Ráda cestuji a poznávám zvyky, tradice, kulturu jiných národů. Doma máme různé suvenýry, CD s typickou hudbou pro různé země. Z etnických menšin, co se naší země týče, mi jsou nejvíce sympatičtí černoši.

Jsou milí, mají zajímavé účesy, oblečení, šperky, líbí se mi jejich tanec i hudba. Líbilo by se mi adoptovat malého černouška nebo černošku, jsou roztomilí. Vietnamce mám spojené s tržnicemi a většinou nekvalitním zbožím. Nejčastěji se ale setkávám s Romy. Na základní škole jsem měla dva romské spolužáky, respektive kluka a holku. Byli oba fajn, zapadli do kolektivu, celkem dobře se učili. Bydleli ve stejné ulici jako moje babička, měli velkou vilu, patřili k těm bohatým. Jezdili na nákupy do Prahy, lítali na dovču na Kanáry... Nebyl s nimi žádný problém.

Pracuji v nemocnici na dětském oddělení, kde se setkávám s romskými dětmi a jejich příbuznými poměrně často. Nelze je házet do jednoho pytle, jsou mezi nimi opravdu i slušní lidé. Bohužel jsem také byla svědkem krádeží z jejich strany a nejen v nemocnici, i v obchodě.

Bylo to na podzim, byla jsem v obchodě s oblečením a viděla romský pár, jak strhává cedule z mikiny a trička, a odcházeli pryč. Upozornila jsem prodavačku, ale oni tvrdili, že to je jejich, a nic jim nedokázala. Asi se podobné věci dějí často a nejen ze strany Romů, ale stejně mi přijde, že na sebe hodně upozorňují svým chováním.

Třeba v našem městě dostali opravený pěkný dům s několika byty a už po roce to kolem vypadalo příšerně. Omítka špinavá, kolem samé odpadky a nepořádek, ani bych nechtěla vidět, jak to vypadá uvnitř. Jsou zběhlí v sociálních podporách, obyčejný člověk často ani netuší, na co by mohl mít nárok.

Kamarád pracoval u firmy vyřizující půjčky financí a bohužel musel jezdit po neplatičích. Vím od něho, jak to v jejich domech vypadá. Jeden Rom mu na otázku, kde chce vzít peníze na splacení, řekl, že má ještě dvanáctiletou dceru, kterou může prodat... čtete správně. Myslím, že ani netušíme, co se za zdmi jejich obydlí kolikrát děje.


Dobrý den, je vidět, že jste to vzala z gruntu, od Afro-afričanů (abych byl politicky korektní) až po Romy, o kterých jsme se na magazínu bavili docela nedávno. Rozhodně máte pravdu v tom, že nemáme tušení, co se skrývá za zdmi lidí jiných kultur. Žádný film to nikdy nemůže podat dost reálně.

Napište nám, jak se cítíte za hranicemi a jak cítíte cizince v naší zemi na adresu redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměníme.

Reklama