Foto: Shutterstock
Co je noční myopie?
Noční myopie se také označuje jako noční slepota a jedná se o zrakové postižení, při kterém má osoba sice dobrou zrakovou ostrost při denním osvětlení, ale v nízkém nebo žádném osvětlení má potíže s rozpoznáváním písmen a čísel na dálku. Tento stav je často způsoben tím, že oční čočka má příliš vysokou křivku, což vede k tomu, že se světlo lomí moc brzy a obraz se tak zobrazí před sítnicí, místo na sítnici. Noční myopie může být také způsobena poruchou sítnice nebo poruchou vidění.
Myopie je synonymem pro krátkozrakost, která se projevuje nezávisle na denní době a na světle. Noční myopie se týká pouze šera, tmy nebo sníženého osvětlení.
Jak se noční myopie projevuje
Projevuje se zhoršenou kvalitou vidění, přičemž si toho lidé nejvíce všimnou při řízení, kdy je zrak velmi důležitý, a proto změny více vnímají. Lidé, kteří zmíněnou myopií trpí, udávají následující příznaky:
- nepříjemné oslnění
- únava
- rozostření obrazu
- rozmazání obrazu
- tzv. „halo” efekt (světelné kruhy)
Halo efekt / Foto: Shutterstock
Tyto příznaky většinou při běžném fungování osoby s onemocněním příliš neomezují, až na řízení a ovládání různých strojů za tmy.
Často noční myopií trpí ty, kteří mají i klasickou krátkozrakost. Pokud máte například -1 dioptrii, při noční myopii se vám dioptrie za snížené viditelnost ještě zvětší.
Jak to lze řešit?
Po speciálním vyšetření si můžete nechat udělat brýle, jejichž čočky jsou upravené a tónované do žluté barvy, která zvyšuje kontrast. Pomohou se světly, i s dioptriemi. A využijete je i v mlze nebo jinak snížené viditelnosti. Vidění mohou vyřešit i kontaktní čočky, které ale obecně nejsou doporučovány pro dlouhodobé nošení a jsou spojovány s riziky.
Faktem je, že se noční myopie objevuje více u mladých lidí a neměla by se podceňovat. Pokud registrujete, že v noci špatně vidíte, objednejte se ke svému očnímu lékaři na vyšetření a potíže mu sdělte.
Se svou zkušeností se nám svěřila Dana, která noční myopití trpí: „Mám ji od malička, ale přišla jsem na to, až v dospělosti, právě při řízení. Koukání ve tmě za volantem bylo hodně nepříjemné a troufám si říct, že i nebezpečné. Do té doby jsem myslela, že tzv. halo efekt má každý. Až později jsem zjistila, že ne. Dostala jsem speciální brýle, které mi ale pomohly tak napůl, jsem ale ráda i za to. Dá se s tím žít. Jinak nemám dioptrie žádné."
Zdroj: Optika, Neovize, Lentiamo, Bakalářská práce, respondentka Dana
Nový komentář
Komentáře
Já jsem se vždy mohla chlubit tím, že vidím doslova jako ostříž. Jenže v poslední době už to tak není a popravdě vidím čím dál hůř a hůř. Můžete mi poradit, jaké vybrat první brýle dioptrické?
Tak oční čočka má příliš vysokou křivku? Haha, tak jsem se dlouho nezasmála. Pokud zveřejníte nějaký rádoby odborný článek, tak je dobré si tyto informaci alespoň ověřit u odborníků. A tyto nápomocné brýlové čočky tónované do žluta je vhodné opatřit vrstvou, která je efektivní proti modrému záření, tedy na PC. Tato vrstva ( má různé názvy, nebudu tedy uvádět konkrétně) působí také na částečné odfiltrování oslnění protijedoucích vozidel.
Prý potíže s rozeznáváním čísel a písmen!
To se směju nahlas. Večer a v noci nevidím nic, natož čísla a písmena. Kolem je prostě zmatek různých odstínů šera a tmy. Jít potmě v lese, vrazím do všech stromů, protože je nevidím ani půl metru před sebou. Musel by být úplněk a ideálně i sněhová pokrývka odrážející světlo. Pak jo, pak v noci vidím, i když taky blbě. Řeší to baterka nebo čelovka. Očnímu lékaři jsem potíže sdělila a pravil, že teda mám chodit po lese ve dne. 
mám problém s řízením v noci, a toto je pro mě nová a zajímavá novina, jsem o té nemoci neměla tušení