Roztoči se živí kožními šupinami, plísněmi, bakteriemi i kvasinkami. Za svůj život vyprodukují až 200krát více exkrementů, než sami váží. Mají rádi teplé a vlhké prostředí. Životodárným topením je naše tělo a náš pot.

Roztoče v kobercích, čalouněném nábytku, plyšových hračkách, nejvíce jich je ale v našich postelích – v průměru 85 % roztočových alergenů. Na jedné matraci je několik milionů roztočů dále jsou pak hojně v polštářích a přikrývkách.
Roztoči jsou tzv. celoročními alergeny, přesto je jejich koncentrace nejvyšší na podzim a v zimě. V tomto období je zapnuté topení, méně se větrá a je zvýšená cirkulace vzduchu uvnitř místností. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu roztočům po řadu hodin.
5f7d7f11f24d2obrazek.png

„Horor“ v našich postelích, zatímco my si klidně spíme

Co se vlastně odehrává  za „ thriller“ v našich postelích, zatímco my si klidně spíme? Lůžko je naším tělem vytápěno. Dá se říci, že lůžko, kde spí muž, je vytápěno na teplotu 36–37 °C a lůžko ženy pak na nižší teplotu 34–36 °C. Dýcháním, pocením a odpařováním zvyšujeme vlhkost a také každou noc zanecháváme v posteli určité množství částeček oloupané pokožky. Dle údajů odborníků údajně vypotíme v průměru půl litru vlhkosti a ztratíme několik mg kůže. Speciální mikroklima našich lůžek a dostatek potravy zajišťují roztočům nejlepší podmínky pro jejich růst, vývoj a množení.

Roztoči potřebují pro svůj živost vlhké a teplé prostředí. Proto je důležité, aby se v lůžku nedržela vlhkost. Matrace i lůžkoviny by tedy měly být vyrobeny z takových materiálů, které umožní dostatečný odvod vlhkosti. Suché prostředí se pak stává nepříznivým pro život a rozmnožování roztočů i dalších mikroorganizmů.

Které materiály jsou vhodné pro matraci a lůžkoviny?

Matrace by měla být vyrobena z materiálů, které jsou prodyšné a dobře odvádějí vlhkost. Existují materiály, které dokáží vlhkost uzavřít a následně ji rychle odpařit. Takovou vlastnost má například přírodní celulóza.
5f7d7efdbec32obrazek.png

Tip: Cellpur je unikátní studená pěna, která obsahuje celulózu Tencel v práškové formě. Matrace Andrea z pěny Cellpur dokáže během 3 hodin pojmout až dvojnásobné množství vlhkosti než běžná matrace a současně dokáže vlhkost rychleji a snadno uvolnit. V „suché“ matraci se pak drží podstatně méně roztočů, plísní i bakterií.

Potah matrace by také měl obsahovat materiály, které dobře odvádějí vlhkost a měl by být pratelný i při vyšších teplotách. Vedle celulózy Tencel patří k takovým materiálům třeba bambus. V boji proti plísním a bakteriím pomáhá antibakteriální úprava, například ve formě stříbrných iontů, které se speciální úpravou stávají součástí textilní tkaniny. A také existují vlákna, které roztočí vůbec nemají rádi. Potah na matrace by měl být v každém případě snímatelný s možností praní na 60 °C.

Tip: potah Grando Silver obsahuje přírodní celulózu Tencel. Potah také má  antibakteriální úpravu ve formě stříbrných iontů. Dále obsahuje přírodní vlákna ze stromu kapok - ty obsahují hořké silice, které roztočům nevoní a odpuzují je. Potah je možno prát i doma v pračce na 60 °C (potah je možno rozdělit na dvě samostatné poloviny)

5f7d7f1ea9490obrazek.png

Polštáře a přikrývky by měly být především příjemné pro spánek, lehké a nadýchané. A také by měly co nejlépe odvádět vlhkost. Opět můžete volit ložní soupravy s vlákny s vlákny Tencel nebo tkaniny s obsahem stříbra. I zde je důležitá možnost praní na 60 °C nebo 90 °C.

Tip: polštáře, přikrývky a chrániče Silver plus s obsahem stříbrných iontů, které dodávají antibakteriální vlastnosti. Česká výroba. Polštáře jsou opatřeny zipem – je možno prát je obal polštáře bez výplně a prodloužit tak jeho životnost.

5f7d7f3b0ee08obrazek.png
 
 
 
 

Reklama