Před lety byla rovnátka v ústech terčem posměchu. Dnes si můžete vybrat z designových variací, nebo naopak těch, která vůbec vidět nejsou.

Vaše rozhodnutí se nejspíš bude odvíjet od toho, kolik je vám let. Teenageři si podle zkušeností častěji sahají pro modely výrazné, které jsou cool, dospělí většinou po rovnátkách, která vidět nejsou. MUDr. Štěpán Slezaček z Erpet Medical Centrum, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme, potvrzuje: „V ordinacích nám přibývá dospělých pacientu, kteří chtějí mít krásný úsměv, takže se rozhodně nedá říci, že by rovnátka byla záležitostí teenageru. Jako stomatolog musím říci, že z tohoto vývoje jsem potěšený.“

rovnátka

Zjednodušeně se tedy dá říci, že nasazení rovnátek není ohraničeno žádnou věkovou hranicí. Jediné, co muže být pro implementaci rovnátek prvotní komplikací, je stav chrupu. O něj se ale šikovný stomatolog rychle postará, případné kazy vyspraví, zubní kámen odstraní… Teprve v okamžiku, kdy jsou zuby zdravé, přichází na radu nasazení rovnátek. Celková léčba rovnátky trvá dva až dva a pul roku, u menších vad to muže být doba výrazně kratší. Vždy záleží na povaze vady, kterou je potřeba pomocí rovnátek upravit. Doba nošení se tedy neodvíjí (jak si dodnes někteří lidé myslí) od věku pacienta.

Změnit postavení zubu je častým přáním žen a mužů. Problémem ale je, že mezi lidmi koluje spousta mýtu a dohadu, jestli je takový aparát v ústech zdravou volbou, nezřídka je možné setkat se s tvrzením, že rovnátka poškozují zuby. Pravdou je, že při správné péci se ničeho podobného obávat nemusíte. Ale co je to správná péče?

Tím je myšleno především pečlivé čištění zubu po každém jídle, pokud to pacient opravdu dodržuje, nehrozí žádné nebezpečí. Na zub pod nalepeným zámkem se nedostanou žádné bakterie, kaz tedy pod zámky nemůže vzniknout. Dokonce mnohé materiály, používané k lepení zámku, mají ochranný účinek na sklovinu. Ovšem při nedodržování hygieny k postižení zubu dojde – stejným způsobem, jako vzniká kaz. Jsou-li dlouhodobě nečištěné plochy kolem zámku, začnou se tam množit bakterie a začnou poškozovat zub. Prvním stupněm takového poškození jsou bělavé skvrnky okolo zámku. Naštěstí je tento proces pomalý, takže při pravidelných kontrolách má ortodontista dostatek casu na horší hygienu upozornit a odeslat pacienta na instruktáž a profesionální dočištění k dentální hygienistce. Při přetrvávajícím neuspokojivém stavu je namístě sejmutí aparátu, protože lepší je mít zuby křivé, ale zdravé, než rovné a zkažené.

Máte na výběr? Jistě! Ortodontické aparáty mohou být snímatelné nebo fixní – lepené na zuby. Snímatelné aparáty slouží spíše jako určitá přípravná fáze před terapií fixními aparáty, zřídka mohou daný problém plně vyřešit. U dospělých je například terapie pouze snímatelným aparátem raritní. Fixní aparáty se mohou lišit materiálem (kovová, keramická) i barevností. Mezi nové trendy patří například neviditelná rovnátka. MUDr. Štěpán Slezaček to potvrzuje: „Novinkou posledních let jsou právě neviditelná rovnátka Invisalign, což jsou nasazovací rovnátka z průhledné fólie, která v ústech téměř nejsou vidět.“

Neviditelná rovnátka jsou skvělou volbou pro nápravu nesprávného postavení chrupu. Jsou skvělé pro rychlé ortodontické zásahy, avšak nelze je využít u každého pacienta. Nicméně tato metoda má mnohé výhody, mezi které patří například to, že sám pacient je muže v určitých případech sejmout – například před důležitou schůzkou, jídlem, před čištěním zubu apod. Dále jsou při nošení mnohem pohodlnější než zámecky nalepené na zubech a v neposlední řadě je samozřejmě výhodou i to, že jsou skutečně přehlédnutelná.

Jak je to možné? Jedná se o plastové dlahy vyrobené naprosto přesně na míru pacientovi z průhledné umělé hmoty, která nedráždí sliznice. Pacient při každé návštěvě obdrží vždy několik páru nebo kusu (podle toho, zda rovnátka používá na jednu nebo obě čelisti).

