shutterstock-464752745.jpg
Foto: Shutterstock

Důvodů k nevěře je mnoho a častokrát se jí dá předejít pečováním o vztah. Nevěra, ať už tzv. jednorázová nebo opakovaná, se běžně se vztazích objevuje. Ne vždy to znamená konec. „Když se to uchopí z toho správného konce, jaka výzva podívat se na to, co ve vztahu nefunguje a co by se mohlo zlepšit, aby byli oba partneři spokojení, dá se z nevěry a partnerské krize dostat, a ještě z ní vykřesat pevnější a šťastnější partnerství,” dodává naději odbornice na vztahy Denisa Říha Palečková.

Když to bylo jenom jednou
Lepší variantou nevěry je, pokud šlo o jednorázový úlet. Partner/ka vehementně prosí o odpuštění a lituje svého uklouznutí. „Tady máte téměř vyhráno, protože jediný zápas, který povedete, je s vaší vlastní myslí. A s tou se dá pracovat,” shrnuje Denisa Říha Palečková.

Horší bývá, když je zamilovaný/á. To hodně bolí, protože chce být s někým jiným, a ne s vámi. Protože, i když se na svou lásku bude snažit zapomenout, bude na ni myslet. Anebo od vás rovnou odchází. A to bolí dvojnásob.

Co dělat v případě opakované nevěry
Není to poprvé a vás to bolí i tak moc trápí. Děláte první poslední a zase se to stalo... Váš protějšek opět slibuje, že tentokrát už to bylo vážně naposledy! Ať už tím důvodem byl alkohol anebo nedostatek sexu s vámi. Co se s tím dá dělat? Máte dvě možnosti, jak se zachovat.

Přijmete partnera/ku se vším všudy takového/takovou, jaký/á je. I s tím, že se o jeho/její lásku a fyzickou blízkost budete dále dělit s někým dalším. A pak tedy gratulujeme k nadhledu a k dobré práci se svými emocemi. Víte, že jste na prvním místě a nemusíte se bát, že vás opustí.

Nebo usoudíte, že jste monogamní typ a dělit se o svou lásku nechcete. Už pouhá představa vám dělá fyzicky i psychicky špatně. Neumíte si ani představit, že byste měli spolu mít cokoliv intimního, když to nedávno dělal/a s někým úplně cizím. A nedejbože s někým, koho velice dobře znáte… Nechcete se strachovat o to, kde a s kým zase je, když není s vámi. „Pokud máte za sebou více nevěr, je dost možné, že ta poslední nebyla poslední. A vy se musíte rozhodnout, zda takhle budete žít dál, nebo ne. Pokud ne, bude třeba za tímto vztahem udělat tlustou čáru,” říká Říha Palečková.

Tipy, jak se srovnat s nevěrou

  • Napište si na dobře viditelné místo a opakujte si větu: ŽIVOT SE NEDĚJE MĚ, ALE PRO MĚ. Ano, nevěru můžete vnímat jako odrazový můstek. K sobě, ke změně života, k osobnímu růstu. „Když se neuzavřete před bolestí, ale postavíte se jí čelem a budete se z ní učit, stane se očistec darem k růstu. I když je vám teď strašně, nezůstane to tak napořád a na konci tunelu se objeví světlo,” radí Říha Palečková, která v online kurzu Tajemství láskyplných vztahů ukazuje cestu, jak zvládnout partnerskou krizi. 
  • Věnujte se sami sobě a dopřejte si výživu, lásku a péči. Váš partner/ka není jediným zdrojem lásky. Požádejte o pomoc své přátele nebo rodinu. Vytvořte si program dne tak, abyste neměl/a čas přemýšlet, vzpomínat a utápět v nehezkých emocích. Pokud nevíte, do čeho píchnout a že žádné koníčky už dlouho nemáte, vzpomeňte si na své dětství. Co vás tehdy bavilo dělat?
  • Zkuste něco nového a vystupte ze stereotypu.
  • Zaměřte se na seberozvoj. Zapracujte na své sexualitě, poznejte lépe své emoce anebo se vrhněte na rozvoj kariéry. A kdo může, tak i rekonstrukce a pořádný úklid domova taky moc pomůže.
  • Když jste spolu, nemluvte o tom. Už jste to nejspíš probrali několikrát z mnoha různých úhlů. Není třeba se dál a dál propadávat do bažiny. Chce to čas, než se emoce zklidní a budete schopní z bažiny vylézt. Ale dopřejte si ho a nikam nespěchejte. Opravdu každá diskuze navíc může jen prohloubit vaše zranění.
  • Od návalu emocí vám velmi rychle pomůže metoda EFT nebo kineziologie. 
  • Důvěra ve vašem vztahu dostala zabrat. A možná máte pocit, že už nebudete nikdy nikomu moct důvěřovat. Zhluboka se nadechněte a zaměřte svou pozornost na pozitivní stránku věci. Třeba to, že váš partner/ka je naživu a v lepším případě chce s vámi zůstat ve vztahu. A pokud i vy s ní/m, tak udělejte vše proto, aby se váš vztah z této krize dostal.
  • Když najdete odvahu, podívejte se na opravdovou příčinu nevěry. „Velmi často mívají vzorce nevěry jedno společné: partner/ka se s milenkou/milencem cítí jako král/královna. Mívá pocity, které ve svém vztahu nemá naplněné. Udělejte si takovou rekapitulaci vztahu, jak se v něm cítíte vy a co vám chybí. A co chybí vašemu partnerovi/partnerce. A pak zapracujte na tom, abyste si navzájem své potřeby naplnili,” dodává Říha Palečková.
Reklama