• Nevolnost z jízdy zmírní hořec i borůvky

Nevolnost a bolesti žaludku patří k nepříjemnostem, se kterými se během letu nebo nerovné a dlouhé cesty autem či autobusem potýká mnoho lidí. Případné akutní zažívací problémy účinně zklidní směs hořce žlutého a puškvorce. „Hořec žlutý a puškvorec harmonizují střevní systém a podporují správné trávení,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Také pupeny některých stromů jsou bohaté na živiny známé pro své příznivé účinky na podrážděný žaludek. Využít lze například tinktury z pupenů borůvek či brusinky.

  • Oteklým nohám uleví bylinný sprej

Dlouhé sezení v jedné poloze a horké počasí mohou obzvláště ženy pociťovat v podobě oteklých nohou. Náchylnost k otokům končetin souvisí s nesprávně fungujícím lymfatickým systémem a je nutné ji řešit dlouhodobým a cíleným čištěním lymfy. Můžete si však ulevit i díky bylinám. Skvělým pomocníkem je například koncentrát do koupele pro lymfatický systém nebo bylinný sprej s obsahem echinacey, túje, tužebníku, chmelu, gotu-koly a pelargonie. Tyto bylinky pomáhají odvádět z těla škodliviny a napomáhají udržovat metabolickou rovnováhu. Sprej se nanáší na navlhčenou pokožku, nechá se působit a poté se osprchuje, použít ho tedy můžete pohodlně i na dovolené.

5b44a112ade0cobrazek.jpg

  • Klidný spánek podpoří kozlík nebo chmel

Cesty na dovolenou jsou často spojeny s nočními přejezdy. Ne každý ale umí v dopravním prostředku usnout a dostatečně zregenerovat tělo. Někteří jedinci pak nespavostí trpí po celou dobu zájezdu, kdy nejsou ve vlastní posteli. Zdravý spánek podpoří například kozlík, jenž přispívá též ke zklidnění nervového systému při stresu a podráždění. K dalším bylinným prostředkům podporujícím zklidnění organismu a spánek patří třezalka, lípa a bakopa.  Mučenka či chmel navozují klidný spánek a napomáhají duševnímu uvolnění, meduňka pak příznivě ovlivňuje oběhový systém a celkově zklidňuje organismus. Srdečník zase pomáhá udržovat správnou funkci srdce, cév a nervového systému.

  • Letní virózy pomohou zvládnout lichořeřišnice nebo divizna

Ani v letních měsících se nám nevyhýbají virózy, doprovázené bolestí v krku, rýmou či kašlem. Obzvláště jedinci pohybující se v klimatizovaných prostorách mohou z nárazových změn teplot snadno onemocnět. Pokud si tak nechcete nechat zkazit aktuální období, vsaďte na osvědčené pomocníky. Příznivým vlivem na dýchací cesty jsou známé tinktury z lichořeřišnice či česneku. V boji proti kašli zase může pomoci divizna velkokvětá. Ta obsahuje třísloviny, flavonoidy a saponiny, které zklidňují podrážděné dýchací cesty, mají blahodárný vliv na sliznice dýchacího traktu, ředí hlen, čímž usnadňují vykašlávání, a mají zároveň ochranný efekt, který brání vysychání sliznice. Nejen proti virózám, ale například i proti průjmu pak vyzkoušejte tinkturu z grepu.

5b44a17938c73obrazek.jpgFoto: Shutterstock.com

Uložit

Uložit

Uložit