mol-skrin.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kde se berou?

Nezřídka kdy tito nezvaní spolubydlící obývají naše spíže či šatní skříně. Podle vedoucí referentky pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Jaroslavy Zelenkové se potravinoví moli do naší domácnosti dostanou s nákupem potravin, nebo už jsou v domě – ve světlících stoupačkách, atd., jak doktorka uvedla pro iReceptář. Podobnou cestou se podle ní moli šatní dostávají do našich skříní a posléze kabátů.

Není mol jako mol

Mol šatní

Mola šatního poznáme většinou na první pohled podle stříbrných křídel. Nenajdeme ho jen ve skříni a oblečení. Obývá také například koberce nebo další potahové látky. Přímo mol pak ale tyto látky neničí. Je to larva, která je tím pravým škůdcem, protože se živí keratinem, jež je v některých přírodních materiálech, jako je bavlna či vlna, obsažen.

Mola šatního se nejlépe zbavíte tak, že mu budete narušovat jeho příjemný pobyt u vás. A jak to provedete? Mol šatní miluje teplo, vlhko a klid. Do skříně tedy nevkládejte mokré oblečení, skříň pravidelně větrejte, oblečení střídejte a perte. Čas od času také skříň kompletně vyprázdněte a vyčistěte.

Existuje také několik přírodních cest, jak se mola zbavit. Z těchto babských rad je ale třeba si zvolit ty, které ve vašem šatníku neudělají více škody než užitku. Do skříně můžete například pověsit levanduli, mýdlo nebo smrkovou větvičku. Pokud ale vůně levandule neodpuzuje jen mola, ale i vás, nepovede tudy cesta. Molů se lze samozřejmě zbavit také za pomoci chemických přípravků.

moli.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Mol potravinový – zavíječ moučný

Mol potravinový má na svých křídlech tmavé skvrny. Navíc patří do jiné čeledi motýlů než mol šatní. Nejlépe si žije v mouce, ovesných vločkách, rýži či luštěninách. Najít ho ale můžete také na tropickém ovoci. Housenky jsou ještě méně vybíravé a vyskytují se i na čokoládě a sušenkách.

Takovéhoto mola si můžete klidně přinést domů společně s nákupem. Můžete tedy každý nákup při jeho vybalení zkontrolovat, i když u sypkých potravin je to složité. Jděte na to opět přes prevenci a ohrožené potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách.

Když už mola doma objevíte, jednejte rychle. Potravinu, která je napadená vyhoďte celou (i ve zbytku mohou být vajíčka), skříň/spíž vymyjte, vysajte a použijte vhodný zdravotně nezávadný prostředek proti molům.

Zdroj info: dewolfireceptar, wikipedie