Neutišitelný a všudypřítomný pláč, napjaté tělíčko, koliky, poruchy spánku, neklid a snadná dráždivost miminka. To je jen zlomek příznaků KiSS syndromu, který z toho důvodu bývá chybně zaměňován za takzvanou tříměsíční koliku. Přitom může jít o problém s krční páteří, který poprvé popsal v roce 1991 německý chirurg Heiner Biedermann.
Foto: Shutterstock
KiSS syndrom (Kinematic Imbalance due to Suboccipital Stress) se do češtiny překládá jako „kinematická nerovnováha v důsledku suboccipitálního stresu“. Přeloženo do „lidštiny“ jde o mechanickou blokádu krční páteře a skloubení týlní kosti. To miminkům znemožňuje správný pohyb hlavy (otáčení do stran a pohyb dopředu a dozadu) a přináší s sebou plno dalších komplikací, které se mohou vyskytovat třeba i jednotlivě. Může se objevit například:
- jednostranná poloha při spánku (tvar písmene C),
- upřednostňování nebo naopak eliminace některých pohybů,
- preferování jedné strany v pohybech i v pohledu a šikmo vytočená hlavička
- asymetrický tvar hlavy, obličejová (faciální) asymetrie nebo asymetrická a jednostranně zploštělá zadní část hlavy,
- záklon hlavy,
- neschopnost udržet osové postavení hlavičky od 3 měsíce,
- odmítání lehu na břiše,
- omezení pohybu ruky a nohy na jedné straně, asymetrické pohyby,
- deformity nohou,
- jednostranný nedostatečně vyvinutý kyčelní kloub, případně opožděný vývoj těchto kloubů,
- negativní rekce dítěte na manipulaci nebo doteky v oblasti krční páteře a rukou.
Mohou se ale vyskytnout také potíže s omezeným pohybem zdánlivě nesouvisející:
- potíže s kojením, případně preference jednoho prsa,
- problémy s polykáním,
- zvracení po kojení či krmení,
- slintání
- zácpa.
Jak KiSS syndrom vzniká?
Faktorů způsobujících blokádu páteře je podle doktora Biedermanna celá řada. Například nesprávná poloha v děloze, vícečetné těhotenství, náročný a dlouhý porod, operativní porod, porod v poloze na zádech nebo třeba váha miminka nad 4 kilogramy a další. Vzniku potíží lze tedy jen těžko zabránit.
Léčba KiSS syndromu
S diagnózou a léčbou KiSS syndromu bývá v ordinacích konvenčních lékařů potíž. Není totiž oficiálně uznanou diagnózou, takže ji zdaleka ne všichni uznávají. Blokaci krční páteře považují u miminek za běžnou záležitost, z níž vyrostou. Není to ale pravidlem. Stačí zapátrat na internetu po zkušenostech maminek dětí s touto diagnózou, mezi nimiž je kladně hodnocená například FN Hradec Králové. Zabývá se jí ale také řada osteopatů či fyzioterapeutů. Ti všichni upozorňují, že je třeba zvolit vhodnou terapii omezené hybnosti miminek, aby neměla negativní vliv na jejich přirozený vývoj.
Čtete také:
- O kvalitě našeho života rozhoduje prvních tisíc dní od početí, říká primář Boženský
- Dětská fyzioterapeutka o časovaných bombách. Dětem mohou škodit plenky, ponožky i nosítka
Nový komentář
Komentáře
Nevím že se tomu říká kiss syndrom ale druhá dcera, měla taky takové obtíže, nechtěla se otáčet, měla maličko, neviditelné spíš doktoři to viděli maličko,, placatou,, hlavičku a na bříšku být nechtěla, takže jsme chodili na rehabilitaci, doma. Při přebalování cvičili a po pár návštěvách jsme byli ok, ale chtělo. To se tomu věnovat
Kiss syndrom slyším poprve...zajímavý a poučný článek...
Můj syn byl docela bezproblémové miminko, ale zploštělou hlavu měl taky. Tak jsem ho položila opačně, řval jak pardál. Dala jsem ho jak byl zvyklý a na druhou stranu postýlky navěšela barevné hračky. A nic. Mamka mi vynadala, že jí trápím jediného vnoučka, že su koza, a srovná se to. No, měla pravdu, za pár týdnů bylo po problému. Dodnes se divím, že syn není autista, protože byl klid, jen když se jelo v zaběhnutém režimu, stejně chodil spát, stejně vstával, později měl stejně poskládané hračky, v pubertě se to zlomilo a je normální. Dokonce už měl občas v pokoji binec.
Mrzí mě, že se o těchto věcech člověk od pediatrů nebo na rehabilitaci nedozví. Co jsem si mohla se synem ušetřit trápení :( Nám velmi pomohla ještě kraniosakrální terapie a doporučuje se osteodynamika.