sebevrazda

...pláče do telefonu dětský hlas. „Bojím se jít domů, nevlastní táta mě stále bije a máma se mě nezastane. A dnes jsem dostal ve škole kouli. On mě snad zabije,“ panicky drmolí mezi vzlyky a konzultantka na Lince bezpečí začíná se svou prací.

„Všechno mi řekni hezky od začátku a neboj se, já jsem tu jen pro tebe, určitě spolu něco vymyslíme,“ utěšuje volajícího, který pláče tak, že ani nemůže mluvit. „Vyplač se, nikam nespěchej, máme čas. Jsem tu od toho, abych ti pomohla. Každý problém má řešení, dáme všechno zase do pořádku,“ pokračuje konzultantka, která dnes přijímá už dvacátý vážný hovor.   

116 111

Telefonní číslo je platné pro celou Evropskou unii, děti jsou přesměrované na Linku bezpečí své země, ať volají odkudkoli. V naší republice se denně dovolá zhruba sedm set dětí. Z toho čtyři stovky volajících jen zkouší, co se na druhém konci drátu bude dít. „Dělají si z nás legraci, někdy jsou i sprostí nebo rovnou řeknou, že volají ze zvědavosti,“ říká vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková. Ze zbývajících tří stovek je dvě stě méně závažných. Děti například potřebují poradit, jak se usmířit s kamarádem, nebo zkonzultovat méně vážný problém s rodiči. Zbývající stovka jsou hovory, u kterých jde někdy doslova o život.

Počet dětských sebevražd nebo pokusů o ně se v posledních třech letech ztrojnásobil!

„Nejčastější jsou to nešťastné lásky, které občas gradují až pokusy o sebevraždu, na druhém místě rodinné vztahy. Řešíme buď moc přísné a náročné rodiče, nebo naopak takové, kteří se o dítě nezajímají. Třetí jsou vztahy s kamarády, osamělost, vyčlenění z kolektivu, hádky. Až na čtvrtém místě je šikana,“ vypočítává Hana Petráková. „Víte, co je alarmující? Každé páté volající dítě z té nejzávažnější stovky, je doma sexuálně zneužíváno!A čím dál víc dětí je chyceno do bludného kruhu sebepoškozování!“ dodává.

Těm všem se snaží na lince bezpečí pomoci, a tak jsem se vypravila podívat se, jak to tady vypadá. Své sídlo má linka v areálu bohnické psychiatrie v pavilonu č. 95. V prosklené hale zde najdete sedm telefonních linek, které jsou v pohotovosti 24 hodin denně, mailovou poradnu (pomoc@linkabezpeci.cz) a chat. Na chatu je v místnosti vždy jen konzultant a potřebný a povídají si tak dlouho, dokud nenajdou cestu k nápravě problému. Zkuste http//chat.linkabezpeci.cz

800 111 113, 724 727 777

Další službou, kterou organizace dětem nabízí,  je takzvaná Linka vzkaz domů. Ta je určena na pomoc všem, kteří utekli z domova, a to i z toho dětského, nebo útěk zvažují. Sem se mohou obrátit i děti, které rodiče z domova vyhodili. Denně zde řeší v průměru dva takové hovory. Pracovníci zajistí ubytování, mohou jednat s rodiči a tak dále.

www.internethelpline.cz

Toto je adresa, kde vám pomohou, setkají-li se vaše děti s podezřelým individuem na internetu. Sdružení linka bezpečí je partnerem evropského projektu Safer Internet Cz, což je pomoc ohroženým na internetu. Kdyby vaše děti nebo vy jste někdy měli pocit, že je něco při chatu špatně, zkonzultujte podezření na www.internethelpline.cz Heslo: Na internetu nikdy nevíš, kdo je na druhé straně! „Pozor na to, jaké fotky ukládáte do internetových alb nebo na facebook. Vyzývavé obrázky pubertálních slečen nebo nahé děti jsou zdrojem pro pedofily, které je pak šíří dál upravené o malou fotomontáž!“ varuje vedoucí Petráková.

840 111 234

Toto číslo vytočte, jste-li rodič, nebo pedagog v nesnázích. Zde zkušení psychologové poskytují radu při výchovných problémech. Například vám pubertální potomek přerostl přes hlavu a vy si nevíte rady. Zjistili jste požívání drog? Šikanu? Krádež? Je vaše dítko nešťastné, změnilo se jeho chování? Odmítá se učit? Jste pedagog a nevíte si s něčím rady? Neváhejte se tedy zeptat. Linka je v provozu každý všední den odpoledne. Denně zde žádají pomoc asi tři volající.

www.richardmaproblem.cz

Na této adrese, jejímž patronem se stal frontman kapely Kryštof Richard Krajčo, najdete modelové příklady nejčastějších problémů, které by vás mohly potkat i s řešením. Stránky jsou pro rodiče i děti.

Projekt DMS

Kdybyste chtěli přispět na tuto bohulibou činnost, zkuste to třeba formou DMS. Sdružení Linka bezpečí je zapojeno do projektu DMS již od roku 2005. Veřejnost má možnost zaslat dárcovskou SMS, a to několika způsoby:

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS LINKABEZPECI na telefonní číslo 87 777.

Cena DMS je 30 Kč, Sdružení Linka bezpečí obdrží 27 Kč. Tři koruny si nebere operátor, ale stát! To je morálka, co?

Roční podpora zasláním dárcovské SMS

Můžete nově přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK LINKABEZPECI na číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz.

Už jste někdy volali na linku bezpečí? Znáte někoho, komu zde pomohli?

Reklama