Předvánoční úklid ovládl v tomto období snad každou domácnost. Všude se šůruje a smejčí, luxuje a pere. A čas od času je to zapotřebí provést skutečně důkladně. Ve většině domácností totiž můžeme často narazit na velmi nepříjemného, a přitom pouhým okem neviditelného nepřítele. Na plíseň.

Nenápadná plíseň ve tmavých koutech bytu není jen kosmetický problém. Plísně do bytu mohou přilákat i roztoče a parazity. Může totiž způsobit i vážné zdravotní potíže.

Vlhko a trocha tepla – tak málo stačí plísním k tomu, aby obsadily váš byt. Mohou obrůstat téměř jakýkoliv materiál, světlo ani kyslík ke svému životu nepotřebují.

Pevnost Boyard - kytara

I když nejlépe známe tu šedozelenou, společenství plísní hraje všemi barvami. Setkáme se s krémovou, žlutou, modrou a černou... Plíseň se rozmnožuje neviditelnými sporami, jež poletují vzduchem, a tak se dostávají do našeho organizmu.

Jsou příčinou respiračních (dýchacích) alergií, které mohou přerůst až v průduškové astma! Neklamným důkazem přítomnosti plísní je charakteristický zápach. Způsobují jej těkavé organické látky, poškozující sliznici dýchacích cest a dráždící kůži. Pokud vás skolí každý bacil letící kolem nebo trpíte chronickým únavovým syndromem, i za to možná může nebezpečná plíseň.

Vzhůru do boje!
Chcete odhalit nepřítele dřív, než se stačí rozrůst do hororových rozměrů? Pak sledujete nejvíce ohrožená místa v bytě – koupelnu a kuchyni. (Přestože plísně mohou číhat i v nevětrané ložnici, hlavně ve zpocených peřinách nebo za nábytkem přistaveným těsně ke zdi.)

Koupelny bývají často bez oken, měly by tedy mít funkční odsávací zařízení. Není vhodné tu sušit prádlo ani nechávat mokré ručníky. Pozornost věnujte koutům a občas zdvihněte zrak i ke stropu. Horká pára kondenzuje na stěnách, vsakuje se do nich a vytváří pro plísně ideální prostředí. Původcem plesnivého stropu může být i soused nad vámi, kterému netěsní odtok vany.

V kuchyni problém páry řeší digestoř s venkovním vývodem, tu však v mnoha domácnostech nahrazuje přístroj recirkulační, který filtruje jen zápach a tuk. Plíseň hledejte nejčastěji ve stropních rozích. Další líhní jsou mokré utěrky, hadry a odkapávače na nádobí! Šedočerné částečky v něm nejsou jen „běžné“ svinstvo. Je to právě plíseň, kterou v tom případě nejen dýcháte, ale i jíte.

Při boji s ní buďte trpěliví. Byt pravidelně větrejte a postižená místa ošetřujte fungicidním přípravkem. Při rozsáhlejším napadení se obraťte na specializovanou firmu.

Objevila jste někdy v bytě plesnivé mapy, přestože se snažíte udržovat byt jako klícku? Jak jste se jí zbavila? Jaký je váš nejspolehlivější úklidový prostředek? Co byste doporučila ostatním ženám-in?