Samos byl místem mé letošní dovolené. Je to menší ostrov v blízkosti známějšího Rhodosu a je na něm blaze. Moře čisté, příroda prosycená vůní koření a mořského vzduchu a k tomu velmi příjemní místní obyvatelé. Není pravým turistickým centrem, není ani krajem zapomenutým. Je ideálním místem na dovolenou s rodinou nebo přáteli.

 

První dva články seriálu o Samosu

 

Bydleli jsem v hotelu Doryssa Bay u městečka Pythagorias, které se nachází v jihovýchodní části ostrova. Chtěli jsme samozřejmě vidět víc.

Delegátka nás při první informativní schůzce zahltila nesmírným množstvím informací o kultuře, historii a přírodních zajímavostí ostrova. Jen namátkou uvedu velice lákavý výlet lodí na turecké pobřeží, které je vzdáleno pouze hodinu a  půl od ostrova. Nabízeli se další výlety po moři nebo po suchu, ostrov má několik zajímavých „koutů“ a mezi nimi také jeden tunel. J Právě ten jsme si nenechali ujít, dojeli jsme se podívat na delfíny a plameňáky a projeli se lodí na pláž, která byla přístupna pouze z moře…

 

Výlet za neviditelnými delfíny

Půjčili jsme si auto na celý den (díky CK za 48 EU, včetně pojištění) a vyrazili na západní pobřeží ostrova. Zaslechli jsme, že jsou tam k vidění delfíni a plaměňáci. Než jsme tam dorazili, byli jsme celí plamenní jen my. Po plameňácích ani vidu, ani slechu, měli jsme smůlu. S nadějí jsme se začali poptávat po delfínech. „Ano, delfíni se tu objevují, musíte pozorovat právě tento otevřený pohled na velikou zátoku,“ řekl nám jeden restauratér při cestě. Zajeli jsem tedy na písečnou pláž, to vše v okolí místa zvaném Psili Ámos. Bylo na ní hrozné vedro, mazala jsem dceru krémem na opalování jak zběsilá a máčeli jsme svá horká těla v průzračném moři s drobnými vlnkami. Později jsme se dozvěděli, že jsme strávili pár hodin na pláži, která je ze všech na ostrově nejteplejší. Bylo to znát, ale tak jako tam jsme si koupání neužili za celý týden.

Delfíni ale nepřišli. A tolik jsme je chtěli vidět.

Na cestě zpátky, která byla stejné křivolaká a hornatá jako ta sem, jsme se zastavili v restauraci s úžasným výhledem. Po celou dobu požitkářské zastávky jsme napjatě sledovali hladinu moře a vyhlíželi oblá skákající těla populárních ryb. Nepřišli, vykašlali se na nějakou estrádu. Zřejmě měli právě také siestu.

Siesta je na ostrově Samos striktně dodržovaným rituálem, místní lidé nemají příliš v lásce, když je někdo vyrušuje. Od dvou hodin odpoledne je všude zničehonic absolutní klid.

Vyšlo nám to ale skvěle, do hlavního města Samos jsem dorazili právě před pátou, obchůdky se začaly otvírat…

 

Hlavní město žije

Jako všude jinde, je i na tomto ostrově v jeho hlavním městě živěji než na jiných místech. Je ohromným přístavem s velikým počtem barů a obchodů při pobřeží. Najdete zde bary, restaurace a kavárny, které dávají tušit rušný noční život. Projdete se křivolakými uličkami, které vám mají co nabídnout. Obchůdek je nalepen na obchůdku a ty malé pozornosti pro rodinu a přátele máte vyřešeny cobydup. Najde se i dárek pro vás, já zvolila pěknou malovanou koženou peněženku, kterou jistě nikdo jiný nemá …

 

Výlet lodí napříč modrým mořem

Zaplatili jsem si celodenní výlet lodí zvaný Kapitánská cesta. Kapitán byl postarší chlapík, jak jinak než s čepicí, který řídil loď, vařil a prodával chlapům pivka. Byl, jako všichni obyvatelé Samosu, velmi přívětivý a sympatický. Nejdříve jsme zastavili kousek od pobřeží zátoky, kde jsme si při skocích z lodi do čirého moře vzpomněli na tu dětskou radost z povedených šipek. Pak vhodil kápo do vody lahve se šampusem. Byli jsme na tuto atrakci výletu upozorněni naší delegátkou, která nás požádala, abychom jí neudělali ostudu. „Pokaždé ten šampus vyloví Češi…“ No, strhla se mela, i já se potápěla a koukala do mořské vody bez brýlí. Nakonec mému utopení zabránil kolega Čech, naše národní čest byla zachráněna.
Připluli jsme k pláži, která byla přístupna pouze od moře. Děti si hrály na písku, kapitán griloval a my se šplouchali v moři. Když si vám teď na to (ze své chmurné kanceláře) vzpomenu…

Výlet to byl krásný, cestou zpět nám připravil jeden náhodný surfař parádní představení. Bylo dost větrno a najednou vedle naší lodi drandil surfař. Dokonce nás předjel a při větší vlně a svém pádu ještě zamával. Pěkně turisticky jsme mu zamávali a zapískali…

 

Hezké to bylo, na Samos se vrátím. Všichni členové mé rodiny byli spokojeni. Tak trochu smutně koukám na kamínek z pláže, který mám na svém pracovním stole.

 

Dovolené zdar a Samosu zvlášť

 

 

***fotoalbum***

 

Právě teď můžete letět na ostrov Samos již za 8 490,-

 

www.fischer.cz