Vše nasvědčuje tomu, že letní olympijské hry (LOH) letos nebudou. Sice to ještě není oficiální, ale včera sportovní funkcionář Dick Pound v rozhovoru pro deník USA Today řekl, že o přesunu už je rozhodnuto. Vyzpovídaly jsme proto českou reprezentantku Simonu Kubovou.

Aktualizace: Přibližně hodinu po vydání rozhovoru byla zveřejněna informace, že japonský premiér se dohodl s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru na přeložení her na příští rok

5e79f3dd41e5aprofimedia-0294896844.jpgFoto: Profimedia

Jak zatím zvládáte současnou situaci?
Je to pro mě úplně nové. Ještě nikdy jsem nebyla v karanténě a skoro nepřetržitě nenosila roušku. Sportovat můžu, ale nemůžu plavat, a to je pro plavce zásadní. Fyzičku cvičením na suchu neztratíme, ale ztratíme cit pro vodu. Velmi frustrující pro nás je i to, že nevíme, co bude. Nevíme, na jaký vrchol se připravovat. Olympiáda bude téměř jistě odložena na rok 2021, ale nevím, jestli nám nezruší i letní mistrovství Evropy. Pak bychom snad poprvé v mém životě měli letní sezónu bez vrcholu.

Jak se udržujete v kondici?
Každý den něco dělám. Běhám, posiluju a dojíždím na zátěžový trénink na airbike.

Souhlasíte s odložením olympiády nebo byste byla radši, aby se konala v původním termínu?
Souhlasím z hlediska světového zdraví. Situace okolo koronaviru se musí zklidnit, aby svět začal fungovat opět normálně. Zdraví je na předním místě. Ale z čistě sportovního hlediska bych byla radši, kdyby se olympiáda konala v roce 2020. Celá olympijská sezona je velmi psychicky náročná a roční odložení her znamená projít si celým přípravným obdobím znovu. 
 
Jak se může odklad na sportovcích podepsat?
Bohužel nedokážu mluvit za ostatní. Ale myslím, že hodně lidí mělo naplánováno, co budou po olympiádě dělat. Někdo chtěl jít studovat do USA, někdo chtěl změnit trenéra, někdo chtěl ukončit kariéru. Myslím, že každý z nás si bude muset dát na misku vah pro a proti a rozhodnout se, co bude dál a co pro něj bude nejlepším řešením.

profimedia-0296755763.jpg
 Foto: Profimedia

Máte už nějaké oficiální informace, že se olympiáda odkládá na rok 2021?
Mám informace ze včera od člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že se LOH odloží na rok 2021. Ale dokud toto tvrzení nepotvrdí Japonsko a předseda MOV, tak to ještě pořád není stoprocentní. Takže počítám s tím, že budou hry odloženy, ale pořád doufám, že jen o pár měsíců.
 
Bude platit vaše kvalifikace, nebo se budete muset kvalifikovat znovu?
Mám informace, že pokud se LOH odloží, tak by se mé kvalifikační časy měly počítat. Je to i z toho důvodu, že jsme se v roce 2019 kvalifikovaly na štafetu 4x100 m kraul ženy a tato kvalifikace je platná pouze z mistrovství světa, a to se až do olympijských her konat nebude. 
 
Jak se projeví rušení sportovních akcích na financích sportovců?
Co se týče finanční stránky, tak si myslím, že se to projeví až v budoucnu. Kromě plavání jsem zaměstnaná jako fyzioterapeutka, takže nějaký příjem mít budu, ale nevím, jak to bude s osobními partnery, protože kvůli zrušení všech sportovních akcí je nemohu prezentovat tak, jak máme specifikováno ve smlouvě.

O Simoně Kubové (Baumrtové):
Osmadvacetiletá sportkovkyně má jako svou hlavní disciplínu plavání znak. Tímto stylem získala bronzové medaile například na MS v roce 2012, na ME v roce 2012. Je mnohonásobnou mistryní České republiky a držitelkou několika českých rekordů. Loni se stala první českou sportovkyní, která se kvalifikovala na Letní olympijské hry v Tokiu 2020. Měla to být její třetí olympiáda v řadě.

Reklama