Zájem o vysoké školy, obzvláště o některé obory, je stále velmi vysoký. Nejsou výjimkou obory, kam se hlásí i několik tisíc zájemců a počet přijatých se počítá na desítky. A tak se vám snadno může stát, že vás na vysněnou vysokou školu nevezmou, a to dokonce i v případě, že uspějete v přijímacím řízení. Pokud totiž uspěje více zájemců, než je kapacita oboru, jsou přijímáni jenom ti na prvních místech.
Ztráty a zisky
Nedostala jste se na vysokou a nevyšlo vám ani odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí? Co teď? Můžete samozřejmě jít na rok pracovat, nejlépe v oboru, který chcete studovat, a získat tak cenné praktické zkušenosti. Zároveň však na rok ztratíte veškeré studentské výhody, slevou na jízdné počínaje a tím, že zdravotní a sociální pojištění za vás platí stát, konče.
Nevíte kudy kam?
Pokud chcete zůstat nadále studentkou a přijímací zkoušky na VŠ nebo vysněný obor zkusit příští rok, nebo i pokud jste se rozhodla slevit ze svých cílů a netrváte na vysokoškolském titulu, či v případě, že si vlastně nejste jista, co chcete studovat, jen víte, že studovat chcete, nabízí se vám řada řešení.
Druhé kolo
P
Snazší, ale drahé
Druhou variantou je ucházet se o studium na soukromé vysoké škole. Na většině z nich probíhá přijímací řízení až do září, a pokud nemůžete přijít na stanovený termín, můžete si dokonce domluvit soukromý přijímací pohovor. Také samotné přijímací řízení je na těchto školách obvykle mnohem snazší a na některé dokonce přijímají všechny uchazeče. Nevýhodou je ovšem cena, kterou za studium zaplatíte. V Praze je to kolem 30 tisíc za semestr, mimo Prahu o něco méně. Ovšem pokud jste výbornou studentkou, podáváte skvělé sportovní výkony nebo jste z neutěšených sociálních poměrů, máte šanci získat stipendium.
Vyšší odborná
Neláká-li vás žádná vysoká škola, můžete vyzkoušet takzvané VOŠ – vyšší odborné školy. Studium je obvykle tříleté a praktičtěji zaměřené než studium na VŠ. Po jeho dokončení vám některé VŠ navíc umožní získat bakalářský titul ve zkráceném čase. Znalosti získané na VOŠ vám rozhodně pomohou uplatnit se na trhu práce.
Jazykovka?
Ani při ročním studiu na jazykové škole, které vás vyjde přibližně na 30 tisíc, neztratíte studentské výhody. A v kursech trvajících obvykle každý pracovní den čtyři hodiny získáte vynikající příležitost kvalitně zvládnout jazyk. Studium bývá často zakončováno odbornou jazykovou zkouškou s některým z mezinárodně uznávaných certifikátů. O této skutečnosti je však dobré se předem ujistit.
Kam ještě můžete?
Do 20. 8., tedy do dneška, se ještě můžete přihlásit na některé obory na veřejné vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích a na Univerzitě Hradec Králové. Do 24. 8. přijímá přihlášky také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Přehled některých soukromých VŠ, které přijímají přihlášky do 31. 8. nebo i později
Na většině soukromých vysokých škol se lze dohodnout o studiu i individuálně po termínu přihlášek. |
Pro více informací a elektronické formuláře navštivte www.kampomaturite.cz.
Studovala jste na VŠ? A dostala jste se na ni napoprvé? Nebo jste studovala VOŠ? Nebo jazykovou školu? Máte zkušenosti se soukromými VŠ? Šla byste na nějakou? Myslíte si, že poskytují stejně kvalitní nebo kvalitnější vzdělání než veřejné VŠ?
Nový komentář
Komentáře
Nějaké zkušenosti se studiem MBA www.bit.ly/MBA-studium ? Kamarád mi ho doporučoval, ale chtěla bych znát víc názorů... Díky
Hm, nevzali, ale zkusím to příští rok jinam. Vysoká škola byla vždycky můj sen.
2 ivana.kuglerova: Kde ste přišla na to, že právnici mají praxi běžně placenou??? Já sem ve třeťáku celý semestr chodila k jednomu nejmenovanému advokátovi zadax a byla ráda, že mě nechá praktikovat. Pak sem praktikovala v Lize lidských práv (sekce domácí násilí), samozřejmě bezplatně. Na soudech se rovněž praktikuje bezplatně, to samý na státním zatupitelství a jiných úřadech.
Záleží na dohodě s advokátem a že by platili horentní sumy se říct nedá. Proč taky, si můžou zaplatit koncipienta, který už má titul a přeplácen rozhodně taky není. Advokáti ví, že student (potažmo koncipient) praxi prostě potřebuje
Klarchen: Souhlasím s tebou. Ještě bych dodala, že je jakýmsi nepsaným pravidlem, že u přijímaček se vyžaduje znalost obsahu učiva 1. ročníku oboru.
