Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

63b7e5c7e26fcobrazek.png
Foto: Shutterstock

Kulkas, jak se exoticky působící rostlině z Madagaskaru také říká, je naprosto nenáročnou pokojovou rostlinou. Pokud ji neumístíte na přímé slunce nebo nepostavíte trvale do nádoby s vodou, jen tak ji nezahubíte. Zvládne i méně světlá stanoviště a zalévat ji stačí jednou za týden. Dostatek vláhy si drží ve svých listech, proto jí nevadí, když substrát necháte trochu proschnout. A jako bonus tahle rostlina netrpí na škůdce ani choroby.

Dracéna (Dracaena)

63b7e6274f633obrazek.png
Foto: Shutterstock

Existuje jich mnoho kultivarů, ale jedno mají společné. Nejsou vůbec náročné. Nejčastějšími druhy v našich domácnostech jsou ty, které na první pohled připomínají malé palmy. Příbuzné s nimi ovšem nejsou, patří do čeledi agáve. Jak se o ně starat? Dračinec si čas od času skvěle poradí i s nedostatkem vláhy, nicméně je pro něj ideální střídmá, ale pravidelná zálivka. Občas bude vděčný i za sprchu. Prosperovat bude i na polostinném stanovišti. Co naopak nesnese, je přímé slunce nebo průvan.

Tchynin jazyk (Sanseveria trifasciata)63b7e6637f5aaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Přestože ji běžně pěstovaly už naše prababičky, působí její tuhé, vzpřímené a hezky zbarvené listy velmi exoticky. Rozhodně to ale není skleníková květinka, kterou musíte neustále opečovávat. Bez vody vydrží i měsíc, až pak se vám připomene – její listy začnou měknout a utvoří se na nich vrásky. Rozhodně ji ale nikdy nepřelévejte, to nesnáší, stejně jako průvan. Zato zvládne i tmavší stanoviště v bytě, přestože má raději rozptýlené světlo.

Kořenokvětka (Aspidistra elatior)

63b7e6a5bc594blobid0.png
Foto: Shutterstock

Domácí štěstí, jak se rostlině původem z Číny a Japonska přezdívá, vydrží opravdu hodně. Dokonce i teplotu kolem nuly, znečištěný nebo suchý vzduch. Zvládne i stinnější místa v bytě. A netrpí dokonce ani škůdci a chorobami. Co by ji ale skutečně neudělal radost, to je přímé slunce a neustále plná miska vody. Nesvědčí jí ani časté přesazování. Pokud se jí bude dařit, potěší vás nádhernými květy vyrůstajícími od kořenů. V přírodě je opilují slimáci!

Zelenec (Chlorophytum)

63b7e6f801776obrazek.png
Foto: Shutterstock

Existuje v různých kultivarech a je jen málo domácností, škol nebo kanceláří, kde se ještě nezabydlela. Aby ne, je velice nenáročná a snadno se svými „košíčky“ množí. I proto je to ideální rostlina, na které si vyzkouší první pěstování děti. Vydrží přemokření i vyschnutí substrátu a nevadí jí ani stinnější místo v bytě. A pozor! Má ještě jedno velké plus – je dokonalou přírodní čističkou vzduchu. Zachytává především benzen, toluen, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.

Zdroj informací: Pokojovky, Natur Help, Květiny Radost, Gardners shop

Čtěte také:

Reklama