second hand

„Ty tvoje skříně jsou jen samý hadr na hadr,“ říkávala znechuceně moje matka, když ze svých úhledně srovnaných skromných hromádek vytahovala kašmírový, dvacet let starý svetr, který vypadal jako nový. Koupila si ho kdysi v Domě módy za pěkný balík, ale ani dnes by se za prachovku nehodil.

Z mých skříní se valí hora „levných“ módních hitů, které po roce, dvou už oblékám jen na venčení psa. Občas ale dojde na radikální řešení, protože konzumní způsob života velí stále nový a nový přísun zboží a skříně fakt nafukovací nejsou. Ještě horší je situace v dětských skříních.

I když už máte školáka, roste jako z vody a určitě aspoň jednou za rok smutně vybíráte krátká trička, bundy, mikiny a skoro nové drahé džíny, které mu končí někde u kotníků. Těch vyhozených peněz! Kamarádky si pro své caparty vezmou jen opravdu prvotřídní kousky, zbytek se ale do popelnice rozhodně nehodí.

Co tedy s tím? Možností je několik. Moje kamarádka například pořádá jednou za rok domácí burzu oblečení, kam pozve všechny své známé a pak se u vínka celý den zkouší, hrabe a vyměňuje. Způsobů, jak se zbavit nechtěného, je ale samozřejmě víc. Nabízíme vám některé z nich.

Adra

Použitý textil přijímá už jen jediná humanitární organizace, a tou je Adra. Akce se jmenuje Sociální šatník a je na adrese Legerova 20 v Praze 5. Momentálně zde mají zájem o letní zboží jako jsou šaty, kalhoty, větrovky, čepice, ponožky, deky, spacáky a mužské spodní prádlo. „Chodí se k nám převlékat bezdomovci, kteří nemají spodní prádlo kde prát, takže jeho spotřeba je velká,“ říká Tamara Svrčková, která má akci na starost.

Oficiálně je místo příjmu oděvů, které musí být čisté, neroztrhané a upotřebitelné, jen v Praze, ale zavoláte-li na pobočku organizace blízko svého bydliště, dozvíte se, jestli zrovna nepotřebují oblečení i tam. Vše na www.adra.cz

Dětské domovy

Tady se lze domluvit přímo s konkrétním kojeneckým ústavem či dětským domovem. Někde zájem mají, jinde ne, většinou však odpoví kladně. „My přijímáme ošacení pro děti zhruba od osmi let,“ říká předsedkyně sdružení při dětském domově v Karlových Varech Anita Gžanová. Oděvy (ale i hračky) po vašich dětech musí být zachovalé a čisté, rozhodně ne děravé ušmudlané tepláky.

Kontejnery Tesco

Od podzimu přišel řetězec obchodních domů Tesco s dobrým nápadem. Poblíž svých supermarketů umístil speciální kontejnery, kam mohou občané svážet nepotřebný textil. Ten je zde tříděn – lepší kusy (asi 15 %) jsou poskytnuty potřebným. Na své si přijdou například organizace na pomoc uprchlíkům nebo občanské sdružení Avale – azylový dům pro bezdomovce.

Část textilu, jako jsou deky, je přenechána útulkům pro opuštěná zvířata. Zbytek je recyklován jako druhotná surovina – vyrábí se z něj například čalounický materiál nebo izolační lepenka. Proto do kontejnerů vkládejte pouze čistý a suchý textil v igelitových taškách nebo jiných obalech. „Největší zájem je o pyžama, košile, trika, kalhoty, ložní prádlo, utěrky a ručníky,“ říká Jana Matoušková, tisková mluvčí Tesco Stores ČR a. s.

Do kontejneru však nepatří koberce, boty, matrace, peřiny, spací pytle, polštáře, závěsy, kožešinové oděvy a netextilní materiály. Pozor! Co do nich jednou hodíte, už nevyndáte. Jsou totiž zabezpečeny tak, aby z nich nikdo nepovolaný nemohl nic sebrat.

Máte jiný tip co s nepotřebným oblečením? Nebo máte doma spoustu hadrů, že nevíte, co s nimi?