Po narození bojoval Vojta šest týdnů v inkubátoru o život. Prodělal tři pneumotoraxy a krvácení do mozku. Ve dvou letech mu lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu a strabismus. Musel proto podstoupit dvě operace achillovy šlachy a jednu operaci strabismu pravého oka. Před několika dny prodělal operaci pravé ruky s plastikou šlach, jejímž cílem bylo narovnání ruky. I přes svůj handicap ovšem navštěvuje s asistencí běžnou základní školu a neztrácí dobrou náladu.

Pohledy od nevidomých

K tomu, aby byl jeho život lepší, ovšem potřebuje elektrický neurostimulátor, což není zrovna levná pomůcka. Vedoucí tábora pro zrakově postižené děti, který zítra začíná ve Veverské Bítýšce u Brna se rozhodli, že spolu s táborníky Vojtovi pomohou vybrat potřebné peníze.

Zapojili děti do charitativního projektu Srdcaři na cestách. Jeho prostřednictvím si lidé na webových stránkách www.srdcarinacestach.cz mohou zakoupit pohlednici psanou v Braillově písmu, kterou jim děti pošlou. Veškerý výtěžek poté obdrží děti s handicapem. Vybrané finanční prostředky nyní podpoří Vojtu, který celý život bojuje s následky předčasného porodu.

„Přijde mi skvělé, že naše nevidomé děti aktivně pomohou svému vrstevníkovi s jinou formou handicapu. Dárci se navíc mohou těšit na opravdu unikátní pohled. Každý bude originální. Děti jej namalují, ale také na něj napíšou vzkaz a poděkování přímo v Braillově písmě,” vysvětluje Tomáš Kolka, hlavní vedoucí tábora.

Srdcaři pomáhají

Projekt Srdcaři na cestách chce oslovit především cestovatele. Zapojit se do něj může ale prakticky každý – zasláním pohlednice ze svých výletů a cest. Projektu se dosud zúčastnilo již více než 50 cestovatelů, kteří rozeslali více než 600 pohlednic v hodnotě přesahující 170 000 Kč.

Finanční prostředky k dnešnímu dni pomohly čtyřem dětem s handicapem. Zapojení nevidomých dětí dává projektu zcela novou dimenzi. „Velmi nás těší, jaký má celý projekt úspěch i to, že díky účasti nevidomých dětí získal další krásný přesah. Moc si vážíme všech lidí, kteří posílají pohledy ze svých cest i kteří si tyto pohlednice kupují. Jen díky nim jsme mohli podpořit již čtyři děti s handicapem,” cení si solidarity lidí Peter Chalupianský, zakladatel Klubu SRDCAŘŮ, který projekt realizuje. 

Foto: Shutterstock

Reklama