Studánka

Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před využíváním vody ze studánek. Mikrobiologické rozbory vzorků, které odebrali už v červnu, nyní prokázaly, že většina z nich není nezávadná, informovala nás o tom ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

„Z jednadvaceti kontrolovaných studánek vyhověly požadavkům na pitnou vodu ve všech sledovaných ukazatelích pouze čtyři. Jde o studánku U hájku v Lískovci u Frýdku a na Novojičínsku o Železitý pramen v Hostašovicích, Bannerovu studánku v Šenově u Nového Jičína a studánku Panna Maria ve skále ve Spálově, uvedla Šebáková s tím, že všechny ostatní studánky nevyhověly po mikrobiologické stránce.

Velmi významnou mikrobiální kontaminaci hygienici zjistili především ve třech studánkách na Opavsku, konkrétně ve studánce Maria Talhof v Melči, studánce Nový Dvůr ve Stěbořicích a studánce v Radkově.

„Legislativa neřeší ochranu těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody,“ upozornila Šebáková s tím, že jen ojediněle si zadají rozbory vody například úřady obcí nebo měst, případně zájmová či občanská sdružení. Přitom ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná, protože kvalita vody se může díky negativní antropogenní činnosti náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů.

Při ověřování mikrobiologické nezávadnosti vody se hledají bakterie žijící ve střevním traktu člověka a teplokrevných živočichů, například Escherichia coli, koliformní bakterie, enterokoky, Clostridium perfringens, tedy takzvané indikátory fekálního znečištění. Pokud se ve vodě některé z nich objeví, je téměř jisté, že voda přišla do kontaktu s lidskými nebo zvířecími výkaly či zbytky živočichů a že může obsahovat patogenní bakterie, viry nebo parazity, které nejčastěji pocházejí právě ze střevního traktu.

„Používání vody ze studánek k pití může být velmi rizikové. Mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady infekčních onemocnění, zejména onemocnění průjmových,“ varovala proto Šebáková.

Když jste na výletě, rádi se napijete ze studánky? A věříte, že voda v nich je nezávadná?