Rovnátka se od sebe vždy mírně liší – v tom spočívá jejich síla. Pohyb zubu je přesně naprogramován softwarem. Určitě se zajímáte i o cenové relace novinky Invisalign. MUDr. Štěpán Slezaček vysvětluje: „Cenové rozpětí se pohybuje od několika tisíc korun až po desítky tisíc. Záleží vždy na tom, jakou ortodontickou vadu je třeba napravit a také samozřejmě na požadavcích klienta.“ Celková doba léčby je velice individuální. Při lehké kosmetické vadě to muže být třeba čtrnáct nosičů, při komplikovanější vadě i čtyřicet. Jednotlivé nosiče si pacient samostatně střídá v předem určeném pořadí – zpravidla po deseti až čtrnácti dnech. Fólie na zubech velmi přesně sedí, a tak umožňují posun zubu v požadovaném směru. Nezbytné je však rovnátka, stejně jako jiné typy aparátku, neustále nosit. Každá fólie je jiná, resp. je tvarována s posunem zubu o půl milimetru směrem k požadovanému výsledku, a neustálým působením na zuby tak dochází k jejich pohybu a tím i rovnání.

Možná patříte mezi pacienty zubních ordinací, kteří se již předem bojí bolesti, a proto odmítají rovnátka jakéhokoli typu již delší dobu. MUDr. Štěpán Slezaček svými slovy zbavuje předem veškerých obav: „Někdo samozřejmě muže vnímat nasazení rovnátek jako bolestivou proceduru, ale myslím si, že to je primárně dáno tím, jak který z lidí vnímá bolest obecně.“

rovnátka

Pozor ale, výroba rovnátek neprobíhá přímo v laboratoři pracoviště, ale podklady pro výrobu jsou odesílány do USA. Ortodontista odešle pacientovy údaje a obrázky včetně trojrozměrného snímku ústní dutiny. Výrobce v Americe podle tohoto modelu sestaví a „odlije“ pro pacienta sestavu pro první použití. Vzhledem k tomu, že lékař pacienta sleduje v rámci pravidelných kontrol, muže se vše přizpůsobit situaci, když například dojde k nepředpokládanému vývoji. Vždy lze postavení chrupu ovlivnit podle aktuálního přání.

A otázka na závěr: Jak vnímá MUDr. Štěpán Slezaček z Erpet Medical Centrum, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme, rozdíl mezi fixními a snímatelnými rovnátky? Dokážete jednoduše říci, pro koho je jaký typ vhodnější? „Klasická vyndavací rovnátka, takzvaná rovnátka na noc, se dnes používají spíš jako stabilizační aparátek po ortodontické léčbě. Jinak upřednostňujeme spíš léčbu fixními rovnátky, která je rychlejší a výsledek bývá přesnější. Výjimku tvoří snímací rovnátka Invisalign, která jsou zhotovována individuálně pro každého pacienta. Podmínkou a předpokladem k úspěchu jakékoli léčby je však vždy dobrá spolupráce pacienta.“

Podívejte se na video:

Existuje hned několik důvodů, proč se rozhodnout pro neviditelná rovnátka. Tady jsou:

  • Estetika – neviditelná rovnátka – jsou zkrátka neviditelná. Nikdo nepozná, že je máte nasazené, pokud se s tím nebudete chtít svěřit.
  • Pohodlí – rovnátka si můžete vyndat při sportu, na cestu do školy, na zásadní jednání apod.
  • Nemusíte se omezovat v jídle a bát se, že vám za rovnátky ulpí kousek salátu. To se nestane, protože si je před jídlem sundáte a po očištění chrupu zase nandáte.
  • Tím, že jsou neviditelná rovnátka Invisalign sundavací, vyndáte je před čištěním chrupu a dále pracujete jako normálně, s rovnátky fixními takový komfort nemáte a musíte si zuby čistit až třicet minut.
  • Neuvolní se vám drátek, neupadne zámeček, nezraníte si tak snadno tvář či dáseň. Odpadají proto i návštěvy zubní pohotovosti, které jinak mohou být poměrně deprimujícím zážitkem.
  • Neviditelná rovnátka Invisalign nebolí. Ani v prvních dnech po nasazení.

Na otázky odpovídal MUDr. Štěpán Slezaček z Erpet Medical Centrum, za jeho odpovědi děkujeme.

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

 

Reklama