obrazek.png
Socha v bulharském parku
Foto: Shutterstock

Občanským jménem se tato pozoruhodná žena jmenovala Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterova a na svět přišla 31. ledna 1911 v městečku Strumica, nacházejícím se na území bývalé Jugoslávie, přesněji v severní Makedonii. Její rodiče byli farmáři a podle pamětníků byla Vangelija jejich dokonalých odrazem. Po otci zdědila sílu, životní odolnost a soucit, po mamince pak smysl pro pořádek a veselou povahu. Narodila se celé dva měsíce před plánovaným porodem, byla velice slabé miminko a lékaři jí nedávali velké šance. Rodiče to však nevzdali. Zabalili Vangeliju do volské a ovčí kůže a umisťovali ji blízko hořícího krbu. Věřili, že bude mít díky tomu dostatek síly a pohodlí, aby dohnala dva chybějící měsíce.

Vanga skutečně pomalu dorůstala ve zdravé a silné dítě, ovšem její maminka brzy zemřela a otec musel narukovat jako voják do války. Vyrůstala tak víceméně sama. Tatínek se z války vrátil, až když jí bylo sedm let a znovu se oženil a měl s novou manželkou syna. Vanga musela doma hodně pomáhat, především s péčí o bratra. V roce 1923 se rodina přestěhovala do vesnice jménem Novo Selo. A právě tady potkala malou Vaneliju osudová událost.

Vydala se spolu se svou sestřenicí k místní fontáně, když se strhla silná bouře spolu s tornádem, které Vangu táhlo na nedaleké pole. Po tomto incidentu prý nemohla otevřít oči do kterých jí nalétal písek a hlína. I přesto, že následně v nemocnici podstoupila tři operace, zůstala od svých dvanácti let kompletně nevidomá.  Následně pobývala do osmnáctých narozenin v pečovatelském domě pro nevidomé, ovšem poté zemřela její nevlastní matka a ona cítila povinnost postarat se o své sourozence. Dostala ovšem zánět pohrudnice a doktoři jí příliš poctivou prognózou nepotěšili. Ona ovšem opět přežila a vrátila se domů. Právě tehdy se začalo dít něco divného.

Začalo to podivnými sny o událostech z blízké budoucnosti, které se následně skutečně vyplnily. Dokázala porozumět rostlinám a také uměla komunikovat s mrtvými. Později se Vanga nechala slyšet, že po osudné nehodě každý večer plakala a modlila se, aby mohla zase vidět. Bůh evidentně její množství vyslyšel a zrak jí vrátil. Samozřejmě ovšem ne v podobně jakou čekala. Získala doslova dar vidění a její proroctví byla neuvěřitelně přesná.

Prakticky každý den ji poté navštěvovali lidé, kteří si přáli nahlédnout do své vlastní budoucnosti. Podle jejich svědectví, která se až překvapivě shodovala, se při předpovídání věcí budoucích Vanga dostala do transu, třásla se, zbledla a mluvila velmi hlubokým a nepřirozeným hlasem. Ona sama si z tohoto stavu prý nikdy nic nepamatovala, jen byla velmi vyčerpaná a potřebovala spánek. Předpovídala prý často prostřednictvím cukru. Zájemce o proroctví požádala, aby donesli Vanze jako dárek cukr. Ten pak nechala v domě několik dní. Poté vzala jeho kostky do rukou a četla vzkazy a ozvěny budoucnosti.

Nepromlouvala ovšem jen k jednotlivcům, měla mnoho vzkazů prakticky pro celý svět. A mnoho z těchto předpovědí se skutečně vyplnilo, podle průzkumů má dokonce 80% úspěšnost. Které její nejznámější věštby se skutečně vyplnily?

 • Začátek druhé světové války a důsledky plynoucí z tohoto celosvětového válečného konfliktu
 • Smrt cara Borise III.
 • Rozpad Československé republiky
 • Přesné datum smrti diktátora Stalina
 • Rozpad Světského svazu
 • Válka a následný rozpad Jugoslávie
 • Spojení východního a západního Německa
 • 44. prezidentem USA bude muž černé pleti
 • Jaderná katastrofa v Černobylu
 • Teroristický útok 11. září 2001

630c775fd8668obrazek.png
Místo, kde Baba Vanga bydlela a věštila
Foto: Shutterstock

Zajímavé je, jak přesně dokázala Vanga svá proroctví pojmenovat, a to i přes zjevný fakt, že nebyla prakticky nijak vzdělaná. Dokonce není žádný záznam o tom, zda uměla Braillovo písmo, tudíž je vyloučeno, že by četla například noviny a získala informace o tom, jak to funguje jinde ve světě, a přesto hovořila až děsivě přesně o globálních událostech, které se později skutečně vyplnily. Ovšem i Vanga občas střelila vedle. Která proroctví se naopak nikdy nenaplnila?

 • Lidé začnou věřit v existenci duchovního světa a celosvětový mír se udrží celých 1000 let.
 • Moderní medicína nalezne lék na HIV a rakovinu, který bude získán ze železa.
 • V roce 2020 bude naprosto zastavena těžba ropy a planeta Země bude mít čas si odpočinout. Například vlaky se budou dobíjet ze solární energie.
 • V letech 2018-2020 bude zahájena těžba helia z vesmíru.

Baba Vanga zemřela v roce 1996 ve věku 85 let. Příčinou smrti byla rakovina prsu. Byla nazvána Nostradamem Balkánu a mnoho jejich věšteckých vizí se má teprve vyplnit. Je třeba zmínit, že mnoho z jejich proroctví bylo vyřčeno kódovaně a dávají smysl často až ve chvíli, kdy k dané události dojde. Proto se můžeme jen domnívat, co nás v následujících letech čeká a zda měla ve svých předpovědích Vanga skutečně pravdu.

Čtěte také: 

Zdroj: Oficiální stránky Baby Vangy, Youtube kanál Nikol Kaštylová - JASNOVIDKA BABA VANGA A JEJÍ PROROCTVÍ, Voda 235 - Baba Vanga, Wikipedie

Reklama