Alan Smithee je jeden z nejznámějších a nejpracovitějších talentů Hollywoodu, který si dobyl svoji pozici nejenom ve filmech, ale pronikl i do televizního a hudebního světa. Jeho jméno najdete na titulcích 42 filmů, hudebních videoklipů, televizních pořadů atd., a to  jako režiséra, scénáristu, ba dokonce i jako herce.

Začal režírovat v roce 1967 a od té doby se nezastavil. Natočil filmy jako Dune, “Hoř, Hollywoode, Hoř” se Silvestrem Stallone a Whoopi Goldbergovou, “Catchfire” s Dennisem Hoperem a Jodie Foster, “Smrt pistolníka” s Richardem Widmarkem (jeho první film) a řadu dalších. I pod jednou episodou TV Simpsonů najdete jeho jméno. Pracoval s takovými hvězdami jako Al Pacino nebo Burt Lancaster.

A přesto se jeho kolegové a vlastně celá Hollywoodská veřejnost na něj dívá spatra, přes prsty. Je neustále přehlížen tiskem a jeho publicita se rovná nule. Jenom málo jiných režisérů se ukázalo být tak versatilními a všeobecně uplatnitelnými jako Alan Smithee. A přesto nikde nenajdete o něm nějaký článek, není známá žádná jeho fotka, žádné natočené interview, žádný televizní šot. Noviny a magazíny, které vlastně žijí z Hollywoodských drbů, ho ignorují, jako kdyby vůbec neexistoval.

Že jste o něm taky nikdy neslyšeli? Jestli to všechno nebude tím, že Alan Smithee opravdu neexistuje! Když jakýkoliv režisér natočí film, který je tak špatný, že s ním nechce z jakýchkoliv důvodů mít nic společného, kdy scénář se ukáže být naprosto nemožný a hloupý (čehož si ze záhadného důvodu všichni všimnou až po dotočení filmu), pak přichází na scénu fiktivní postava režisára Alana Smitheeho. On je ten chudák, který na svých bedrech nese všechny propadáky zábavného průmyslu - a jak už jsem předeslal – i televize se doslechla o jeho velkém talentu, že si ho občas půjčují k režírování pořadů, filmů či hudebních klipů.

Takže až někdy uvidíte ve filmových titulcích jméno Alan Smithee vězte, že někde v Hollywoodu se třepe celkem slavný, reálný a dýchající režisér, který se rád schová za Alananovo jméno a modlí se, aby se nikdo nedozvěděl, že pravým režisérem filmu je on.

Reklama