I když v recyklování odpadů jsme se již mnohému naučili, s jedlými oleji a tuky, už to tak slavné není. V mnoha domácnostech je bohužel rozšířený dost problematický zlozvyk, kdy oleje a tuky po smažení ve velkém putují do kanalizace. Jenže tento způsob zbavování se olejů nebo tuků způsobuje řadu problémů v kanalizační síti a může být příčinou jejího ucpávání. Navíc jde o neekologické mrhání cennou surovinou.
Foto: Shutterstock
Vysoká pokuta pro každého
Nechcete-li se dostat do křížku se zákonem, tuto chybu se nevyplatí dělat. Tento zlozvyk se vám může také velmi prodražit. Vylévání použitého oleje do odpadu je totiž protizákonné a hrozí vám pokuta až do výše 5 000 Kč. U právnických osob mohou ale pokuty dosahovat mnohonásobně vyšších částek, a to až několik stovek tisíc. A jaký je důvod? Tuky se totiž v kanalizaci hromadí a nabalují, tvrdnou a stávají se nepřekonatelnou překážkou. Ucpávají trubky a odpadní cesty, které je pak nutné mechanicky odstranit. A to je velmi náročné a nákladné.
Jak správně nakládat s jedlými oleji a tuky?
Od roku 2020 mají obce a města povinnost zajistit místa pro oddělený sběr jedlých olejů a tuků. Proto máte možnost odložit oleje a tuky v uzavřených plastových láhvích do speciálních kontejnerů (tzv. tuktejnerů), případně ve sběrných dvorech. Oleje a tuky tedy průběžně slévejte po každém smažení například do PET lahve a po jejím naplnění odložte do zmíněného kontejneru nebo na sběrném dvoře. Nádoby jsou většinou černé či šedé barvy s oranžovým víkem, které mají nápis „Použitý kuchyňský olej“ (rozhodně sem nedávejte technické a motorové oleje, které se likvidují jiným způsobem). Chce to sice změnit přístup, zabere to trochu času, ale uděláte tím hned několik dobrých věcí najednou. Tím, že odpad odložíte na správné místo, prokazujete nejen přírodě velkou službu. Použité jedlé oleje a tuky jsou cennou druhotnou surovinou, kterou lze uplatnit v řadě oblastí. Z vyhozených tuků se během recyklace stanou mazací a technické oleje nebo palivo pro výrobu energie. Po regeneraci mohou najít i další využití třeba v chemickém, gumárenském či dřevařském průmyslu.
Naše tipy:
- Mapu, kde jsou kontejnery na olej umístěné, najdete také na webu www.tridimolej.cz .
- Naučte se také snížit spotřebu kuchyňských tuků a olejů. Například tak, že si pořídíte horkovzdušnou fritézu nebo budete používat olej ve spreji.
Zdroj: zakonyprolidi.cz, mzp.cz, adbz.cz, kupi.cz
Nový komentář
Komentáře
Když mi přestal odtékat dřez v kuchyni, byla jsem z toho opravdu zoufalá. Zkoušela jsem různé čisticí prostředky, ale nic nefungovalo. Voda se hromadila a já nevěděla, co dělat. Na internetu jsem našla firmuhttps://bjservis.cz/ z Prahy, která nabízí řešení těchto problémů. Zavolala jsem jim a domluvili jsme se na návštěvě. Přijeli velmi rychle a hned se pustili do práce. Během chvilky našli příčinu problému a dřez byl opět plně funkční. Byla jsem velmi spokojená s jejich službami a určitě je doporučím každému, kdo se ocitne ve stejné situaci.
Pod dřezem mám sklenici na olej. A na lógr máme zahradu. Takže žádný problém.
Oleje a kávová sedlina, velký problém jsou. Pokud někomu řeknu jak s tímto nakládám, každý se mi směje. To bude trvat hodně dlouho, než lidi pochopí, a hlavně ta práce s tím.