Většina z nás už vybírá a nakupuje vánoční dárky. Každoročně nejtěžším úkolem bývá vybrat něco pod stromeček pro starší rodiče nebo prarodiče. Papuče už rozhodně neletí. Letos v nabídce cestovních kanceláří přibyly zájezdy určené speciálně pro starší lidi.Možná vás to inspiruje!

senior

Pobyt ve skupině stejně starých lidí udělá kolikrát pro zdraví lepší službu než drahé zdravotní preparáty.

S domácím mazlíčkem, kterého by jinak neměl kdo hlídat, nebo s vnoučaty. Do lázní, na běžky na hory nebo do Prahy do divadla - nabídky pobytů pro seniory se dají počítat v řádech desítek a není problém v nich najít vhodnou právě pro vašeho člena rodiny.

Cestují už i starší lidé

Cestovní kanceláře rychle pochopily, že hybnou silou budoucnosti budou starší lidé. Ti dnes netráví už tolik času doma, jak bylo zvykem dříve, ale naopak začínají cestovat a poznávat. Podnikat výlety v pokročilém věku totiž má, ač se to na první pohled nezdá, několik výhod. Senioři například nemusí brát ohledy na pracovní dny nebo prázdninová období. Mohou odjet prakticky kdykoli v roce a vyhnout se turistické sezóně - je nasnadě, že jak jednodenní výlety, tak i týdenní zájezdy jsou levnější, uskuteční-li se mimo „špičku".

Výhodou je i méně turistů ve městech a sportovců na horách. Hektické pobíhání v davech po Staroměstském náměstí není pro každého a přeplněné běžecké stopy nemá ráda žádná věková skupina. O dopravě pak platí to samé - mimo sezónu je pohodlnější a méně stresující.

senior

S důchodem život nekončí. Naopak, senioři mají mnohem více času na cestování a poznávání nového.

Mazlíček není překážka

Specializované cestovní kanceláře organizují zájezdy pro seniory za kulturou, turistikou nebo lázeňstvím. Jejich klienti se mohou zúčastnit i vzdělávacích kurzů, které je seznámí s dějinami umění nebo třeba s prací na počítači. V nabídce lze najít i zájezdy připravované na míru dobrovolníkům, kteří se rozhodnou vzít ratolesti svých ratolestí na dovolenou do hor.

Přestože počet seniorů, kteří čas od času vyrazí na výlet nebo dovolenou, vzrostl, stále jich dost zůstává doma kvůli mazlíčkům, které nemají komu udat. Pokud je nepohlídá ochotné příbuzenstvo nebo psí hotel, který si ale většinou účtuje velké sumy, nemají páníčkové žádnou možnost, jak bez svých psů nebo koček odjet. Nabídka cestovních kanceláří dnes ale myslí i na ně a s domácími mazlíčky počítá. Některé seniorské programy dokonce počítají i s pobytem zvířete zdarma.

senior

Pobyt na běžkách je vhodný i pro aktivní seniory.

Do společnosti i ve starším věku

Klienti specializovaných cestovních kanceláří mohou využít jejich služeb při organizování setkání absolventů a oslavit třeba 45 let po maturitě. Mohou se na ně obrátit, i když si chtějí užít dámskou nebo pánskou jízdu. S kamarády nebo kolegy vyrazí do hor, kde přes den vyzkouší běžecké tratě a večery stráví v příjemné společnosti nad dobrým pivem nebo vínem.

Organizátoři seniorských výletů mysleli i na ty, kteří jsou samy. Připravili pro ně pobyty, kde se mohou seznámit s vrstevníky, pobavit se a poznat nové přátele. Klienti navíc mohou využít ubytování v jednolůžkovém pokoji bez příplatku.

Last minute není vždy výhodou

Pokud se rozhodnete věnovat rodičům důchodcům výlet nebo pobyt, je třeba myslet na to, že starší lidé si většinou potrpí na patřičný časový předstih - překvapení ve stylu last minute zájezdů je tedy asi moc nepotěší. Pravděpodobně budou mít větší radost, když dostanou možnost řádně se na zájezd jakéhokoli druhu připravit.

senior

Starší lidé mohou k Vánocům dostat i vzdělávací kurz o umění, nebo kurz práce na počítači

Pobyt v kolektivu stejně starých lidí a navíc lidí se stejnými nebo podobnými zájmy může pod stromečnem kolikrát udělat lepší službu než vitaminový doplněk nebo zdravotní pomůcka. Zvlášť, když prarodiče pošlete na pobyt spojený s wellness a rekondičními aktivitami.


Cestovní kancelář OK-TOURS odborník na cestování pro seniory ze své nabídky vybírá seniorské pobyty s aktivním programem.

 

seniorTýden v Luhačovicích
Týden v lázních - a to klidně i s domácím mazlíčkem, za které není třeba platit. Zájezd obsahuje i inhalace Vincentkou, rašelinové zábaly a možnost návštěvy fitness centra.

 

seniorZimní kondiční pobyt na horách
Na krkonošské Černé Boudě je možné prožít pobyt ve skupině vrstevníků. Pod dohledem instruktora se vyráží na běžkách, ale i po svých. Odpoledne posezení nad zákusky a s kávou.

seniorRelaxační pobyt na Šumavě
Relaxační balíček obsahuje šest nocí v hotelu v Národním parku Šumava. Hotelový bazén, parní lázeň, whirpool, možnost masáží a saunování.

autor: Petra Novotná & Cestování pro seniory

Foto zdroj: AREA HOTELS

Reklama