To se mi fakt stalo před 25 lety. Chtěla jsem se dát pokřtít, a místo toho jsem nestačila utíkat. A tak v Boha nevěřím, jen občas zaslechnu klapot božích mlýnů.

Po maturitě jsem jeden rok strávila v nuláku na VŠ zemědělské a asi měsíc pracovala v JZD v Červeném újezdě. Byla polovina let osmdesátých a já se chtěla dát pokřtít. Ani nevím proč, asi z postpubertálního vzdoru proti režimu a neznalosti věcí, protože věřící jsem rozhodně nebyla. A tak jsem se vypravila do blízké Unhoště, kde i tenkrát byl pěkný funkční kostel na náměstí, a zaklepala na faráře. Otevřel mi plešatící padesátník v černém rouchu a pozval mě dál. Pak si mě posadil vedle sebe ke stolu a vyslechl si moji žádost. „Ano, ano, rád tě pokřtím, dcero,“ pokyvoval, ale jako podmínku si kladl několik měsíců náboženské nauky, na kterou jsem měla docházet. To je určitě správný postup, nebýt toho, že na první lekci, kdy mi vyprávěl o Bohu a pomoc bližnímu, mi začal nejprve hladit záda, poté mi funět za krk a nakonec se snažil o něco na způsob polibku. Asi aplikoval pomoc bližnímu do praxe.

Se mnou to však dopadlo bledě, protože jsem se na víru neobrátila a dodnes zůstala ateistkou. Asi mě Pánbůh nechtěl a dal mi to tímto způsobem najevo. Dnes jsem tomu ráda, zvláště manýry katolíků mě doslova odpuzují.

Jediné, v co věřím, jsou boží mlýny. Ony ale potvory jen trestají špatné skutky, ale ty dobré považují za samozřejmost. Jsou náročné a přísné. Zaškobrtnutí evidují a mstí se výčitkami, stresem a nezdary. Prý i nemocí, ale to si pro mě asi schovávají na později. Se spravedlností se netrápí, mnohdy trest udělí jinému členu domácnosti, aby vás vystresovali ještě víc.

Ale stejně jsem ráda, že melou. Uklidňuje mě to hlavně pro případ, kdy by měl být někdo potrestán za příkoří spáchané na mně. Nemusím se totiž o nic starat, on ho pod ty lopatky jednou ten náhon stáhne. A protože strašně snadno odpouštím, budu ho, chudáka, potom stejně ještě litovat.

Simona Škodáková

Dnes si celý den budeme povídat o tom, v co věříte. Své názory, příběhy, postřehy či vlastní zkušenosti, které můžete doplnit i fotkou, posílejte na e-mail, který už dobře znáte

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a na ty nejzajímavější už tradičně čeká odměna.

Reklama