„Ty tvoje skříně jsou jen samý hadr na hadr,“ říkávala znechuceně moje matka, když ze svých úhledně srovnaných skromných hromádek vytahovala kašmírový, dvacet let starý svetr, který vypadal jako nový. Koupila si ho kdysi v Domě módy za pěkný balík, ale ani dnes by se za prachovku nehodil.
Z mých skříní se valí hora „levných“ módních hitů, které po roce, dvou už oblékám jen na venčení psa. Občas ale dojde na radikální řešení, protože konzumní způsob života velí stále nový a nový přísun zboží a skříně fakt nafukovací nejsou. Ještě horší je situace v dětských skříních.
I když už máte školáka, roste jako z vody a určitě aspoň jednou za rok smutně vybíráte krátká trička, bundy, mikiny a skoro nové drahé džíny, které mu končí někde u kotníků. Těch vyhozených peněz! Kamarádky si pro své caparty vezmou jen opravdu prvotřídní kousky, zbytek se ale do popelnice rozhodně nehodí.
Co tedy s tím? Možností je několik. Moje kamarádka například pořádá jednou za rok domácí burzu oblečení, kam pozve všechny své známé a pak se u vínka celý den zkouší, hrabe a vyměňuje. Způsobů, jak se zbavit nechtěného, je ale samozřejmě víc. Nabízíme vám některé z nich.
Adra
Použitý textil přijímá už jen jediná humanitární organizace, a tou je Adra. Akce se jmenuje Sociální šatník a je na adrese Legerova 20 v Praze 5. Momentálně zde mají zájem o letní zboží jako jsou šaty, kalhoty, větrovky, čepice, ponožky, deky, spacáky a mužské spodní prádlo. „Chodí se k nám převlékat bezdomovci, kteří nemají spodní prádlo kde prát, takže jeho spotřeba je velká,“ říká Tamara Svrčková, která má akci na starost.
Oficiálně je místo příjmu oděvů, které musí být čisté, neroztrhané a upotřebitelné, jen v Praze, ale zavoláte-li na pobočku organizace blízko svého bydliště, dozvíte se, jestli zrovna nepotřebují oblečení i tam. Vše na www.adra.cz
Dětské domovy
Tady se lze domluvit přímo s konkrétním kojeneckým ústavem či dětským domovem. Někde zájem mají, jinde ne, většinou však odpoví kladně. „My přijímáme ošacení pro děti zhruba od osmi let,“ říká předsedkyně sdružení při dětském domově v Karlových Varech Anita Gžanová. Oděvy (ale i hračky) po vašich dětech musí být zachovalé a čisté, rozhodně ne děravé ušmudlané tepláky.
Kontejnery Tesco
Od podzimu přišel řetězec obchodních domů Tesco s dobrým nápadem. Poblíž svých supermarketů umístil speciální kontejnery, kam mohou občané svážet nepotřebný textil. Ten je zde tříděn – lepší kusy (asi 15 %) jsou poskytnuty potřebným. Na své si přijdou například organizace na pomoc uprchlíkům nebo občanské sdružení Avale – azylový dům pro bezdomovce.
Část textilu, jako jsou deky, je přenechána útulkům pro opuštěná zvířata. Zbytek je recyklován jako druhotná surovina – vyrábí se z něj například čalounický materiál nebo izolační lepenka. Proto do kontejnerů vkládejte pouze čistý a suchý textil v igelitových taškách nebo jiných obalech. „Největší zájem je o pyžama, košile, trika, kalhoty, ložní prádlo, utěrky a ručníky,“ říká Jana Matoušková, tisková mluvčí Tesco Stores ČR a. s.
Do kontejneru však nepatří koberce, boty, matrace, peřiny, spací pytle, polštáře, závěsy, kožešinové oděvy a netextilní materiály. Pozor! Co do nich jednou hodíte, už nevyndáte. Jsou totiž zabezpečeny tak, aby z nich nikdo nepovolaný nemohl nic sebrat.
Máte jiný tip co s nepotřebným oblečením? Nebo máte doma spoustu hadrů, že nevíte, co s nimi?
Nový komentář
Komentáře
dala jsem do charity
přeberu, dám do igelitového pytle a nechám před domem. Tam si to vždy někdo vezme.
Já jsem nepotřebné oblečení z dětství dala do charity
Jinak některé věci, které neunosím, prodávám.
tak já své oblečení,které už nenosím rozdávám po rodině,je mi líto to vyhazovat a tak mám dobrý pocit,že to někdo bude nosit a udělá mu to radost.
Mám dvě neteře a ony mi s tím přebíráním hadříků,vždy rády pomohou...
krákorka — #10 Ty taky žiješ?

Fructia — #7
Průběžně se zbavuju - nejlíp "kus za kus", když něco koupím, abych se s tím domů vešla, mám jen půlskříň na ramínka a vyměňuju sezóně oblečení. Zjistila jsem, že v Praze berou myslím ve Štěpánské ulici, kde je sekáč, jehož výtěžek jde na charitu. Jinak nikdy do popelnice, vždy se najdou potřební.
Jednou za rok pořádá svoz věcí charita a berou i knížky, nádobí, spotřebiče, oblečení. Prostě všechno použitelné a ještě si to sami odvezou. to je pak doma průvan
Skříni s oblečením dělám generální úklid jednou ročně, většinou v létě, kdy na to mám čas. Oblečení dáme do pytle/ů a odvezeme k babičce, kde si to prohlédne další část rodiny. A to, co zbyde, tak se hodí do popelnice.
Nosím do charity.
Dřív jsem házela do popelnic, Egypťani to pak vybrali, takže efekt je stejný jako u charity.
Zatím jsme se zbavovaly jen maximálně nenositelných věcí, naše charita oblečení bere většinou bez problémů.
Aukro a kontejnery to jistí.
Přiznám se, že věci, které nenosíme jednoduše hodím do popelnice. Akorát věci po dětech dávám kamarádkám, co mají děti menší.
Moje skorošvagrová po prckovi většinu věcí prodá na internetové aukci pro maminky. Je fakt, že prckovi nejsou ještě ani 2, takže mu není nic akorát déle než 3měsíce, ale i tak je to dobré. Občas za oblečení dostane víc peněz, než za kolik nakoupila
Něco házím na Aukro, něco dáme sousedům mojí babičky, kteří jsou sociální případ. Nepotřebných hadrů se pravidelně zbavuju, protože mám malou skříň.