OSAKA - Japonec Kazutoshi Obana předvádí něco, o čem sní snad všechny děti. Oblékne si plášť…a zmizí - před očima diváků!
Na rozdíl od Harry Pottera, či Froda z Pána Prstenů však v jeho zmizení nemá prsty magie, ale moderní technologie. Plášť ho činí spíše průhledným, než skutečně neviditelným.

Tento vynález je vlastně vedlejším produktem výzkumů Susumu Tachiho, profesora technologie a informatiky na univerzitě v japonském Tokiu.
Tento drobný padesátiletý muž vlastní také firmu jménem Tachi-Lab, specializovanou na nové metody v oblasti virtuální reality. Z laboratoří Tachi-Lab také pochází zmiňovaný plášť vyrobený technologií X-Tal Vision.

Hollywoodské mistry triků by jistě nezaskočil. Princip „zmizení“ je ve filmové branži známý již dlouhá léta. Kamera snímá pozadí za hercem, obraz se simultánně promítá na jeho tělo, které slouží jako filmové plátno a iluze neviditelnosti je na světě.
Plášť profesora Tachiho je však trochu jiný. Je vyroben z extrémně reflexního materiálu, složeného z mikrokuliček, takže odráží prakticky veškeré světlo a to v tom směru, v jakém na něj dopadá.
Promítaný obraz je tedy vidět pouze na obličeji, nebo rukou osoby, která si oděv oblékne.

K čemu je takový plášť dobrý?
Technologie X-Tal Vision může „zprůhlednit“ plochy normálně neprůhledné a profesor Tachi už jedná kupříkladu s výrobci kokpitů letadel. „Zprůhlednění“ jejich podlahy by totiž mohlo pilotům velice usnadnit přistávací manévry. Další praktické využití se nabízí v chirurgické endoskopii. Na kůži pacienta by tak bylo možné simultánně promítat obraz, snímaný uvnitř jeho těla.  

     
Reklama