nevim

Nechci nikoho pomlouvat, a tak začnu sama u sebe. Jsem starý vzekloun a dost se mi to nevyplácí. Vlna rozhořčení je však mnohdy tak silná, že ji nedokážu potlačit a ztropím výchovnou přednášku s tvrdými závěry i odsouzením.

Za poslední týden jsem zjistila, že mi dcera rozbila už třetí deštník, vyplácala mi drahý parfém a zavirovala notebook, který má zakázaný používat. Tehdy bylo mé rozhořčení ještě v únosné normě, ale bublalo to ve mně jako v hrnci s povidly. Pak už stačilo jediné. Ucpat chlupy holítko na nohy. V ten moment se ve mně vzedmula taková vlna zloby a spravedlivého hněvu, že jsem se málem stala vrahem.

Dlouho ovládané emoce šly zkrátka ven a jistě jsem v ten moment působila jako anděl zkázy a cholerický šílenec, který se vytočil takovou malicherností, jako je zničené holítko na nohy. V ten moment to ale nebylo jen holítko, ale všechno za posledních pár týdnů. Započítala jsem čtyřku z matiky, poznámku v třídnici, nepořádek v pokoji, nevyvenčeného psa, nevytřené schody od soboty a nakonec jsem došla k závěru, že by byla nejlepší polepšovna, ale co nejdřív, aby ji dcera ještě stihla před osmnáctými narozeninami. Prostě jsem zase neudržela nervy na uzdě a vybuchla.

Když jsem vystřízlivěla, cítila jsem se trapně. Ne že bych si myslela, že jsou mé výtky neoprávněné, ale za způsob, jakým je ventiluji. Rozum dobře ví, že cholerickými záchvaty toho moc nezmůžu a že takový výchovný prostředek  selhává na celé čáře. A marně si říkám, že příště se už ovládnu a pokusím se problém řešit racionálně s chladnou hlavou.

Až příště nastane, je to zase stejné. Řev, iracionální výhrůžky, tvrdá slova, ale žádný konstruktivní přístup. Svůj handicap si uvědomuji, a dokonce jsem i uvažovala o oslovení psychologa, aby mi poradil, jak svoji výbušnost zvládat. Sama totiž žádné nácvikové metody neznám a počítání do deseti rozhodně není rada od někoho, kdo bojoval s vlastní cholerickou vlnou.

Toto je můj příspěvek k dnešnímu tématu. Samy vidíte, že v tom pěkně plavu a břeh je v nedohlednu. V čem plavete vy? Která z vás mi napíše nejzajímavější příspěvek, dostane od nás super dárek.

Těšit se může na potápěčské ploutve!

To proto, aby jí to plavání šlo o něco lépe.


Pojďte si zrekapitulovat dnešní téma dne.

V čem plavete a nevíte si s tím rady?

Co byste potřebovala vyřešit, ale nějak jste se do toho divně zapletla a to klubíčko ne a ne rozuzlovat? Co vás trápí a nevíte, jak z toho ven? Kdo vás štve a vy marně přemýšlíte, jak to spravit? Štve vás kolegyně v práci, šéf, tchyně, manžel nebo děti, a vy nevíte, co s tím? Koupila jste si kazové boty a oni vám odmítají uznat reklamaci? Máte nárok na státní příspěvek, ale nemůžete se domluvit s úřadem?

Pište o všem, s čím marně bojujete - soustřeďte se však spíše na vztahovou a komunikační stránku věci Nestyďte se, třeba společně na něco přijdeme, jak z té šlamastyky ven!

Vřele přivítám i příspěvky už uzavřené. S čím jste si dlouho nevěděla rady, ale nakonec to zdárně vyřešila? Povzbudíte, inspirujete, půjdete příkladem...

Známá adresa:

redakce@zena-in.cz

Reklama