bf6a4041bc2ae-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Partnerova čtrnáctiletá dcera Anna mě samozřejmě nepřijala, jsem pro ni ta, která tatínka odvedla do rodiny, což dokážu pochopit a jsem schopná se do ní vcítit. Nic jiného jsem ani nečekala. Ale myslela jsem si, že se k sobě dokážeme chovat alespoň v mezích elementární slušnosti. No, šeredně jsem se přepočítala,“ říká Lenka.

Podle ní se Anna dokáže parádně přetvařovat. Jakmile je u toho její otec, chová se k Lence mile, skoro až moc mile. Když se ale někam vzdálí, neváhá jí sprostě nadávat, urážet a dělat naschvály.

„Jezdí k nám na víkend jednou za čtrnáct dní, jinak je u matky a Petr nedávno říkal, že chce jezdit častěji a její máma s tím nemá žádný problém. Já s tím mám problém obrovský, ale nemůžu nic říct. Je to Petrova holčička, nedá na ni dopustit a cokoli jsem se snažila v minulosti naznačit, smetl Petr ze stolu,“ tvrdí Lenka.

Ta je tedy nucená snášet Aniny výpady a přihlížet tomu, jak dcera svého otce pomalu ale jistě manipuluje a jak ho má omotaného kolem prsu. Přestože je Lenka dospělá racionálně uvažující žena, přeci jen se neubrání jisté žárlivosti, protože Petr dá vždy přednost požadavkům a přáním své dcery před těmi Lenčinými.

„Přemýšlím o tom, že si někdy nechám zapnutý telefon a budu doufat, že se do mě Anna zase někde stranou hnusně pustí. Potom bych měla v ruce důkaz a mohla tu nahrávku pustit Petrovi. Jen se bojím, že by se stejně svojí dcery zastal a mě by zůstaly oči pro pláč. A taky se nechci uchylovat k takovým pokoutným praktikám. Nemám tušení, co se dá s touhle situací dělat,“ uzavírá Lenka.

Příběh komentuje seniorní psychoterapeutka Mgr. Veronika Macová:

Lenčin příběh je nabitý tématy rodinných vztahů, křivd, bolestí, nespravedlností a vzteku. Každý aktér tohoto příběhu prožívá celou situaci s vlastním zraněním. Mohou se pak objevovat pocity viny, zloby a zmatení. Na to reagujeme každý trochu jinak. Představme si, že všechna tahle bolest se v nás hromadí jako pára v papiňáku. Pokud zvedneme poklici, vybouchne to. Páru potřebujeme začít opatrně upouštět. Vztah mezi Lenkou a její nevlastní dcerou se pravděpodobně nezlepší hned. Bude vyžadovat trpělivost a péči na všech stranách. To, co Lenka popisuje, je násilí. Násilí je ale i to, když si hovor s nevlastní dcerou nahraje. Lenka cítí, že by to pro ni nebyla ta správná cesta. Jen se v ní hromadí napětí a frustrace, se kterou si už neví rady. To se děje, když nepracujeme se svým vztekem. V takových situacích je vhodné obrátit se na odborníka (terapeuta či mediátora), který rodinu krizí provede tak, aby se mohlo napětí v domácnosti rozvolnit. U nás je hned několik odborníků, kteří se této problematice věnují. Najdete je například v seznamu akreditovaných mediátorů rodinné mediace nebo akreditovaných rodinných terapeutů.

thumbnail-Veronika-Fin.jpg
Mgr. Veronika Macová
je zakladatelka a ředitelka psychoterapeutického a poradenského centra Willow Therapy a projektu Skupiny Praha, seniorní psychoterapeutka a seniorní psycholožka, pracuje převážně s dospělými individuální a skupinovou formou face to face i on-line, nejčastěji se zabývá tématy životní nepohody či nespokojenosti, smutku, úzkostí, stresu, vyhoření, vztahů, samoty, sebevědomí a sebehodnocení, práce se vztekem a agresí a dalších potíží spojených s kriminalitou či trestnou činností, jejími klienty bývají často muži a věnuje se také metodice a mentoringu svých kolegů.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz