Na oční klinice Moorfields v centru Londýna se v dubnu podrobili dva nevidomí pacienti úspěšnému chirurgickému zákroku. Do sítnice v zadní části oka jim byl voperován implantát, jenž jim spolu s dalším miniaturním elektronickým systémem částečně vrátil zrak.

Bionické oko bylo již voperováno celkem patnácti lidem, kteří trpěli slepotou a mohli se pohybovat jen pomocí asistenta, vodicího psa nebo bílé hole. Bionické oko sice nemá dokonalé vidění, přesto se tito lidé mohou pohybovat zcela samostatně. Dokáží rozpoznat světlo a tmu, vnímat a rozlišovat jednoduché předměty i jejich pohyb.

Pacienti nosí brýle, v nichž je zabudovaná miniaturní kamera, která přenáší záběry do procesoru, z procesoru jsou snímaná data vysílána do přijímače na straně brýlí a následně do implantátu na sítnici. Procesor včetně bateriového napájení velikosti walkmanu nosí pacient připevněný na opasku.

Implantáty jsou zatím dobře snášeny. Odborníci navíc zjistili, že dráždění sítnice elektrodami implantátu vyvolává v oku regenerační procesy. V případě úspěchu biotického oka by měly být podobné operace schváleny a začaly by se provozovat jako běžný zákrok.

Reklama