Já jsem dělala přijímačky na sociální práci, psychologii, speciální pedagogiku - a všude byla "praxe" jako zájem o obor důležitá + načtený knížky a diskuse o nich....a mám pocit, že tyto obory vůbec není od věci začít studovat až ve starším věku, než hned po maturitě...ale to si myslím teď, když už mám dostudováno - kdyby mě kvůli věku diskriminovali u přijímaček, tak bych byla pěkně naštvaná...
tornado-lou: Záleží na oboru. Většinou na pajdáku bývají pohovory. Což by podle mě u takových profesí ani jinak nešlo.
Opravdu logika
K těm praxím na škole: Tady na pajdáku musí chodit na praxe i ti, kteří už nějaký pátek pracují např. v Dětském domově nebo pasťáku a dodělávají si VŠ... Musí se tak domlouvat se svým zaměstnavatelem, aby mu dal volno, protože musí pracovat někde jinde a zadarmo... Jejich práci jim jako praxi neuznávají
muzu se vas prosimvas zepta, jaky skoly jste to studovali(y), ze s vami delali pohovor a zjistovali praxe a motivace? ja myslela ze ustni prijmacky a pohovory se uz snad ani nedelaji, ze se dela test studijnich predpokladu a test z profilovych predmetu. a zajem o obor snad davam najevo tim, ze se na neho prihlasim.
ivana.kuglerova: No jo, právníci
to je jiná sorta
A vůbec, právníci mají na škole povinnou praxi? To jsem netušila a to pár studentů práv nebo čerstvě vystudovaných právníků znám.
ivana.kuglerova: Fůůůj, placenou samozřejmě
Kassy: Právníci ji třeba mají pracenou běžně
Kassy: Možná se studenti bouřili že chtějí jít radši na brigádu, než na neplacenou praxi
Ťapina (16): No, ono taky nemá, až na ten titul, který člověk musí mít, aby mohl pracovat smostatně
.
Ťapina: A proč po nich proboha škola chce, aby ta praxe byla placená?
Jim by snad mělo být úplně jedno, jestli za to studenti dostanou prachy nebo ne, podstatné je, aby se něco naučili. Nikde ve svém okolí jsem se nesetkala s tím, že by měl někdo praxi placenou. Jen jednu spolužačku vzali v neziskovce, kde byla na praxi, na půl úvazku, ale to proto, že zrovna někoho hledali a ona normálně prošla výběrovým řízením.
Teď mě mimochodem velmi pobavila jedna střední veterinární škola, která po svých studentech chce, aby si našli na léto placenou praxi v ordinaci. No, bylo mi tady té holky líto, když přišla o to škemrat, celá zoufalá, že nemůže nic sehnat, ale to je problém vedení jejich školy, že si nezjistí, jaká je situace. Studenti veterinární univerzity chodí do ordinací asistovat zadarmo, tak jsem cvok, abych za to samé někomu platila?
risina: No jo, ale v posledním ročníku střední školy bývají většinou jiné starosti, než shánět praxi
Dceru tvé kamarádky zaměstnal nějaký hódně odvážný jedinec. Nebo ji měl vedenou jako tu uklízečku
Já jsem chodila asistovat až při škole, ale zadarmo. Za to, že nemůžeš prakticky nic dělat, jen se dívat a občas přidržet zvíře, se obvykle neplatí.
Ťapina: To máš jak u mého drahého... Letos se rozhodl, že si taky dodělá VŠ. Test udělal jako jediný na plný počet bodů a ostatní za sebou nechal s propastným rozdílem... A nevzali ho ani na odvolání právě kvůli motivačnímu dopisu
Ťapina: Mně šlo hlavně o to, že "obor" podle mě nezanmená automaticky požadavek na VŠ vzdělání. J eot širší pojem - školství, zrdavotnictví, veterin, sociální služby..
Ťapina:
Ťapina: Zletilých maturantů je dneska hodně. Už dávno je zas devítlietá školní dcházka a do škoyl se berou děi, kterým je 6 - takže se maturuje minimálně v 19 (s malým procentem těch, kteří se narodili od květan do červan anměli odklad, ti matruují v 18). Sppusta dětí má odlkad, takže pak maturují ve 20, nemluvě o t+ch, kteří si z nějého důvodu zopakují jden nebo dva roky...
Ťapina: Dcera mé kaamrádky děla ve třeťáku a čtvrťáku na gymplu brigádu na veterině - takvou "asistentku" (a samozřejmě špinavý nekvalifikovaný práce) - a teď ji studuje...