Foto: redakce

Čím nechutnější video, tím více má zhlédnutí. Lidé milují z blízka sledovat vymačkávání pórů a vředů. Proč něco tak odporného společnost přímo fascinuje, je záhadou, psychologové se ale domnívají, že by mohlo jít o pocit napětí a úlevy, které přichází s každým úspěšným vymáčknutím. K něčemu takovému se uchýlit nehodláme, i když věříme, že bychom pár příznivců určitě našly.

Místo toho jsme se rozhodly po vzoru zahraničních beauty vlogerek využít mikroskop k pro nás zajímavějším účelům. Některé přípravky slibují například vyčištění či stažení pórů, okamžité vyhlazení drobných vrásek nebo rychlou hydrataci vysušené pleti. Jde o změny, které by měly být na pokožce viditelné hned po použití. Pravda je taková, že po mnohých máme opravdu pocit, že naše pleť vypadá skutečně lépe. Nejde však jen o chiméru způsobenou dobrým marketingem?

Předmět zkoumání: pleť

Jediné, jak lze s jistou zjistit, zdali se s naší pletí opravdu něco děje, je podívat se na ní z blízka. Náš mikroskop dokáže přiblížit věci 1600x, takže rozhodně nejde o laboratorní kousek. Takový využívají například filatelisté či numismatici, aby rozluštili drobné písmo a číslovky. Na maximální přiblížení svrchní vrstvy kůže ale zcela stačí. Posuďte samy.

Na otestování jsme si na začátek zkusily projít tradičním zkrášlovacím rituálem.

  • Na prvním snímku můžete vidět pleť ve stejném přiblížení s make-upem,
  • na druhém odlíčenou před procedurami,
  • na třetím po napařování s éterickým olejem, jílové masce s kyselinou hyaluronovou a hydratačním krému.
  • na čtvrtém obrázku vidíme pleť z jiné části obličeje mimo T zónu. 


Foto: redakce

Ve výsledku největším rozdíl vidíme po napařování a jílové masce (třetí snímek), kdy se z pórů opravdu dostal přebytečný maz a nečistoty. Studenou vodou a krémem jsme evidentně dosáhly stažení pórů a úplného vyčištění. Problematickou pleť často trápí právě ucpané póry, které nejdou pouhým okem vidět. Pod přibližovadlem si můžete ověřit, zdali produkt, kterým pleť čistíte, opravdu funguje. Například na druhém snímku vidíme, že běžný čistící gel všechen make-up neodstranil a zbytky se shlukují kolem pórů, které by později zanesly. Čtvrtý snímek je mimo T zónu, z části, kde je pleť sušší, ale zdravější. Tmavých mikro chloupků se neděste, máme je všichni.

Závěr je takový, že se přesně tímto postupem (odlíčení, napařování, maska, krém) můžete zbavit pleť nečistot a díky vhodně zvolenému krému a studené vodě póry stáhnout, aby se do nich nedostávala rychle další špína. To samozřejmě nejde provádět každý den, zkuste však proceduru aplikovat jednou za tři dny, aby se v pórech neusazovaly staré nečistoty, ze kterých vzniká zánět. Pokud byste chtěly vidět pod mikroskopem účinek nějakého dalšího produktu, nebo máte zájem o dlouhodobější sledování, neváhejte nám své tipy napsat.

Reklama