profimedia-0731228918.jpg
Foto: Profimedia

Aukce „bezvadného” diamantu Zlatý kanár (Golden Canary) se bude konat 7. prosince v New Yorku. Onen kámen našli horníci v Kongu a neměli tušení, že se jedná o takovou vzácnost, jelikož šlo o opravdu velký kus. Zbavili se ho a protože skončil v suti, možná by se ztratil v hromadě odpadu, kdyby ho nenašla malá holčička. Bylo to v roce 1980 na dvorku jejího strýce, který ho následně prodal překupníkům. Surový diamant se stal světovou senzací a vážil 890 karátů. Z tak velkého kusu nakonec během pěti let vzniklo 15 samostatných kamenů.

profimedia-0731229914.jpg
Foto: Profimedia

Jde o opravdový unikát, protože se na světě vyskytují jen čtyři podobné broušené diamanty, které by se s tímto daly srovnávat. Diamant váží neuvěřitelných 303,10 karátů.

Americký gemologický institut tento diamant pojmenoval jako „bezvadný ”, čímž ho povýšil na tu nejvyšší úroveň. Má žlutohnědou barvu a byl představen v aukčním domě v Dubaji. Nyní bude cestovat po celém světě a dražit se bude na začátku prosince. Cena bude začínat na jednom dolaru. Uvidíme, kam až se díky příhozům dostane konečná cena.

Zdroj: Americký gemologický institut, HighJewelleryDream, NaturalDiamonds