Vážené dámy,
(muži mě na tomto serveru až tak neoslovují.).
V mé poradně na Žena-in.cz se mě velice často ptáte, jak vymalovat byt, ve kterém žijete.
Jako tvůrce preferenčně strukturální  metody psychologie staveb na ČVUT velice dobře chápu vliv barev na naše vnímání. Co je ale zajímavé, problematiku barev řeší ženy mnohem více než muži. I u nás doma, když jsme dokončovali naše nové bydlení, byla to má žena, která, i když bych měl být já tím „odborníkem“, navrhla základní rozložení barev v našem bytě. (Nutno podotknout, že už přes rok bydlíme a v oknech stále nemáme ani hadr, a to provozuji jeden z největších obchodů s bytovým textilem na evropském internetu)  - snad to zařídí žena…:O)

 

Ale teď už k věci. Rád bych Vám, ženám poskytl pár informací, na které se mě tak často ptáte, a v mnohých odpovědích nejsem spokojen s tím, jak malý prostor jsem měl na odpověď.

 

Barvy jsou síly které působí na člověka a vyvolávají  pocity pohody nebo nelibosti, aktivitu či pasivitu.  Použití  barev v podnicích, úřadech a školách podněcuje nebo oslabuje výkon, v nemocnicích přispívá k ozdravení člověka.

 

Vliv barev na člověka je zprostředkován

 

a)       fyziologickým působením barev. Rozšíření či zúžení místnosti.

b)       bezprostředním vlivem impulsů, které vycházejí z jednotlivých barev.

 

Nejimpulsnější je oranžová, následuje žlutá, červená, zelená, purpurová. Nejméně impulsivní je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasivní barvy). Impulsivně bohaté barvy jsou vhodné pro malé plochy v prostoru, chudé barvy pak pro velké plochy. Teplé barvy působí aktivně, podněcují, příp. rozčilují. Studené barvy naopak působí pasivně, uklidňují a zvroucňují.

 

Teplé a světlé barvy ve směru shora duchovně podněcují, ze stran oteplují, přibližují, zespodu odlehčují, zvedají.

Teplé a tmavé barvy  shora uzavírají a jsou důstojné, ze strany obklopují, zespoda působí bezpečně při chůzi i uchopení

Studené a světlé barvy shora zesvětlují, uvolňují, ze strany odvádějí stranou, zespoda působí hladce, podněcují k běhu.

Studené a tmavé barvy působí shora hrozivě, ze strany studeně a smutně, zespoda těžce a stahují dolů.

Bílá je barva absolutní čistoty a pořádku. Při barevném uspořádání prostoru hraje bílá hlavní roli, odděluje ostatní barevné skupiny od sebe neutrální plochou, zesvětlením oživuje a člení.

Jako barva pořádku je bílá vhodná pro skladovací prostory, šatny atp..

 

 

 

Barvy a místnosti v bytě:

Na www.styltex.com máte možnost si otevřít 3D místnost s možností, vyladit si barvy stěn, dekorací, podlahy a potahů. Doporučuji si vyzkoušet, jak by na Vás kombinace barev působily.

 

 

Dětské pokoje by měly být výrazně barevné, inspirativní… viz dětské tapety, samolepky oblíbených postaviček (Bob Builder, myšák Myckey, krteček atp…), nebo použití několika barev malby. 

Na závěr bych chtěl zmínit určité nebezpečí v použití vzorů, jako rostliny, geometrické útvary atp. Vzory je nutné opravdu promyslet, protože velice rychle se člověku znelíbí.  Jednoduché plochy mnohdy vydrží v zorném poli našich kladných emocí déle.

 

 

P.S. Případně mi napište, co Vám v tomto článku chybělo, nebo o čem by Vás zajímal případný článek další, týkající se interiéru a jeho navrhování - ať z pozice architektury, designu, konstrukce nebo psychologie.

 

 

 

Reklama