kde leží. Že je to pupek světa. Právě tady najdete největší koncentraci národů, ras, kultur, náboženství, jazyků… prostě dokonalý mišmaš kosmopolitního setkání.

Když jedete metrem, upoutají vás ve vlacích poutače pro výuku angličtiny snad ve všech jazycích: Přihlas se do školy a nauč se anglicky. Čeština nechybí. Slovenština také ne. Navíc v metru, kde se všichni musí ukázněně zastavit a vyčkat, než je doprava přepraví do jejich cílové stanice, teprve v klidu můžete vnímat všechny ty tváře, účesy, výrazy. Máte chvíli pocit, že jste v zemi nikoho. Lidé jsou tak odlišní, že se ztrácíte, nemůžete je zařadit, kdo kam patří. Přesto jsou tady všichni doma. Nebo aspoň chtějí být.

Národnostním mumrajem byl ale New York od svého vzniku. Přistěhovalci, kteří se sem hrnuli, co to jen šlo, byli všech možných národností. Na rozdíl od ostatních amerických měst se sem dostala opravdu směsice všech možných lidí. Ve městě se mluvilo osmnácti jazyky, vnikaly čtvrti, některé se těší slávě dodnes – slavná Little Italy nebo Chinatown. Hotový Babylon. Přístupovým místem, kde se imigranti vyloďovali, byl ostrov Ellis Island. Zde se ze začátku imigračního boomu (19. a začátek 20. století) vyloďovalo i 5000 lidí za den. Dnes je na ostrově muzem s dobovými fotografiemi s přesným popisem, jak vše probíhalo. Na břehu Ellis Islandu stojí slavná zeď, kde jsou vytesána jména všech přistěhovalců, kteří se sem dostali a získali povolení k pobytu.

Dnes už se jména přistěhovalců nikam netesají. Žádné město na světě není tak barevné a různorodé. Má 18 milionů obyvatel.

Snad žádné město nemá tolik přezdívek.

Nejznámější jsou:

  • Pupek světa – ironická přezdívka pro jedno z největších měst na světě
  • Big Apple – Velké jablko – přezdívku vymysleli jazzoví muzikanti. V této chudé komunitě panovalo přísloví, že je těžké najít strom s množstvím jablek a že ta největší rostou právě v New Yorku.
  • Město tak krásné, že ho pojmenovali dvakrát – New York se původně jmenoval New Amsterdam. Z nového Amsterodamu se přejmenoval na New York díky domluvě, kterou uzavřeli Holanďané s Angličany v roce 1667. Holanďané vyměnili tuto budoucí městskou megastar za malý ostrov z Indonésie Pulau Run, na kterém se pěstoval muškátový oříšek.
  • Město, které nikdy nespí – protože opravdu nikdy nespí. Metropole žije nonstop svým náruživým životem. Spousta obchodů, restaurací, bufetů prakticky nezavírá, stejně tak metro jezdí celý den i celou noc.
  • Gotham – tuto přezdívku si vypůjčil autor komiksů Batman. Zajímavé je, že původní Gotham byl prý v Anglii a jeho obyvatelé schválně předstírali šílenství, aby se vyhnuli placení daní. Spojitost s New Yorkem si můžeme domyslet sami.

Dnes se ve městě mluví 170 jazyky, ale úřední jazyk je angličtina. Pokud se ucházíte o práci, anglicky umět musíte.


Anketa: Jak se vám líbil New York?

Karolína K.

Mně se líbil moc, ale mám k němu výhrady. Když jsme si po vyčerpávající procházce ulicemi a obchody chtěly s kamarádkou zajít někam na kafe a víno, trvalo nám další hodinu, než jsme našly normální kavárnu. Na každém rohu je fast food, bufet, ale normální hospoda nikde. Pak mě taky otrávily zdlouhavé bezpečnostní procedury při čekání na loď na Ellis Island, na Empire State Building… trochu jsou z tý bezpečnosti hysterický.

Vydáte se na památku, a než si ji prohlédnete, strávíte dvě hodiny ve frontě zvané „had“, než vás zkontrolují. Líbilo se mi metro, je to fakt zážitek a i při té spletitosti tras jsem se brzy orientovala. Jinak nakupování super – ale měla jsem tipy od kamarádky, tak jsme šly na jisto. Legrační byl Central Park, dělají z toho akci, že mají obrovský park ve městě, a přitom je to taková menší Stromovka.

Gábina T.

Byla jsem v New Yorku týden a vůbec se mi nelíbil. Vysoké domy, úzké ulice, a tím pádem málo slunce. Když jsem se chtěla najíst, restaurace byly malé, žádné pohodlí, dva tři stolky a nepohodlné židle. Ani jídlo nebylo dobré. S nadsázkou můžu říct, že jsem trpěla hlady – mně ta rychlá jídla a hamburgery vůbec nechutnají. Už jsem se těšila do Evropy, že si pochutnám. Přitom všichni Američané pocházejí z různých koutů světa, nechápu, že zrovna tady se gurmánství nedaří.

 

I Central Park mi přišel divný. Špína, pár bláznů běhajících okolo rybníka. Nevím, proč jsou na něj pyšní. Abych nebyla tak negativní, líbila se mi moc prohlídka muzea moderního umění Guggenheim. Úplně mě dostala černá stěna, když jsem přišla blíž, viděla jsem, že je ze slepených masařek a much.

Peter D.

NY není město, je to instituce, je to událost. NY je vstupní bránou do úplně jiného světa, kde se Evropan cítí ztracen. Již rozdělení města na jednotlivé enklávy přistěhovaleckých vln, kde jako by se vytratila americká angličtina, je tak neobvyklé, že návštěvníkovi se to nezdá reálné. Za jeden den je možné se potkat s kulturou čínskou, italskou, španělskou, židovskou. Nade vším je tu Manhattan, kde na Times Square nikdy nekončí den. Obrovské chrámy obchodu Bloomingdale a Macys jsou místa, kde je možné ztratit pojem o času.

Já to sice tak neprožívám, ale moje manželka ano... :) Líbil se mi výlet k soše Svobody, na Ellis Island. Je to zajímavý pocit, s pokornou úctou procházet místy, kudy procházeli vystěhovalci z celého světa s touhou po novém životě. Je dobré vidět komplex Rotchild center, ukončit den v divadelním districtu na Manhattanu nebo v některé z legendárních restaurací, které pamatují veškeré významné osobnosti, které v NY žily. To platí zejména o restauraci Galangers, kde jsem byl naprosto nadšený.

Jak se líbilo v New Yorku vám? Nebo se tam teprve chystáte?

Reklama