WASHINGTON - Každý ví, že líní lidé tloustnou. Američtí lékaři však zjistili, že těm, kdo proleží celé dny na gauči, roste břicho mnohem rychleji, než se dosud myslelo. Na druhé straně se ale ukazuje, že pilným cvičením se zásoby tuku dají shodit snáz, než  lidé předpokládají.

Tým expertů z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně k tomuto závěru dospěl poté, co zkoumal tzv. vnitřní tuk, jenž obaluje lidské orgány uvnitř těla. Na rozdíl od klasických „špeků“ je často neviditelný, ale je mnohem nebezpečnější, neboť se podílí na vzniku cukrovky a cévních onemocnění.

Při výzkumu se ukázalo, že v tělech lidí, kteří necvičí, se tento tuk ukládá velmi rychle.
Za osm měsíců narostla u skupiny necvičících dobrovolníků vrstva tohoto tuku o 8,8 procent. Ti, kdo naopak cvičili, se zbavili 8,1 procent tukových zásob.

Prokázalo se i to, že ženy přibírají tuk dvakrát rychleji než muži.
Při tělesné aktivitě se tuk rychle odbourával. Účastníci testu, kteří týdně naběhali 28 kilometrů, ztráceli velké množství vnitřního tuku a shazovali také viditelně na břiše.

„Může se to zdát jako velká sportovní dávka,“ řekl jeden z výzkumníků, doktor Cris Slentz, „ale jasně se potvrdilo, že ji dobře zvládli i obézní lidé, kteří dosud žili sedavým způsobem života.“   

     
Reklama