Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Foto: Shutterstock
Kulkas, jak se exoticky působící rostlině z Madagaskaru také říká, je naprosto nenáročnou pokojovou rostlinou. Pokud ji neumístíte na přímé slunce nebo nepostavíte trvale do nádoby s vodou, jen tak ji nezahubíte. Zvládne i méně světlá stanoviště a zalévat ji stačí jednou za týden. Dostatek vláhy si drží ve svých listech, proto jí nevadí, když substrát necháte trochu proschnout. A jako bonus tahle rostlina netrpí na škůdce ani choroby.
Dracéna (Dracaena)
Foto: Shutterstock
Existuje jich mnoho kultivarů, ale jedno mají společné. Nejsou vůbec náročné. Nejčastějšími druhy v našich domácnostech jsou ty, které na první pohled připomínají malé palmy. Příbuzné s nimi ovšem nejsou, patří do čeledi agáve. Jak se o ně starat? Dračinec si čas od času skvěle poradí i s nedostatkem vláhy, nicméně je pro něj ideální střídmá, ale pravidelná zálivka. Občas bude vděčný i za sprchu. Prosperovat bude i na polostinném stanovišti. Co naopak nesnese, je přímé slunce nebo průvan.
Tchynin jazyk (Sanseveria trifasciata)
Foto: Shutterstock
Přestože ji běžně pěstovaly už naše prababičky, působí její tuhé, vzpřímené a hezky zbarvené listy velmi exoticky. Rozhodně to ale není skleníková květinka, kterou musíte neustále opečovávat. Bez vody vydrží i měsíc, až pak se vám připomene – její listy začnou měknout a utvoří se na nich vrásky. Rozhodně ji ale nikdy nepřelévejte, to nesnáší, stejně jako průvan. Zato zvládne i tmavší stanoviště v bytě, přestože má raději rozptýlené světlo.
Kořenokvětka (Aspidistra elatior)
Foto: Shutterstock
Domácí štěstí, jak se rostlině původem z Číny a Japonska přezdívá, vydrží opravdu hodně. Dokonce i teplotu kolem nuly, znečištěný nebo suchý vzduch. Zvládne i stinnější místa v bytě. A netrpí dokonce ani škůdci a chorobami. Co by ji ale skutečně neudělal radost, to je přímé slunce a neustále plná miska vody. Nesvědčí jí ani časté přesazování. Pokud se jí bude dařit, potěší vás nádhernými květy vyrůstajícími od kořenů. V přírodě je opilují slimáci!
Zelenec (Chlorophytum)
Foto: Shutterstock
Existuje v různých kultivarech a je jen málo domácností, škol nebo kanceláří, kde se ještě nezabydlela. Aby ne, je velice nenáročná a snadno se svými „košíčky“ množí. I proto je to ideální rostlina, na které si vyzkouší první pěstování děti. Vydrží přemokření i vyschnutí substrátu a nevadí jí ani stinnější místo v bytě. A pozor! Má ještě jedno velké plus – je dokonalou přírodní čističkou vzduchu. Zachytává především benzen, toluen, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.
Zdroj informací: Pokojovky, Natur Help, Květiny Radost, Gardners shop
Nový komentář
Komentáře
Poznámka k rostlince domácí štěstí . Že ji opilují slimáci ? Už je vidím , jak k ní lezou s malinkými pilníčky na pomoc . Chudák češtin !
Zamiokulkas se asi mě jediný nedaří.
U nas se daří orchideim, každých 14 dni je namočim na 12 hodin , pak vodu vyleji a zase za 14 dni - někdy více když zapomenu ??
U nás kromě Kořenokvětky vydrží bez pravidelné zálivky a světla Tlustice a Pilea. A Vánoční kaktus.
Co z toho není jedovaté pro andulky, prosím?
Mam všechny tyto kytičky a jsou opravdu nenáročné a vždy krásné