Využijte období omezeného vycházení a vyzkoušejte společně s vaší dcerou několik triků, které ji pomohou milovat samu sebe.
5e87464d420c0obrazek.png
Týdenní výzva
Podle výzkumu publikovaného v časopise International Journal of Eating Disorders už tři minuty řečí o tom „jak je kdo tlustý“ stačí na to, aby se zvýšila nespokojenost s naší postavou. A přitom váha, ať už ta naše anebo cizí je oblíbeným předmětem mnoha konverzací. „Nezhubla jsi náhodou?“, „Všimla sis jak přibrala?“, anebo „Na to, že ještě nerodila, by mohla mít lepší postavu.“. Určitě vás napadne mnoho dalších vět, které jste někdy vyslovila i vy.

S jejich používáním byste však měla zacházet nanejvýš opatrně. „To, jaká slova říkáme anebo slyšíme, ovlivňuje naše myšlenky a následně i naše činy, či vnímání reality okolo nás. Téměř každá žena si dokáže vybavit nějakou větu z minulosti, kvůli které o sobě začala pochybovat,“ potvrzuje psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Mgr. Šárka Kučerová. Doporučuje proto dát si s dcerou společnou výzvu. Vyzkoušet můžete například „týden řečí bez toho, jak je kdo tlustý“ anebo „týden sebelásky“, kdy se vyvarujete negativních a shazujících slov v souvislosti s vámi a vašimi schopnostmi. Naopak mluvte o vás dvou jen s úctou, láskou, uznáním a navzájem se ve výzvě podporujte. 

Objevte její jedinečnost
Hrát s dětmi hry není nikdy na škodu. Znáte však hru „Skutečné já“? Ta je speciální tím, že naučí vaši dceru ocenit samu sebe. Pomůže jí objevit její silné stránky a říct nahlas, co má na sobě ráda. Hru najdete v příručce Sama sebou anebo si ji jednoduše vytvoříte i samy. List papíru rozdělte na šest oken. Do jednoho okna vlepte fotku vaší dcery, do zbytku okýnek vepište začátky vět:

  • V mnohých ohledech jsem jedinečná

Například jsem…

  • Tři věci, které mě baví
  • Tři věci, ve kterých jsem dobrá
  • Na co jsem hrdá, pokud jsem o moji rodinu, domov a moji kulturu
  • Za co jsem sobě a svému tělu vděčná

Bude-li mít vaše dcera problém s vyplněním, pomozte jí. Vy určitě dobře víte, v čem je jedinečná.
 
Nebojte se dělat chyby
Mnohé z nás stále žijí v představě, že musí být dokonalé. Dokonalé manželky, matky, milenky, dcery. Někde hluboko v hlavě nám stále zní jednoduchá rovnice – nebudeme perfektní, budeme nahrazené někým, kdo perfektní je. Naučte svou dceru přemýšlet jinak. Naučte ji, že je jedinečná a její hodnota nespočívá v tom, že je bezchybná. „Domluvte se s dcerou, že jen tak z legrace uděláte nějaké chyby naschvál. Například si můžete dát úkol, že každý den uděláte alespoň jednu nedokonalost. Večer se pak můžete o svých chybách pobavit a společně se zasmát. Toto je přesně to, co dospívající děvče potřebuje, aby víra v jeho hodnotu mohla růst a nenechalo se omezovat strachem z odsouzení anebo nenaplnění očekávání,“ uzavírá Kučerová.

Víc tipů, jak vychovávat z dcery spokojenou a sebevědomou ženu najdete na dove.com/sebeduvera
5e8746f9e086fobrazek.png

Reklama