Krčák, Krčský les a nebo správně Kunraticko-Michelský les je jednou z největších zalesněných ploch na území hlavního města Prahy. Je také častým cílem výletníků, víkendových piknikářů, běžců a cyklistů, školních družin... Krčák zkrátka žije nejen jako lesní masiv, ale je v něm i čilý lidský cvrkot.

Cestičky tu jsou udržované, najdete zde altánky, několik restaurací, jednu mini zoo a také - zříceninu slavného hradu! Ale tu najdou jen zasvěcení, protože hrad je skutečně skoro neviditelný... a přitom jde o místo, které mělo v na naši historii významný, vždyť zde zemřel český král Václav IV.

Kde hrad najdete?

Nový hrad

Nejlepší cesta k hradu je autobusem 193 na zastávku U akademie věd, nebo autobusem 114 na zastávku Zelené domky, odkud vede přímo modrá turistická značka. Když pojedete jako já 193, vydejte se zpět na hlavní ulici (Vídeňská), přejděte ji a pokračujte podél lesa až k restauraci U krále Václava. Tam se dá parkovat i auto. Odbočte na velkou lesní cestu vpravo a jděte z kopce podél potoka (viz žlutě vyznačená trasa na mapce, i žlutá turistická značka). Když potok přejdete, uvidíte po své levé ruce hned za mostkem prudkou pěšinu vzhůru, po té se musíte vyšplhat. Tahle cesta rozhodně není pro kočárek.

Přesto se s kočárkem na hrad dostanete, a to z druhé strany, když půjdete například od metra – C – ¨Roztyly po vrcholku kopce – vede tam pohodlná pěšina, která je značená modrou turistickou značkou. Tahle procházka už ale bude o dost delší.

Jak to na hradě vypadá?

Místo samotné je příjemné, slunné, víc než vhodné pro piknik na dece nebo romantickou procházku. Jen (pokud s sebou vezmete děti) je potřeba je dobře hlídat. Trosky hradu nejsou nijak zabezpečené, sestávají ze dvou velkých místností, které jsou odkryté po vnitřní části a ze stran zavalené terénem, takže tvoří vlastně dvě rozlehlé díry – neopatrné nebo rozjívené dítě tak může do hradu spadnout zhruba ze čtyř, pěti metrů.

Když ale děti udržíte na uzdě, odměnou vám bude příjemná procházka na krásné místo, pohodově dostupná z centra Prahy během pár hodin. Stihnete ji třeba i odpoledne, když si budete chtít po práci odpočinout trochu aktivněji. Navečeřet se můžete pohodlně U krále Václava, kde docela obstojně vaří.

Když vám zbude čas a světlo, můžete od restaurace pokračovat po asfaltce severně do lesa, po nějaké chvíli narazíte na malou lesní zoo.

Více o historii Nového hradu

Jde o gotický hrad, jehož stavbu nařídil sám král Václav IV. v roce 1411. Jeho historie je krátká, leč zajímavá. Král Václav IV. zde pobýval již od roku 1412 a v hradě také roku 1419 zemřel. V roce 1421 jej dobyli Husiti a vypálili. Hrad už nikdo neobnovil, a tak jde v podstatě o hrad jen jednoho krále.

V osmnáctém století byla v troskách hradu kaple sv. Jana Nepomuckého. Na konci 19. století byl hrad kvůli bezpečnosti srovnán se zemí – hrozil totiž pád časem ohlodaných zdí.

Dnes se Novému hradu říká Hádek, nebo také Wenzelstein a běhá se tudy každoročně závod Velká kunratická.

Malá virtuální prohlídka...

U krále Václava IV.

U krále Václava

Hřiště pod hradem

Hřiště pod hradem

Křižovatka s mostkem po příchodu nejkratší (leč strmou) cestou od busu 114

Cesta od busu 114

Pohled z kopce k hradu zpět na mostek

Pohled zpět

Kopec k hradu

KOpec k hradu

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad

Cesta k Roztylům

Cesta k Roztylům

Rozcestník u hradu

Rozcestník

Reklama