Zájem o vysoké školy, obzvláště o některé obory, je stále velmi vysoký. Nejsou výjimkou obory, kam se hlásí i několik tisíc zájemců a počet přijatých se počítá na desítky. A tak se vám snadno může stát, že vás na vysněnou vysokou školu nevezmou, a to dokonce i v případě, že uspějete v přijímacím řízení. Pokud totiž uspěje více zájemců, než je kapacita oboru, jsou přijímáni jenom ti na prvních místech.

Ztráty a zisky
Nedostala jste se na vysokou a nevyšlo vám ani odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí? Co teď? Můžete samozřejmě jít na rok pracovat, nejlépe v oboru, který chcete studovat, a získat tak cenné praktické zkušenosti. Zároveň však na rok ztratíte veškeré studentské výhody, slevou na jízdné počínaje a tím, že zdravotní a sociální pojištění za vás platí stát, konče.

Nevíte kudy kam?
Pokud chcete zůstat nadále studentkou a přijímací zkoušky na VŠ nebo vysněný obor zkusit příští rok, nebo i pokud jste se rozhodla slevit ze svých cílů a netrváte na vysokoškolském titulu, či v případě, že si vlastně nejste jista, co chcete studovat, jen víte, že studovat chcete, nabízí se vám řada řešení.

Druhé kolo
Především se můžete porozhlédnout, jestli některá veřejná vysoká škola nevypsala druhé kolo přijímacího řízení, a pokusit se dostat na ni. Výběr oborů je samozřejmě omezený a jedná se spíše o obory technické, ale možnost tu je.

Snazší, ale drahé
Druhou variantou je ucházet se o studium na soukromé vysoké škole. Na většině z nich probíhá přijímací řízení až do září, a pokud nemůžete přijít na stanovený termín, můžete si dokonce domluvit soukromý přijímací pohovor. Také samotné přijímací řízení je na těchto školách obvykle mnohem snazší a na některé dokonce přijímají všechny uchazeče. Nevýhodou je ovšem cena, kterou za studium zaplatíte. V Praze je to kolem 30 tisíc za semestr, mimo Prahu o něco méně. Ovšem pokud jste výbornou studentkou, podáváte skvělé sportovní výkony nebo jste z neutěšených sociálních poměrů, máte šanci získat stipendium.

Vyšší odborná
Neláká-li vás žádná vysoká škola, můžete vyzkoušet takzvané VOŠ – vyšší odborné školy. Studium je obvykle tříleté a praktičtěji zaměřené než studium na VŠ. Po jeho dokončení vám některé VŠ navíc umožní získat bakalářský titul ve zkráceném čase. Znalosti získané na VOŠ vám rozhodně pomohou uplatnit se na trhu práce.

Jazykovka?
Ani při ročním studiu na jazykové škole, které vás vyjde přibližně na 30 tisíc, neztratíte studentské výhody. A v kursech trvajících obvykle každý pracovní den čtyři hodiny získáte vynikající příležitost kvalitně zvládnout jazyk. Studium bývá často zakončováno odbornou jazykovou zkouškou s některým z mezinárodně uznávaných certifikátů. O této skutečnosti je však dobré se předem ujistit.

Kam ještě můžete?
Do 20. 8., tedy do dneška, se ještě můžete přihlásit na některé obory na veřejné vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích a na Univerzitě Hradec Králové. Do 24. 8. přijímá přihlášky také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Přehled některých soukromých VŠ, které přijímají přihlášky do 31. 8. nebo i později

  • Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo - 14 500 Kč za semestr
  • Vysoká škola logistiky - 40 000 Kč za rok
  • Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého) - 59 500 Kč za rok
  • Soukromá vysoká škola ekonomických studií - 26 000 Kč za semestr
  •  Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství - 120 000 Kč za rok

Na většině soukromých vysokých škol se lze dohodnout o studiu i individuálně po termínu přihlášek.

Přihlášky na školy lze podat i elektronicky, přičemž formulář můžete najít jak na stránkách škol, tak jinde na internetu. Přihlašovací poplatek obvykle činí 500 až 850 Kč a při elektronickém podání z něj často bývá poskytována sleva.

Pro více informací a elektronické formuláře navštivte www.kampomaturite.cz.

Studovala jste na VŠ? A dostala jste se na ni napoprvé? Nebo jste studovala VOŠ? Nebo jazykovou školu? Máte zkušenosti se soukromými VŠ? Šla byste na nějakou? Myslíte si, že poskytují stejně kvalitní nebo kvalitnější vzdělání než veřejné VŠ?

Reklama