Jste milovnicí zvířátek? Rozplýváte se nad koťátkem či nad smutným pohledem pejska čekajícího na svého páníčka? Věřte, že takovýchto milovníků zvířat je mraky – a myslím, že je to opravdu moc dobře.

 

Ale i ten největší milovník zvířat může mít averzi vůči některým živým tvorům na této planetě... Hadi, pavouci, žáby – pro někoho úžasná stvoření, pro jiného havěť.

 

A co teprve takové vši! Zde tedy silně pochybuji, že by se našel tak zarputilý milovník, který by si tyto parazity natolik oblíbil, že by jim dobrovolně nabídl domov ve svých vlasech.

(Zde nepočítám školáky, kteří čas od času s tímto tvorem obchodují, z důvodu uvolnění ze školy ;o))

 

Kdo z vás zažil na vlastní kůži útok této havěti, ví moc dobře, že veš vlasová není žádná prkotina, nad kterou se mávne rukou.

Neutuchající svědění v hlavě může člověka až přivést k šílenství. Veš je zkrátka zákeřný, protivný a někdy i nebezpečný tvor.

 

Víte - nevíte?
Na světě je rozšířeno dvě stě druhů vší!!!
Na našem území se vyskytuje asi třiadvacet druhů, ale zpravidla se hovoří o vši dětské. Veš dětská měří od 2,4 do 3,7 mm, tělo má pokryto drobnými štětinkami, má malou hlavu a šest dobře vyvinutých nohou. Zpravidla se veš zdržuje ve vlasech na spáncích a v zátylku, ale při silnějším zavšivení i ve vousech a obočí.
Vajíčka vší (hnidy) se vyskytují přímo na vlasech. V minulosti byla veš nositelem nebezpečného onemocnění známého pod jménem skvrnivka.

Hnidy se odstraňují z vlasů zvlhčených 3% (zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut. Potom se vajíčka parazitů snadněji vyčesávají hustým hřebenem (všivákem).

Veš dětská
Parazituje ve vlasové části hlavy, kde saje krev. Vývoj vši trvá od nakladení vajíčka po dospělého jedince přibližně 30 dní. Vajíčka, zvaná hnidy, jsou přisedlá u vlasových kořínků, z nich se vyvine larva, která dospěje za 17 až 25 dnů. Dospělá veš denně klade vajíčka a žije třicet dnů. Parazit se ve školním kolektivu přenáší velmi snadno. Děti si spolu hrají, není výjimkou, že si vymění čepici, či jiné části oblečení.
Nezapomeňte: Pokud se ve škole nebo ve školce objeví vši, je třeba dětem preventivně prohlédnout hlavu.

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Dospělé vši můžeme vyčesat hustým hřebenem (tzv. všiváček) nejlépe na bílý papír, prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylku. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé.

Léčba
Dříve platilo: Léčba musí být zaměřena jak na dospělé jedince, tak na všechna vývojová stadia, zvláště hnidy. Lékem volby je desinfekční šampon Orthosan nebo Diffusil H sprej, nebo i další preparáty, o kterých Vás mohou informovat zaměstnanci lékárny nebo prodavači drogerií.....

Bohužel tato informace je v současné době již chybná.
Veškeré šampony totiž na vši přestaly zabírat, a tudíž byly staženy z trhu. Podle slov magistry (která si nepřeje být jmenována) kladenské lékárny se „fungující“ preparát objeví na našem trhu až během měsíců....

Zavolala jsem proto do jiné kladenské lékárny, coby starostlivá matka s dotazem, co mám dělat se synem, u kterého jsem objevila vši.

I v druhé lékárně mi bylo řečeno, že v současné době nemají nic, co by synovi mohlo pomoci... Ovšem zde jsem se přeci jen dočkala rady, jak zničit nevítané hosty v hlavě mého synka:
“Mladá paní, ale zkuste Diffusil pro zvířata! Ten by zabrat mohl. Srst zvířete, nebo vlasy dítěte, ono je to skoro stejné...,“ řekla lékárnice a doporučila mi zverimex, kde výše jmenovaný prostředek určitě seženu.

Neváhala jsem proto a ihned volala dětskou pohotovost v Kladenské nemocnici, s dotazem, zda mohu svému tříletému synovi aplikovat na hlavu přípravek pro zvířata.

Bylo mi opět potvrzeno, že skutečně v současné době neexistuje na našem trhu žádný účinný lék, který by vši zahubil...
“Víte a on v tom přípravku pro lidi a zvířata zase takový rozdíl není. Já myslím, že to zkusit můžete. Asi je to lepší, než dát chlapci na hlavu petrolej...,“ dodala dětská lékařka.

Doufejme tedy, že se situace na našem trhu rychle vyřeší a my budeme moci našim dětem v lékárnách opět koupit přípravek, který bez problémů zabere na tak rozšířené parazity, jakými jsou právě vši.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje

Reklama