Ať se nám to líbí, anebo ne, s nevěrou se v životě setkala řada z nás. Nutno dodat, že ji lze jen těžko jednoduchým způsobem definovat, protože vnímání toho, co znamená „být nevěrný“, je velmi individuální záležitost. Jeden za nevěru považuje už pouhou myšlenku, jiný až samotný pohlavní styk. K nevěře příležitostně dochází i ve vztahu, který je jinak spokojený. Proč se tak děje a lze takovému jednání předcházet?


af.jpg
Foto: Shutterstock

Odlišné sexuální představy

Poměrně častou příčinou nevěry bývá rozdílná sexuální potřeba, ať už je řeč o technikách, anebo četnosti pohlavního styku. Svého partnera můžete milovat sebevíc, nenacházíte-li však v tomto bodě shodu, je jen otázkou času, kdy k nevěře dojde. Emoce a morálka jsou jedna věc, fyzická nutnost druhá. V této souvislosti ovšem neplatí, že se potřeby obou partnerů musely lišit od počátku vztahu. Za vzniklou krizí a ztrátou sexuálního zájmu může stát nahromaděný stres, rodičovské vytížení, nadváha, ztráta libida, nebo naopak zjištění skutečných sexuálních potřeb, na které partner(ka) nechce přistoupit.

Hledání emočního uspokojení

Také pocit emočního hladu patří mezi jednu z častějších příčin partnerské nevěry. Často k ní dochází u párů, které se už nějaký pátek znají. Okolnosti se mění a život někdy postupuje směrem, který se jim nezamlouvá. Jiskra ve vztahu pohasne, témata se vyčerpají a partneři tráví většinu času odděleně. Pak už je jen otázkou času, kdy senzitivnější z nich začne hledat pochopení jinde.

„Zrady i nevěry pocházejí většinou ze slabosti, ne ze záměru.“ - François de La Rochefoucauld, francouzský autor

Nečekaná příležitost

Ne vždy musí nastat vyhasnutí či nepochopení ve vztahu, aby došlo k nevěře. Nevěrný může být i docela spokojený partner, který by na nevěru jinak sotva pomyslel. Dostane-li se ovšem do mimořádné situace, na potíže je zaděláno. Příkladem může být služební cesta, anonymní prostředí a neznámí lidé, případně firemní večírek, alkohol a erotikou protkaná atmosféra. Do té doby nevinný flirt se tak snadno přehoupne na docela jinou úroveň.

Touha zvýšit si sebevědomí

Touha uspokojit především vlastní ego je záležitost oboustranná, protože svou atraktivitu si čas od času potřebuje dokazovat spousta mužů i žen. Jako by hledali důkaz, že jsou stále žádoucí i pro někoho dalšího, že jejich hvězda nevyhasla a přibývající roky nebo kilogramy nehrají žádnou roli.

Výzkum z června 2019, kterého se účastnilo na 1800 dotazovaných napříč Českou republikou, odhalil, že přestože víc než 80 % respondentů nevěru odsuzuje, téměř 42 % si ji tu a tam dopřává. Z výsledků dále vyplynulo pro mnohé překvapivé zjištění, že vyšší procento nevěrných je na straně žen.

Nevěra na oplátku

Ani touha pomstít se nevěrnému partnerovi, vrátit mu emoční ránu a ukázat, že na to má i ten podvedený, není výjimkou. Otázkou zůstává, nakolik si první podvedený pomůže, a zda se opravdu bude cítit lépe v situaci, kdy svou mstu ve formě nevěry opravdu zrealizuje.

af1.jpg
Foto: Shutterstock

Oproštění se od šedé reality

To, že život není vždycky zábavný, důvěrně zná většina z nás. Každodenní stereotyp, nákupy, poplatky, splátky, práce a starosti, a to pořád do kola. Dovolená v nedohlednu a radost ze života na bodu mrazu. Právě v takovém okamžiku může být nevěra tím, co dotyčného „oživí“ a vnese mu do běžné všednosti trochu napětí. Pocit úniku, nový náboj, adrenalin i chuť zakázaného ovoce mohou být motorem v rámci životní krize, otázkou zůstává, kam až se dá tímto způsobem dojet.

„Nejlepší cesta, jak vychovat muže k věrnosti, je dát mu jasně najevo, že se v jeho věrnost věří. Jakmile muž cítí, že je podezírán z nevěry, domnívá se, že má k nevěře právo.“ Seneca, římský filosof

Vypočítavost a hledání výhod

Jsou lidé, kteří o případné nevěře uvažují jako o způsobu, jak si polepšit. Touha po kariéře a výhodách u šéfa, tělo jako cesta k dosažení cíle, obchodní záležitost. I s takovým lidským nastavením se lze setkat, stejně jako s tvrzením, že jednají výhradně v zájmu rodiny.

Mohl by vás zaujmout také článek Mezi signály rutinního sexu patří vzpomínky na sex s ex partnery nebo sny o nevěře

Lze nevěře předcházet?

Partnerské selhání, nevěra, je záležitost nelehká, přes kterou se mnoho z nás nedokáže překlenout. Existuje však několik způsobů, jak jí předcházet. Nejde o zaručené tipy ani mimořádné rady, většinu z nich si lze domyslet. Přesto mohou být cestou ke šťastnému vztahu i po letech.

Základem je komunikace a upřímnost, a to i v záležitostech citlivých, intimních. Samozřejmostí je vzájemný respekt, každodenní fyzický kontakt (třeba jen ve formě pohlazení či polibku), snaha trávit čas společně, stejně jako poskytnutí prostoru druhému pro jeho vlastní zájmy a přátele. Nadmíru užitečné je také najít si způsob, jak eliminovat toxické myšlení, domněnky a žárlivost. V případě nejistoty je vždy lepší zeptat se na rovinu nežli se dlouhodobě potýkat s nejistotou. Dobrou cestou, jak si zachovat důvěrnost ve vztahu, je i pravidelné oživování milých vzpomínek a utváření dalších.

Reklama